YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbuğ'un mesajını beğendiler: Asker haklı
İktidar ve muhalefet ilk kez aynı noktada buluştu
Başbuğ'un mesajını beğendiler: Asker haklı
26 Ağustos 2009 / 16:37 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başbuğ'un çıkışı 'açılım' kavgasında neredeyse kanlı bıçaklı hale gelen iktidar ve muhalefeti ilk kez aynı noktada buluşturdu.


AKP'li Bozdağ: Söylediklerinin hepsine katılıyoruz...


CHP'li Özyürek: MGK bildirisini tekzip etti...


MHP'li Şandır: Gereken tarihi duruşu ortaya koydu...


Hükümetin ‘demokratik açılım’ çalışmalarını başlatmasının ardından birbirlerine ağır bir dille saldıran ve neredeyse hiçbir konuda anlaşma sağlayamayan siyasi partiler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un dünkü çıkışının ardından ilk kez uzlaştı: Asker haklı! AKP, Başbuğ’un mesajındaki ‘ordu görevinin başında’ vurgusunu sahiplenirken, muhalefet, askerin ‘üniter yapı ve dil’ konusundaki ifadelerini öne çıkardı. Başbuğ’a tepkiler şöyle:


AKP: Değişmedik vurgusu yaptı
AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ: Son günlerde Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) ‘çalışmaların devamı tavsiye edilmiştir’ kararının ardından MGK üyelerine dönük hem MHP’den, hem de CHP’den eleştiriler geldi. Sayın Genelkurmay Başkanı’nın söylediği sözlerin hepsine biz de katılıyoruz. Kırmızı çizgileri zaten anayasa koymuş. Biz AK Parti olarak bunları her defasında dile getirdik. Sayın Genelkurmay Başkanımız da bu açıklaması ile ‘biz dün nasılsak bugün de öyleyiz, hassasiyetimizin bilinmesini istiyoruz’ diyor. Ayrıca ‘TSK bölücü terör örgütüne karşı mücadelesini sürdürürken ‘güvenlik alanının dışında kalan ekonomi, sosyo-kültürel ve uluslararası alanlarda da devlet tarafından gerekli tedbirlerin alınmasının önemli olduğuna inanmaktadır’ diyor.  Genelkurmay Başkanı bunun dışında ‘usul ve yöntem esası belirler,’ diyor ve takip edilecek usul ve yöntemlerde özenli olunmasını istiyor. Hem demokratik açılım sürecini yöneten hükümete hem de muhalefete dönük mesajı var.


CHP: İyi bir vurgulama yaptı
CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek: Genelkurmay Başkanı’nın AKP’nin izlemekte olduğu açılımın bir anlamda MGK’nın asker üyelerince de onaylandığı şeklinde yapılan yorumları  cevaplama ihtiyacı duyduğu anlaşılıyor. Genelkurmay Başkanı’nın açıklaması gösteriyor ki, AKP’nin, İçişleri Bakanı’nın açılımla ilgili dile getirdiği görüşleri TSK’nın tasvip etmediği ortaya çıkmıştır. MGK bildirisinde terörle mücadeleden bahsedilmemiştir ve bu ilk defa olmuştur. Bu konuda da TSK ‘Biz terörle mücadeleye devam edeceğiz’ demektedir. Bir anlamda MGK bildirisi Başbakan’ın Cumhurbaşkanı’nın görüşleri doğrultusunda oluşturulmuş, TSK’ya mensup üyelerin hassasiyetleri dikkate alınmamış... Genelkurmay Başkanı’nın açıklaması bunu ortaya koyuyor. Emrivaki şeklinde sanki TSK’ya mensup üyelerin de aynı düşündüğü izlenimi veren bildiri doğru olmamıştır. Genelkurmay Başkanı da bir anlamda MGK bildirisini tekzip etmiştir.


CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol: Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bir bütün olduğu ve resmi dilinin Türkçe olduğu Anayasa’da belirtiliyor. İyi bir vurgulama yapmış sayın Genelkurmay Başkanı.


CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay: En son MGK bildirgesinde bu açılımla ilgili sürecinin devamının teyid edilmiş olması, terörle mücadele kararlığınını ilk kez sonuç bildirgesinde yer almaması, acaba gibi tereddütlerin oluşmasına neden olmuştu. Anaysa’nın değiştirilmez, değiştirilmesi teklif dahi edilmez’ hükümlerinin TSK için de bir düstur olduğu ve ‘terörle mücadele kararlılığını sürdürecek olduğu’ açıklaması TSK’dan beklenen bir açıklamadır.


MHP: Mesajı olumlu
MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı: MGK’dan yapılan açıklamada, bu sürecin devamı tavsiye edildi. MHP olarak, Türkiye’nin bölünme sürecine gireceği endişesini söyledik. Genel Başkanımız bildiriye itirazımızı yazılı açıklamayla iletti. Sayın Genelkurmay Başkanı’nın açıklamasında, altı maddelik görüşler ifade ediliyor. Her konuyu tartışabilme özgürlüğünün ve bu sürecin kutuplaşmayı meydana getirdiği, çatışmaya doğru götürdüğü ifade edilmiştir. Bu önemlidir. Mesajı genel olarak olumlu yorumluyoruz.


MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: Kanunların, tarihi misyonunun yüklediği gereken duruşu sayın Genelkurmay Başkanı ortaya koymuştur. Yalanlar ortaya çıkmıştır. Birincisi; bir yıkım projesi olan bu Kürt açılımı, bir devlet projesi değildir. Bu proje, dış mihraklı, Abdullah Gül destekli AKP projesidir. İkinci yalan; bu projeye MGK’nın destek verdiği,  ve devamını tavsiye ettiği yalanı da ortaya çıkmıştır. Bir etnik kimliğin sorunlarının siyasi çözümünü amaçlayan bu proje, bu açıklama ile bitmiştir. (Radikal)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler