YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'dan Pensilvanya'ya kötü haber
Başnakan Ahmet Davutoğlu, Konya'da gazetecilere yaptığı açıklamalarda Fethullah Gülen'in iadesi konusuna da değindi.
Başbakan'dan Pensilvanya'ya kötü haber
08 Eylül 2014 / 08:45 Güncelleme: 08 Eylül 2014 / 12:58

İlk mitingini memleketi Konya'da yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu'nun gündeme ilişkin yaptığı açıklamalar arasında en çok dikkat çeken konu Fethullah Gülen'in ABD'den iadesi konusu oldu.
 

Gülen’in iadesini isteyecek koşullar oluşmuş durumda

Davutoğlu, “Fethullah Gülen’in iade veya deportu konusunda ABD yardımcı oluyor mu?” sorusuna, “Şu anda farklılaşan bir durum var. İşleyen hukuki süreçler, soruşturmalar var. Durum iki üç ay önceki gibi değil. Son operasyonlarla ve başka yollarla elde edilen belge ve bilgilerle oluşan bir süreç var. Dolayısıyla hukuki süreçle bağlantılı olarak gereken her türlü adım atılır. Eğer biz hukuk dışına çıkarak dinlemeler ve başka yollarla hem insan haklarını ihlal eden, demokratik yolla seçilmiş bir yönetimi meşru olmayan araçlarla planlı bir şekilde devirmeye yönelik bir çaba varsa -ki var-, bunları yapanların Pensilvanya’da oturan bir kişiyle ilgileri varsa, tabii o ülkeden bu tür faaliyetlerin sona erdirilmesi yönünde taleplerde bulunma hakkımız doğar.

Hukuki sürecin belli bir aşamasında, o ülkenin topraklarında oturan birisi tarafından Türkiye’de siyaset üzerinde etki kurmaya dönük bir çaba varsa o çabanın durdurulması, orada barınmaması yönünde talepte bulunmaktan daha doğal bir durum yoktur” cevabını verdi.

 

STAR

19:14
 // izmir izmirli
Kökünüz kazınacak daha durun...
08 Eylül 2014 19:14
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler