YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başbakan'ın karnesi kırıklarla dolu"
"Başbakan'ın karnesi kırıklarla dolu"
16 Mart 2013 13:14
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, iktidarda 10'ncu yılını dolduran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ekonomi karnesinin kırıklarla dolu olduğunu ileri sürdü.

 

Oran, yazılı açıklamasında, Başbakan Erdoğan'ın iktidarda 10. yılını doldurduğunu hatırlattı.
 
Resmi istatistiklerin yönlendirmeler ve değiştirmelerle ekonominin iyi gösterildiğini, bunun da halka dayatıldığını iddia eden Oran, ''AKP, ekonomik durumu öve öve bitiremezken, temel makro ekonomik göstergeler ise aksini söylüyor'' ifadelerini kullandı.
 
''Tüm istatistik hile ve oyunlarına rağmen 2012 büyüme oranının yüzde 2'lerde kaldığını'' öne süren Oran, şunları kaydetti:
 
''Önceki bazı yıllarda sıcak para gazıyla vatandaş borçla tüketime teşvik edilerek kağıt üzerinde yakalanan yüksek büyüme oranlarına rağmen, 2003-2012 dönemi ortalama büyümesi yüzde 5'i bulmayacak. Erdoğanlı yıllar Türkiye'nin en yavaş büyüdüğü dönemlerden biri olarak tarihe geçecek. Erdoğan, borçlanma verilerinde ise ailesinin tepkisinden korkup karnesinde tahrifat yaparak kırık notu ''pekiyi''ye çeviren tembel öğrenciye benziyor. Her fırsatta; iktidara geldiklerinde 20 milyar dolar olan IMF borcunu sıfırlamakla övünen Başbakan, kamuoyunu maniple ediyor, asıl devasa borcu gözlerden kaçırıyor. 2002 sonunda 257,2 milyar lira olan kamunun iç ve dış toplam borcu, yani Cumhuriyetin ilk 80 yılındaki kamu borçlanmasının bakiyesi, 2012'de 561 milyar liraya ulaştı. Yani Türkiye Erdoğan başbakanlığında, önceki 80 yılındakinden daha fazla borçlandı. Erdoğan, işsizlikle mücadelede de sınıfta kaldı. Aralık 2012 itibarıyla işsizlik yüzde 10,1'le on yıl öncekiyle neredeyse aynı. 2002'de 1 milyar doların da altında bulunan cari açık, 2011'de 80 milyar dolara yaklaştı, bunun milli gelire oranı da yüzde 10'la kırmızı çizgiyi aştı.''
 
Gelecekten umudu olan insanların sayısının da gittikçe azaldığını ileri süren Oran, ''İktidardaki 10. yılında Erdoğan'ın ekonomi karnesi kırıklarla dolu. Bu notla istikrar sürmez, Türkiye büyümez'' değerlendirmesinde bulundu. 
 
AA
 
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler