YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başkanlık için 400 sandalyeye gerek yok"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlık Sistemi'ni referanduma götürmek için 335 sandalyenin yeterli olduğunu söyledi.
"Başkanlık için 400 sandalyeye gerek yok"
09 Nisan 2015 / 07:47 Güncelleme: 09 Nisan 2015 / 09:17

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran gezininden dönüşünde, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İşte Erdoğan'ın konuyla ilgili o açıklamaları:

"335 sandalye de yeterli"

“Bütün arzum, 7 Haziran seçimlerinden, birinci derecede parlamentoda yeni anayasayı, yeni Türkiye hedefiyle çıkartabilecek bir sayının ortaya çıkması. Bunu 400 olarak ilan ettim. Tabii gerekli sayı 400 değil, 367... Ve, yeni anayasa ile birlikte başkanlık sisteminin ne kadar önemli olduğunu işlemeye devam ediyorum. Sayın Ruhani bile baktım bu konunun üzerinde duruyor. Tabii onların sistemi bize göre biraz daha farklı... Ama bu konuda yoğunlaşmamız gerektiğine inanıyorum. 400 olmadı da diyelim ki 335 oldu, referandum şansı elde edildi."

"G20'nin yarısı diktatör mü?"

"Referandum şansının yakalanması dahi halkımız tarafından böyle bir oylamada olumlu netice verecektir, çünkü kamuoyu araştırmalarımızda biz bunu gördük. Çünkü artık burada da bir patinaj var, kişi başı milli gelirimizi 2023’te 25 bin dolar olarak belirledik. Bunu yakalamamız lazım, ama birileri paçamızdan çekiyor. Son zamanlarda Batı medyasında da, Türkiye’nin başkanlık sistemine yürüyüşünü engellemek isteyenler var. G20’nin yarısı başkanlık sistemi. O ülkeler dünyanın en iyileri. Onlar diktatör olmuyor, padişah olmuyor, onlar asıp kesmiyor, ama biz Türkiye olarak başkanlık sistemine geçersek böyle oluyoruz... Olmaz!”

millet arkanda
 // kamil
arkanda millet var, Allah yolunu açık etsin....
09 Nisan 2015 Perşembe 08:31
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler