YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başbakan'ın yakın arkadaşları bu işin içinde"
"Başbakan'ın yakın arkadaşları bu işin içinde"
"Başbakan'ın yakın arkadaşları bu işin içinde"
16 Eylül 2008 / 15:18 Güncelleme: 16 Eylül 2008 / 00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Almanya'da devam eden Deniz Feneri İ.v davası ile ilgili basın açıklaması yaptı. Başbakan Erdoğan'ı yolsuzluklara gözyummakla suçladı.
İşte Baykal'ın basın toplantısından bazı bölümler;


-Suç örgütü anlaşılıyor, nereden kaynaklandığı belli. Uluslararası boyutundan kasıt Almanya diyor ki, bu sadece Almanya'da değil olay Türkiye'de işlenmiştir demektir.


-Bunlar önemli saptamalardır. Gerçekten de bu bağış yolsuzluğun kişisel, sütü bozuk birinin zimmetine para geçirmesiyle gerçekleştiği açıkça ortaya çıkmıştır. Yani olay bireysel değildir.


-Bugün anlaşılmıştır ki bu olay bireysel değil toplu olarak kollektif olarak gerçekleştirilmiştir.


-Bu olayın içinde Almanya'da ve Türkiye'de gerçekleşmiş ve sanıklar bir aradır.


-Bir kuşku daha ortaya çıkmıştır o da bu tür yolsuzlukların belki de örtmek için kurulmuştur. Çünkü söz konusu olan derneğin doğal bir faaliyettir yani başkanları, arkasındaki başkanları ortaya çıkmıştır. Yani çift muhasebe tutulmuştur. Neden tutulur bu çift muhasebe! Bu olaydan hem Ankara'nın haberi hem de Almanya'nın haberi vardır.


-Resmen kurye olduğu açıklanan kişi bugün Türkiye'de RTÜK başkanıdır. Sayın Başbakan bunu nereden bulup ortaya çıkarmıştır. Bunu bir tesadüf olarak görmek yanılgıdır.


-Bakın Başbakan tanımıyorum dedi, sonra bir fotoğraf ortaya çıktı ve tanıdığı da artaya çıktı tabi ki! Türkiye'de bir kavga sürdürülmektedir, bu kavgaları öyle değil Deniz Feneri ile ilişkilendirilerek okunması gerekmektedir.


-Değerli arkadaşlarım Başbakan'ın yakın arkadaşları bu işin içinde.


-Asrın en büyük yolsuzluğunda suçlananların hepsi AKP'li. Bu bir rastlantı mı? Eğer AKP iktidarda olmasaydı Deniz Feneri olayı olabilir miydi?


BAYKAL, EŞİNİN MALVARLIĞINI AÇIKLADI


"Başbakan medyayı suçlarken Deniz Baykal'ın arsa konusunu yazmadınız dedi. Yolsuzluk lafını kullanmadı ama sanki orada karışık bir iş varmış gibi göstermeye çalıştı. Benim malvarlığım içinde şaibeli bir arsa konusu varmış gibi bir değerlendirme yaptı. Benim malvarlığıyla ilgili olarak yetkili makamlara yaptığım açıklamalar Köksal Toptan'da vardır. Bunun ne olduğu yetkili mercilerde görülür. Benim mal varlığımı gazeteler yazdı. Eşimin malvarlığıyla ilgili kamuoyunun bilgilendirilmemiş olması yansıtma zorunluğu olmadığındandır.


AKP telaş içine girdi ve o konuda bir tereddüt yaratmaya çalışmıştır. Eşimin en son 2007'de 20 Eylül'de mal beyanına göre söylüyorum. Miras dışında eşimin 1,5 dairesi vardır. Kendisinin 1993'te kıdem tazminatıyla aldığı bir daire bir de 1996'da kendi birikimiyle aldığı bir dairesi varç Birinci daire kızımla eşimin ortak dairesidir. Yarısı kızımın yarısı eşimin. 1983'te alınan 1414 metrekarelik bir arsası vardır. 2 kooperatif hissesi vardır. Birisi tamamlandı diğerinin işlemleri sürüyor. Biri Ankara'da, biri de Muğla'dadır. Bunun dışında 1997 Model Marea bir arabamız var. O Olcay'ındır. 150 bin YTL civarında çeşitli bankalarda hesabı vardır. Mal beyanı doğru mudur değil midir? Beyan eden kişinin gizli kasası var mıdır yok mudur? Miktarı ve kaynağı nedir? Bizim malvarlığımızla ilgili beyanlarımız doğrudur. Gizli kasamız yoktur. Kaynakların herbiri ayrıntılı biçimde incelenerek ortaya konulacak durumdadır.


Bu malvarlığının arkasında eşimin 28 yıllık bir hizmeti, emeği vardır. Çevirileri, kitapları, makaleleri vardır. Benim de 1973'e kadar üniversitede, ondan sonra da parlamentoda yaptığım çalışmalar vardır. Bunun arkasında mütevazi yaşamımız vardır. Bizim zevklerimiz değişmedi. 30 yıl aynı evde kaldım. Şimdi yeni bir eve geçtim. Bizim yaşam düzenimiz saydamdır. Benim de ailemin kursağından bir tek haram lokma geçmemiştir. Biz bu işleri önemseriz. Dürüstlük bizim için önemlidir. Haram para bize nasip olmamıştır. Gün olmuştur sıkıntı çekmişizdir, gün olmuştur sıkıntıyı aşmışızdır. Bizde düğün dernekte altın toplamak olmamıştır. Çocuklarım devlet okullarında okumuştur. Çocuklarımı okutmak için eşten dosttan destek almamışımdır. Bizim malvarlığımızla ilgili kimsenin birşey söylemeye hakkı yok."


"ARSA İÇİN KİMSEYLE İLETİŞİMİM OLMADI"


Ben bütün gayrimenkullerimi son zamanlara kadar milletvekili olmadığım şartlar içinde edinmişimdir. Kooperatif üyeliklerimiz oldu. Bir kısmının aidatlarını hala ödemeye devam ediyoruz. 12 Eylül'de, sonraki ara dönemlerde açık var mı yok mu diye değerlendirilmiştir. Gerçek budur.


Başbakan noksan bilgi var diyor. Sen kendine bak! Ben muhalefette yapıyorum bu beyanı. Sen iktidardan düş senin malvarlığınla ilgili gerçekler o zaman düşer. 1 milyar dolar serveti var lafı nerden çıktı? Gazeteleri suçlarken söylediği söze de girmek isterim. Neymiş Baykal'ın arsa meselesi? Baykal arsa almış sonra imar görmüş. Burada karışık işler varmış! Resmi bilgileri sunuyorum. Arsa 1987'de alınmıştır ben yasaklıyken. Devletin projektörleri bizim üzerimizdeyken alındı. Benim bu arsa için kimseyle temasın, iletişimim olmamıştır."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler