YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Başbakan'ın dokunulmazlığını kaldıralım'
'Başbakan'ın dokunulmazlığını kaldıralım'
28 Kasım 2012 15:17
CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, 'Başbakan Erdoğan ile Adalet Bakanı Ergin'in dokunulmazlığını kaldıralım.' dedi.

TBMM Adalet Komisyonu, kamuoyunda ''anadilde savunma hakkı'' olarak bilinen ve dün görüşülmesine başlanan, Ceza Muhakemesi Kanunu İle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı görüşmek üzere, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya'nın başkanlığında toplandı.

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, ''(Savunma hakkı olmalıdır) diyoruz ama bunu söylerken, savunma hakkını hukuk alanının parçası olmak yerine, siyaset arenasının bir parçası olarak görmeyi de savunma hakkının ihlali olarak görüyoruz'' dedi.

Tasarının sorunu çözmekten ziyade yeni sorunlar yaratmaya aday olduğunu iddia eden Tezcan, ''Yargılama dilinin Türkçe dışında bir dil olmadığının anlaşılmasını sağlayacak bir düzenleme yapılmalı. 'Yeterince Türkçe bilmediğini belirten sanık ya da mağdura tercüman verelim' diye yazalım tasarıya'' diye konuştu.

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, anadilde savunma talebinin, özerklik talebinin yanında egemenlik talebi de olduğunu savunarak, uluslararası hukukta karşılığı olmayan bu talebin getirilmesinin kendilerini rencide ettiğini ifade etti.

Yılmaz, Mehdi Zana'nın anadilde savunma yapamadığı gerekçesiyle AİHM'e başvurduğunu ancak mahkemenin bu konuda Türkiye aleyhine karar vermediğini belirtti.

''Federalizmin yolunu açacak konuları birer birer getiriyorsunuz'' diyen Yılmaz, ''Büyükşehir yasasıyla bölge meclislerinin yolunu açtınız. Bunlar birer dayatmanın sonucu, Oslo ve İmralı'da yapılan dayatmaların sonucu getirildi'' diye konuştu.

Yılmaz, ''Dokunulmazlıklar Meclis'e neden şimdi gönderildi '' sorusunu sorduklarını ifade ederek, dokunulmazlıkların, anadilde savunmada oluşacak tepkileri bastırmak için Meclis'e gönderildiğini iddia etti.


-''Başbakan ve bakanın dokunulmazlığının kaldırılması gerekiyor''-


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, ''Öcalan ile görüşülebilir'' dediğini kaydeden Yılmaz, dokunulmazlıkları kaldırılmak istenen milletvekillerine, ''siz PKK'lı teröristlerle kucaklaştınız, sarıldınız, biz de o yüzden sizin dokunulmazlığınızı kaldırıyoruz'' denildiğini kaydetti.

CHP'li Yılmaz, ''Bu suçsa, sayın Başbakanın da Bakanın da sözü var, o zaman onların da dokunulmazlığını kaldıralım, çünkü onlar da azmettirici. Eğer hukukçuysak Başbakanın da bakanın da dokunulmazlığının kaldırılması ve yargılanmaları gerekiyor'' diye konuştu. aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler