YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'ın muhatabı Öcalan olamaz!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Elbette ki barıştan, huzurdan yanayız ama kimse kusura bakmasın, biz terör örgütü liderinin muhatabının, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olmasını istemeyiz" dedi.
Başbakan'ın muhatabı Öcalan olamaz!
18 Mayıs 2013 / 12:42 Güncelleme: 18 Mayıs 2013 / 12:45

Kılıçdaroğlu, Sivaslı Sanayici ve İş Adamları Grubu Derneği, Zara Sanayici İş Adamları Derneği ve İmranlı Sanayici İş Adamları Derneğinin, "Sivaslı İş Adamları Yöneticilerle Buluşuyor" etkinliğine katıldı.

Etkinlikte konuşan Kılıçdaroğlu, insanların doğdukları yerlerle bağlarını koparmamalarının son derece insani ve güzel bir duygu olduğunu dile getirerek, Sivaslı iş adamlarını tebrik etti.

Kılıçdaroğlu, "Bazen başımı yastığa koyduğumda çocukluğumun geçtiği yılları ve yerleri hatırlarım. Doğduğum yer değildi orası ama çocukluğum oradaydı, anılarım oradaydı" diyerek, herkesin benzer duygular içinde olduğunu ifade etti.

Buradaki iş adamlarının, Sivaslılara karşı kendilerini görevli hissettiklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Sivas, tarihe baktığımızda olağanüstü bir kentimiz. İpek Yolu üzerinde, tarihi değerleri var, hemen her ilçesi ayrı güzellikte bir kentimiz. Cumhuriyet için de çok önemli bir yer. Kongre'nin yapıldığı, ilk kez mandanın reddedildiği yer. Bu, çok önemli. O en karanlık dönemde, oturmuşlar Sivas'ta, Türkiye'nin kurtuluşu tartışılıyor, bağımsızlığı ve özgürlüğü tartışılıyor... 'Ne olursa olsun mandayı kabul etmeyeceğiz' diye bildiri yayınlanıyor. Bu, Sivas'ın, Sivaslıların tarihinde olduğu gibi bu ülke için de çok önemli bir noktadır" diye konuştu.

"Bilen var mı süreci?"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, çözüm süreci kapsamında yürütülen çalışmalarla ilgili eleştirilerde de bulundu.

Kendilerine sürece neden destek vermediklerinin sorulduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, "İyi de biz engel olmadık ki destek verelim. Bilen var mı süreci?" dedi.

Kılıçdaroğlu, ülkede barışın ve huzurun olmasını kendilerinin de istediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bizim coğrafyamız çok zengin bir coğrafyadır. Her etnik kimlikten, her inançtan insanımız var. Bu toprakların mayasında insan sevgisi var. Hacı Bektaş'a, Yunus Emre'ye, Mevlana'ya bakın bütün bunları görürsünüz. Anadolu'nun her tarafında insan sevgisini zenginleştiren insanlarımız var. Böyle bir coğrafyada kim kavga isteyebilir? Elbette ki barıştan, huzurdan yanayız ama kimse kusura bakmasın, biz terör örgütü liderinin muhatabının, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olmasını istemeyiz. Bunu açıkça söyleriz. Bu, bizim görevimiz. Bunu söylediğimiz zaman 'Siz barışa karşı mısınız?... Hayır. Biz bu ülkede barışı en çok savunan partiyiz. Sorun çözülsün diye ben bizzat Başbakan'ı ziyaret ettim. Yol, yöntem önerdim kendisine. 'Parlamentoda bir uzlaşma komisyonu kuralım' dedim. 'Dört siyasal parti katılsın buna' dedim. 'Parlamento dışında, yine dört siyasal partinin belirlediği akil adamlar komisyonu oluşturalım. Görüşmeleri onlar yapsınlar, devletin resmi kurumları muhatap olmasın' dedim. Türkiye Cumhuriyeti'nin Büyük Millet Meclisi neden bu işin parçası olsun? Biz yasama organıyız. Ben bu uyarıları yapmazsam ana muhalefet partisi genel başkanı olarak görevini yapmamış bir genel başkan durumuna düşerim."

Ana muhalefet partisi genel başkanının görevinin, siyasal iktidarı uyarmak olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, "Biz bunu yapmayıp alkış tutarsak, hükümet yanlış yaparsa vatandaş seçeneği nereden bulacak? İki görüş arasındaki olayı nasıl test edecek? Biz, kendi görevimizi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Biz süreçten büyük endişeler ve kaygılar duyuyoruz, onu da söyleyeyim. Bu, benim görevim. 76 milyon insan, Abdullah Öcalan'ın ağzına bakamaz. 76 milyon insan Kandil'deki açıklamalardan süreci öğrenemez. Bu doğru değildir. Demokrasimize yakışmıyor. 90 yıllık Türkiye Cumhuriyeti'nin siyasal yapısına yakışmıyor, uymuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, endişelerini dile getirdiğini söyleyerek, "Umuyoruz her şeye karşı barış olsun" dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler