YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'dan TÜSİAD'a tepki
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 22 Ocak'taki TÜSİAD Genel Kurulu'na katılmayacak.
Başbakan'dan TÜSİAD'a tepki
31 Aralık 2014 / 14:01 Güncelleme: 31 Aralık 2014 / 14:40

Başbakanlık kaynakları, Başbakan Davutoğlu'nun, daha önce katılım yönünde kanaati olmasına rağmen TÜSİAD Genel Kurulu'na katılmama kararı almasının, "TÜASİAD'ın kimi muhatap aldığı değil kimin TÜSİAD'ı muhatap aldığıdır" şeklinde anlaşılması gerektiğini belirtti.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Davutoğlu, göreve gelir gelmez, ilk görüşmelerinden birini, gelen talep üzerine TÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleriyle yaptı. Görüşmede, hükümet-sivil toplum ilişkilerinin nasıl olması gerektiği konusunda görüş alış verişinde bulunulduğu belirtildi.

Kaynaklar, AK Parti hükümetlerinin, 12 yıllık iktidar döneminde iş dünyasına yakın önem verdiğini belirterek, Türk sanayicisinin, bu dönemde, AK Parti hükümetlerinin tüm dünyada takdir gören politikaları sayesinde, ticaret alanında, ekonomide başarılara imza attığına işaret etti.

"TÜSİAD Başkanı'nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar, yeni Türkiye'yi anlamakta zorluklar yaşadığını ortaya koydu" değerlendirmesinde bulunan yetkililer, şu değerlendirmeyi yaptılar:

"Hala eski Türkiye akışkanlıklarıyla hareket edildiğini görüyoruz. 12 yıl boyunca içeriden ve dışarıdan birçok vesayet odağıyla mücadele edildi. Artık hukuk devletinin kuralları ve demokratik süreçler, halktan meşruiyetini alan iktidarın yetki kullanması üzerine kurulu bir süreç var. Ancak TÜSİAD hala eski alışkanlıklarını terk edemiyor. Bütün diyalog süreci ve her türlü iletişim kanallarının açık olmasına rağmen dışarıdan verilen mesajlarla Türkiye'de siyasi süreçlerin nasıl yürümesi gerektiğine dair görüşlerini dikte etmeye çalışıyor."

İş dünyası örgütünün, yürüyen hukuki süreci etkileyecek kanaatler beyan etmesinin de kabul edilemeyeceğinin altını çizen yetkililer, "Kaldı ki bu örgütün bazı üyelerinin başta Gezi Olayları olmak üzere gerektiğinde nasıl hukuk dışı yöntemlerle ülkede siyasete şekil vermeye, siyaset mühendisliği yapmaya çalıştığını onlarca kez gördük" ifadesini kullandı.

Yetkililer, Davutoğlu'nun da bu çerçevede daha önce katılım yönünde kanaati olmasına rağmen TÜSİAD Genel Kurulu'na katılmama kararı aldığını ifade ederek, "Anlaşılması gereken husus, TÜSİAD'ın kimi muhatap aldığı değil kimin TÜSİAD'ı muhatap aldığıdır" değerlendirmesini yaptı.

 

AA

11:54
 // Rasim DUMAN
İcinde yasadiklari bu aziz millete karsi hiyanet, ihanet,riyakarlik ve her turlu ahlaksizligi yapmak bu afamlarin genlerinde var. Hukumetimiz tarafindan bugune kadar muhatap alinmis olmalari bile aslinda onlarin hicbir zaman haketmedikleri ve asla layik olmadiklari bir seref,atifet ve cemiledir. Bundan sonra artik layik olduklari tavir ve muameleyi gorecekler : Kaale alinmamak, tahkir, tezyif ve istiskal......
01 Ocak 2015 11:54
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler