YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbuğ: Suriye hükümeti desteklenmeli
Genelkurmay Eski Başkanı Başbuğ, Suriye'nin kuzeyinde yaşanan gelişmeler için "Suriye hükümeti desteklenmeli" dedi.
Başbuğ: Suriye hükümeti desteklenmeli
28 Haziran 2015 / 09:23 Güncelleme: 28 Haziran 2015 / 09:25

Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ, Bodrum'da bir kitabevinde, "Nasıl Bir Türkiye" adlı kitabının imza gününde okuyucularıyla bir araya geldi. Etkinlikte, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbuğ, "Türkiye gündemini yakından ilgilendiren konuların başında, Suriye sınırındaki gelişmeler geliyor. Sınıra baktığımızda, maalesef üç tarafından paylaşılmış durumda. Çok az bir kısmını Suriye devleti kontrol ediyor. Bir kısmı tamamen IŞİD kontrolünde, bir kısmı da PYD kontrolünde. Parçalı karışık bir durum var" dedi.

"SURİYE DEVLETİ DESTEKLENMELİ"

Başbuğ, bu durumun Türkiye'yi rahatsız ettiğine işaret etti.

"Bu sorunun içinden nasıl çıkılacak?" diyen Başbuğ, "Gerçekten zor bir soru. Geçmişe bakmak lazım. Aslında Irak bağlamında, Irak'ın kuzeyinde yaşadığımız olayları bir nevi Suriye'nin kuzeyinde yaşıyoruz. Tabii durum gerçekten vahim" ifadesini kullandı.

SURİYE DEVLETİNE DESTEK VERİLMELİ

Yapılması gerekenin, merkezi Suriye devletinin o bölgede olması gerektiğini savunan Başbuğ, şöyle devam etti:

"O bölgedeki mücadeleyi Suriye devletinin kendisinin yürütmesi lazım. Bu, maalesef şu anda o bölge Suriye devletinin kontrolü dışında olan bir bölge. İran, ABD var, koalisyon güçleri var bölgede. Karmaşık bir durum. Nasıl çıkılacak? Ben de bilmiyorum. Gerçekten zor bir konu. Uluslararası hukuk içinde kalarak, en doğrusu merkezi hükümetle, Suriye devletiyle bence ilişkilerin en kısa zamanda normale çevrilerek, Suriye devletini de desteklemek suretiyle bu soruna çözüm bulunması daha iyi olur diye düşünüyorum."

 // Rasim DUMAN
İlker BASBUG bey, evet orada durum karisik, ama oyle anlasiliyor ki senin kafan daha karisik. Bir tahlil yapamayacaksan, hal caresi gostetemeyeceksen, insanlarin karsisina ne diye cikiyorsun? Aczini ifade etmek icin mi? Merhum sehid Muhsin YAZİCİOGLU'nun helikopterinin dusme anina dair 4 dakikalik radar kayitlarini mahkemeye gondermedigin dogru mu?...
28 Haziran 2015 09:52
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler