YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkaban: Cumhurbaşkanlığını kabul etmedim
Erdoğan, muhalefeti ülke meseleleri karşısında çözüm süreçlerini tıkamakla suçladı
Başkaban: Cumhurbaşkanlığını kabul etmedim
12 Haziran 2009 / 22:46 Güncelleme: 12 Haziran 2009 / 00:00

Baykal için '5 keçiyi idare edemez' diyen Başbakan Erdoğan, Türk siyasetine kalite getirdiklerin söylerken Hz. Ömer ve Yunus Emre'den örnekler verdi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefeti ülke meseleleri karşısında çözüm süreçlerini tıkamakla suçladı.


CHP lideri Baykal'ın "Kendisine 60 milyon dolarlık uçak aldı" eleştirilerine sert çıkan Erdoğan, "Mesele o uçağı almak değil, aldıktan sonra nerede kullandığındır, bunlar vakit nakittir anlayışının çok gerisindeler, biz zamanla yarışıyoruz" diye konuştu.


"Siyaset küçük hedefleri kabul etmez"


Ak Parti Siyaset Akademisi'nde ders veren Erdoğan, nitelikli siyasi kadroları hedeflediklerini söyledi.


Erdoğan, "Siyaset küçük hedefleri kabul etmez." dedi.


Başbakan Erdoğan, "Küçük olsun ama benim olsun anlayışı ile siyaset yapanlar orta ve uzun vadede her zaman kaybetmiştir bundan sonra da kaybetmeye mahkumdur." diye konuştu.


Muhalefeti eleştiren Erdoğan, "ülke meseleleri karşısında çözüm üretmek gibi niyetleri yok" dedi.


Erdoğan, "Tam tersine tüm bu meseler, tüm bu hedefler karşısında süreçleri tıkamak, çözümleri kilitlemek, iktidarı engellemek, gerilim üretmek ve bu gerilimden çıkar sağlamayı hedeflemek gibi ne yazık ki son derece ucuz bir siyaset tarzına sarılmış durumdalar." diye konuştu.


"CUMHURBAŞKANLIĞINI REDDETTİM"


Köhnemiş ve eskimiş siyaset anlayışlarının bundan rahatsız olabileceğini belirten Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:


"Ama biz siyaset de, demokrasinin de kalitesini artırmaya devam edeceğiz. Bu ülkede kaliteli, temiz siyaset olacak. Değişim cesaret ister. Bizim iktidarlarımız döneminde Türkiye siyasi tarihinde görmediklerini görüyor ve görmeye devam edecek. Bunu cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye yaşadı. Hatta Türkiye'nin geçmiş cumhurbaşkanlarından biri 'Hiçbir siyasetçi cumhurbaşkanlığı makamını elinin tersiyle itmez' dedi. Ama AK Parti bunun tam aksini ispat etti ve gösterdi. Ha itilirmiş, bunu gördü; daha birçok şeyleri de görecek. Çünkü eğer nefis vicdanın önüne geçerse, orada beklenen siyaset olmaz. Orada sadece nefislerin tatmini olur ve bu tatmin sebebiyledir ki benim milletim çok büyük bedeller ödemiştir. Artık biz bu bedelleri milletimize ödetmek istemiyoruz. Bundan sonraki süreçte de birçok şey görülecektir. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Yani bu koltuğa oturdun değil mi? Bu koltuktan kalkmak yok. Hayır arkadaş, bu koltuktan kalkmasını da bileceksin. Bu koltuk kimseye ait değil. İlkeli siyaset budur, temiz siyaset budur. Eğer buradan kalkmasını da biliyorsan, o zaman bu yolda başarı vardır."


Erdoğan'dan Baykal'a yanıt


Erdoğan, CHP Lideri Baykal'ın, " Kendisine 60 milyon dolarlık uçak aldı" eleştirilerine de yanıt verdi.


Erdoğan şöyle konuştu: "Ey Baykal! Sen 5 tane keçi sana teslim edilse idare edemezsin, mesele o uçağı almak değil, o uçağı aldıktan sonra nerede kullanacaksın o bugün sen bilir misin bizim şu ülkemizin adeta kasabası büyüklüğünde ülkelerin liderleri uçakla dolaşıyor. Rahmetli Özal bu uçakları aldığı zaman rahmetli Özal'a bindiren sayın Demirel sonra gitti o uçağa bindi.Sen de aynısın sen burada başbakan olamayacaksın ya bu ülkede ama olsan herhalde bunları satıp yaya dolaşmayacaksın değil mi. Bunlar çağların çok gerisinde, çok bunlar vakit nakittir anlayışının çok gerisindeler biz zamanla yarışıyoruz.... Bugün benim dışişleri bakanım bir gün Amerika'da bir gün Brüksel'de bir gün Irak'ta, neyle gidecekti kağnıyla mı? Bunların mantığı bu, hala kağnıyla devam edelim."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler