YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakanlık'tan dönüşüme özel takip
Başbakanlık'tan dönüşüme özel takip
27 Mart 2015 08:19
Başbakanlık, kamuoyuna duyurulan eylem planlarının uygulamasını da yakından takip ediyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı ve sağlıktan, ekonomiye, şeffaflaşmadan, kayıt dışı ekonominin önlenmesine kadar birçok alanda atılacak adımları içeren dönüşüm programlarının takibi için özel bir sistem oluşturuldu. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 25 alandaki eylem planlarını takip etmek için bakanlık bünyesinde izleme ve değerlendirme bilgi işlem merkez oluşturulduğunu açıkladı. Meclis'te bazı gazetecilerle sohbet eden Yılmaz, oluşturulan takip merkezi ile ilgili şöyle konuştu: “Eylem planlarının ciddi şekilde takibi ve uygulanmasında gecikme yaşanmaması için bu sistemi devreye soktuk.

Bakanlıklar ve ilgili kurumlar kendi alanlarıyla ilgili dönüşüm programlarında yer alan uygulamalardan hangilerini yapmışlar, ne noktaya gelmişler, elektronik ortamda bu sisteme kaydedecekler. Zamanında bitirilemeyen işlerin gerekçeleri sorulacak.  Sayın Başbakan da isterse bir düğmeye basarak programlarda ne noktaya gelindiğini, neler yapıldığını, neler yapılmadığını görme imkanına sahip olacak.

Yapılmayan şeyler, siyasi hesap sormayı gerektirir. Neden olmadığı sorulur. Belki çok haklı bir nedeni vardır, bu izah edilmiş olur. Ya da revizyon gerekir, bunlar yapılır. Çünkü bir uygulama başladığınızda hiç düşünmediğiniz sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bunları görüp gerekli revizyonları yapma imkanı da olur. Bizim ilk acil eylem planımız büyük oranda gerçekleşti. Çünkü bu başbakan düzeyinde takip edildi.”

 

TÜRKİYE GAZETESİ

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler