YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başkanlık sistemine de partili cumhurbaşkanlığına da karşıyız"
"Başkanlık sistemine de partili cumhurbaşkanlığına da karşıyız"
11 Mayıs 2016 21:40
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "Başkanlık Sistemi'ne karşı olduğumuzu, Partili Cumhurbaşkanlığı'na nasıl baktığımızı çok net söylüyorum" dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Yalçın, Başkanlık sistemine de, partili cumhurbaşkanlığına da destek vermeyeceklerini açıkladı.

MHP Genel Başkan Yardımcı Semih Yalçın HABERTÜRK TV'de soruları yanıtladı. 

MHP'li Semih Yalçın'ın konuşmasından satırbaşları şöyle: 

"BAŞKANLIK SİSTEMİNE DE, PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞINA DA HAYIR"

Ona da evet deme durumunda değiliz. Net olarak duruyoruz. O şahıs sadece o partinin cumhurbaşkanı olur. Yüzde 48'in Cumhurbaşkanı olduğunu unutuyor, ya da görmezden geliyor. Partili derseniz herkesin cumhurbaşkanı olmaz. 

Bunu topyekun düşünmeniz gerekir. Herkesin Cumhurbaşkanı olma gibi bir mecburiyeti vardır. Bunla bu anlayışı ortadan kaldırırsınız. MHP buna sıcak bakmaz. 

CHP'nin böyle bir yaklaşım içinde olması, bu tip saçma iddialarla ortaya çıkıyor. Bunu söyleyenlerin aklında bakla var. 

Sayın Genel Başkanımız bu açıklamayı yapana kadar resmi ya da özel AKP'liyle görüşmesi olmamıştır. CHP Sözcüleri kendi partilerinin işlerine baksınlar. CHP'yi HDP'lileşmekten kurtarsınlar. 

Biz Başkanlık Sistemi'ne karşı olduğumuzu, Partili Cumhurbaşkanlığı'na nasıl baktığımızı çok net söylüyorum. CHP'liler bunu söylüyorsa art niyet vardır. 

"HÜKÜMET MANTIĞI İÇERİSİNDE..."

Devlet Bahçeli'nin açıklamaları

Vereceğimiz destek bir hükümet mantığı içerisinde ele alınmalı. Terörle mücadele noktasında biz varız. Ama bunun pazarlığı başkanlık sistemi değil. 

MHP terörle mücadele noktasında sağlayacağı katkının çok büyük faydaları vardır. Karar kendilerinindir. MHP ihtiyaç duyulduğunda elinden ne gerekiyorsa kayıtsız şartsız bunu yapacak. 

Bir hükümet şekline de bürünmesi gerekmez, ancak 22'sinden sonra bu şekillenmeye başlayacak. Artık burada top AKP'nin, parti yetkilileri karar verecek. 

Burada bunları sizlerle paylaşıyoruz. Böyle bir pazarlık içinde de değiliz. CHP temsilcileri oturdukları yerde kendi siyasetlerini gerçekleştirmeye çalışıyor. 

Siyaseti hayatı boyunca, MHP, siyasi tavrında da tarzında da çok net ve açıktır. Halkın anladığı dilden siyaset yaparız. Bunda çekincemiz de yoktur. Hükümet buna ihtiyaç duyuyorsa, alabilir. Hükümet içinde bir sıkıntı meydana geldiğinde, ahlaklı bir teklifte... 

Herhangi bir pazarlığa girmeyiz. Bu terörün bitmesi lazım. Bunun başka çaresi yok. Bunu bitirme adına da MHP, Türkiye'nin kuruluş felsefesinde yer alan ifadelerle destek alıyor. 

Biz artık akan kanın durmasını, şehit haberi gelmemesini istiyoruz. Onu da 'her şeye varız' diye ifade ediyoruz. Siyasi terbiye içinde bize sunulması gerekir.

AK Parti'deki kongre süreci

Yargıtay, köklü bir müessese. Biz buna müdahil değiliz. Herhangi bir talebimiz de olmadı. Daha önceki çıkışlarımızı yerine getirdik. Hakkımızı hukuk yoluyla arayacağız dedik. Yargıtay 22 Mayıs'ta karar verir demek oradaki hakimlere haksızlıktır.

YARGITAY'IN AÇIKLAMASI 

Söylediğiniz tarihe 3 gün var. Böyle bir kongrenin toplanması imkansız hale gelmiştir. Yargıtay'ın bu açıklaması da buna işaret ediyor. 

MHP Genel Merkezi'nin aldığı 2 tedbir kararı var. Bunlar icra safhasına da konuldu. Yargıtay kararının beklenmesini açık ve net şekilde ifade etti. Feveranla inadına bu kongreyi yaparız açıklaması anlaşılır değil. Yargı kararına saygı duyuyoruz. 

Bu karara uyacağız. Biz o noktadayız. Şu tablo içinde 15'inde herhangi bir kongre toplanması mümkün değil. Bazı illerde delegeler aranarak zorla toplanma girişimine girilmiş. 

Bunlara tevessül edilmemesi gerekir. Kendileri çalar, kendileri oynarlar. Genel Başkanı da, kimseyi de orada bulamazlar. 

HUKUKİ DESTEK AÇIKLAMASI 

CHP Sözcüleri de dahil bazıları iddialarda bulunabiliyor. Bu MHP'ye haksızlıktır. Genel Başkanımız ufukta gördüğü sıkıntıyı atlatma çabasıdır. Bunun çözüm noktasında MHP fedakarlığa hazırdır diyor. Odaklanan nokta da terör. Daha dün başkanlık sistemine karşıyım dedi. AKP'nin arka bahçesi olmadık, olamayız. 

Muhaliflere inceleme

Adaylarla ilgili disiplin kuruluna verilmiş sevk yok. İncelemenin alınma sebebi de, kendilerine muhalefet diyen bu arkadaşlar parti disiplinine aykırı hareket ediyorlar. 

Şu anda genel başkan yarışı yok. Bir tüzük değişikliği çabası var. Sözleriyle, suçlamalarıyla parti tabanında sıkıntı yaratabiliyorlar. Bunlar bir partide gözyumulmaması gereken hareketler. Bu incelemenin sonucunun ne olacağını söylemem gibi bir şey yok. Onu bu inceleme bittikten sonra belli olacak.

BAHÇELİ'DEN YARGITAY DEĞERLENDİRMESİ

Yargı kararına saygı duyacağımızı açıkça ifade etti. Bunun dışında herhangi bir yorum yapmadı. Biz yeni genel başkan yardımcımızı seçtik. Bugüne kadar mahkeme süreciyle ne yapıldığı, hangi konumda olduğumuz konusu anlatıldı.

ah ah
 // aksaray
sizin neye hizmet ettiğinizi bir anlasa bu MİLLET. Milliyetçi görünümlü Milletsizler...
12 Mayıs 2016 Perşembe 09:15
allah kurtarsın
 // kayı boyu
sizin gibi dar kafalı insanların varlığı Türkiye'nin büyük şanssızlığı ve önündeki en büyük ayak bağı. allah (c.c)'hi sizi ve sizin gibi at gözlüğü takarak, dünyayı seyreden, ben vatanımı ve milletimi böyle seviyorum diyenlerden korusun inşallah. sizlerde insan sevgisi yokki vatan sevgisi olsun. ...
12 Mayıs 2016 Perşembe 08:44
 // Bedri
Sizin ne menem siyasetçi olduğunuz artık tüm dünyanın malumudur LAF EBELİGİ ..EH VITRINDE BULUNALİM siyaseti sabah kalktiginizda eminim yahu şu dükkana bir gidelim diye gidiyorsunuz partiye kafa boş kalp boş ........adamın biri tek başına Malkoçoğlu gibi 70 kefereyle bilek güreşi yapıyor alooo onu seyredin de gözünüz yiğit görsün figuranlar bari........
12 Mayıs 2016 05:16
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler