YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'ı istifaya çağırıyoruz!
Başbakan'ı istifaya çağırıyoruz!
05 Temmuz 2014 12:36
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, adil bir seçim için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı başbakanlık görevinden istifa etmeye davet etti.

Çıray, yaptığı yazılı açıklamada, tarihte ilk kez devletin en yüksek makamına kimin geleceğinin doğrudan halk tarafından belirleneceğine dikkati çekerek, bunun için adayların eşit koşullarda yarışması gerektiğine işaret etti. 

Anayasa'nın seçimlerin adalet, eşitlik ve hakkaniyet ilkeleri içinde gerçekleştirilmesini emrettiğini anımsatan Çıray, bunun sağlanması için de cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmak isteyen kamu görevlilerine istifa zorunluluğu getirdiğini savundu. 

Çıray, Anayasa Mahkemesi ve Yüksek Seçim Kurulu'nun Erdoğan'ın başbakanlık görevinden istifasını istemesi gerektiğini ileri sürerek, açıklamasında şu görüşleri savundu:

"Ancak YSK ve AYM seçimlerin eşitlik ve hakkaniyet içinde icra edilmesi için zorunlu olan bu sorumluluğu her nedense yerine getirmemişlerdir. O halde seçimleri gölgeleyecek olan bu görev ve yetki ihmalinin Başbakanın kendisi tarafından telafi edilmesi en azından ahlaki bir yükümlülüktür. Recep Tayyip Erdoğan'ı milletimizin iradesinin özgürce tecelli etmesini, dolayısıyla bu çok önemli seçimin gölgelenmemesini sağlayacak adımı atmaya adil bir seçim için Başbakanlıktan istifa etmeye davet ediyoruz."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler