YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkanlık sistemi için kaç milletvekili gerekir?
Başkanlık sistemi için kaç milletvekili gerekir?
04 Kasım 2015 18:34
Başkanlık sistemi için vekil sayısı sağlanır ve başkanlık sitemi kabul edilirse, Türkiye'de de başka ülkeler gibi bu sistem uygulanabilir. Başkanlık sistemi için kaç milletvekili gereklidir?

AK Parti, başkanlık sisteminin uygulanması için neler yapacak? Başkanlık sisteminin kabulu için kaç mileltvekili gerekiyor? 1 Kasım seçimlerinden AK Parti’nin tek başına iktidar çıkmasının ardından, AK PArti anayasa değişikliğine gideceğinin sinyalini vermişti. Bu durumda çok konuşulan Başkanlık Sistemi de gerçekleşebilir.

317 milletvekili çıkaran AK Parti’nin, dışarıdan 13 milletvekilinin desteğini alarak Anayasa değişikliğini referanduma götürebilecek sayıya ulaşması halinde, başkanlık sistemini referanduma taşıyabileceği belirtiliyor. Zira Meclis’te 330 oy ile kabul edilen Anayasa değişiklikleri referanduma götürülebiliyor.

367 milletvekili ve fazlasının oyunu alan Anayasa değişiklikleri ise yasalaşıyor. Bu konuda kulislerde konuşulan formüller ise şunlar:

* 317 vekili olan AK Parti, 59 vekili olan HDP’nin bazı taleplerini Anayasa değişikliği ile karşılarsa, başkanlık sistemi için destek alabilir.

* AK Parti, diğer partilerden transferlerle, ‘sayı eksiğini’ kapatabilir. Ancak bu formülün, bir ‘dayatma’ görüntüsü yaratacağı için tercih edilmeyeceği de konuşuluyor. AK Parti’nin bu nedenle 134 vekili olan CHP’nin, 59 vekili olan HDP ve 40 vekili olan MHP ile uzlaşma arayacağı düşünülüyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler