YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkanlık sistemiyle neler değişecek?
AK Parti milletvekili Ahmet Gündoğdu tartışılan başkanlık sistemiyle birlikte gelecek olan değişikleri Kanal A'da yayınlanan 'A Politik' programında değerlendirdi.
Başkanlık sistemiyle neler değişecek?
12 Mayıs 2016 / 03:20 Güncelleme: 12 Mayıs 2016 / 03:32

Kanal A'da yayınlanan Mehmet Toprak'ın sunduğu 'A Politik' programına konuk olan AK Parti Milletvekili Ahmet Gündoğdu tartışılan başkanlık sistemi üzerine değerlendirmelerde bulundu.

İşte Ahmet Gündoğdu'nun konuşmasından önemli satırbaşları:

Başkanlık sistemiyle neler değişecek?

Başkanlık sistemine geçmemiz lazım çünkü parlamenter sistem tıkanmıştır. Başkanlık sisteminin artılarını şöyle sıralayabiliriz:

1) Başkanlık sisteminde vekiller daha bağımsız olacak çünkü mecliste vekillerin hepsi yasama organı olacak. Şu an hepsi iç içe geçmiş durumda.

2) Meşruiyet sorunu olmayacak çünkü yüzde 50+1 ile seçilmek zorunda yoksa seçilemiyor.

3) Kuvvetler ayrılığı netleşecek (Yasama, yürütme, yargı)

4) Yürütmede iki başlılık sona erecek

5) Baraj sorunu diye bir sorun olmayacak

6) Erken seçim, koalisyon olmayacak

7) Hükümeti parlamento değil millet seçecek, gibi onlarca madde sayabiliriz" maddeleriyle ifade etti.

Partili cumhurbaşkanlığı ifadesi ne anlama geliyor?

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin ortaya koyduğu 'partili cumhurbaşkanlığı' ne
anlama geliyor?

1924'ten 1938'e kadar Mustafa Kemal Atatürk CHP'nin Genel Başkanı ve partinin cumhurbaşkanı. 1938'den 1950'ye kadar İnönü Genel Başkan, 1946'da Celal  Bayar Demokrat Parti'yi kuruyor, 1950'de cumhurbaşkanı seçiliyor ve partisiyle ilişkisi devam ediyor.

Şu anda anayasanın 101. maddesinde 'Cumhurbaşkanı seçilen kişi, varsa partisiyle ilişiği kesilir' diyor. Bu madde 1982 anayasasında yer alıyor. Ayrıca 1961 anayasasında 95. madde olarak aynı ifade yer alıyor.

Parlamenter sistemin, yasama, yürütme, yargı arasında çok ciddi sorunlar yaşadığını görüyoruz. Eğitim konularını düzenlemek Milli Eğitim'in görevidir. Milli Eğitim'de katsayı engeli kaldırılmalıdır diyor. Danıştayın üyeleri laikliğe aykırı bularak bu düzenlemeyi devre dışı bırakabiliyor. Başörtüsü kararını da anayasa mahkemesinin 7 üyesi çiğneyebiliyor. Bu esasında 1961 anayasasındaki değişiklikle yapılıyor.

Bu ülkenin ileri demokrasiye kavuşması, dünya lideri olması, siyasi çekişmelerle zaman kaybetmmesi için esas olan başkanlık sistemdir. Bu cümleyi kurunca CHP'den feodal yapıya  mı geçiyorsunuz söylemleri geliyor. Hayır. Feodal yapı bunun bir parçası değil. Başkanlık sistemiyle yönetilen 59 ülkeden 15 tanesi federal yapıyla yönetiliyor. Parlamenter sisteme ait 76 ülkeden 28 tanesi bu şekilde yönetiliyor.

Esas tezimizden vazgeçmiyoruz. 331 milletvekilimiz olsa başkanlık ya da yarı başkanlık modelini federal yapıya kapı aralamadan, vatanın bölünmezliğini sağlayarak, tek meclisli ve doğrudan yetkinin başkanda olacağı yürütmenin başı şeklinde bir model olarak getirmeyi düşünüyoruz.

 KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜZEL
 // ismail emre
Başkanlık sistemi gereklidir Chp nin ve diğer muhaliflerin bunu neden istemediğini şimdi anladım adam gibi anlatılmıyor anlattırılmıyor sayın davutoğlu işte bunu anlatmayı beceremedi davutoğlunun gidişine hak verdim......
13 Mayıs 2016 Cuma 10:08
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler