YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakandan partilere çağrı!
Başbakandan partilere çağrı!
14 Ekim 2016 18:46
İzmir'deki konuşmasında başkanlık sistemi ile ilgili mesajlar veren Yıldırım, "Meclis'teki partilerimize bir kez daha sesleniyorum. Gelin bu sefer bu sorumluluğu yerine getirelim" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım İzmir'in Ödemiş ilçesindeki toplu açılış töreninde halka hitap etti.

Başkanlık sistemi ile ilgili mesajlar veren Yıldırım'ın konuşması şöyle:

"Türkiye 1950'den beri iki şeyi konuşuyor. Darbeler, yeni anaysa. Darbe oluyor, yeni anayasa konuşuluyor ama bir türlü bu iki illetten de milleti maalesef kurtaramadık. Bize yetki verdiniz, uğraştık didindik ama başaramadık. Çünkü diğer partiler maalesef bu noktada üzerlerine düşen sorumluluğu almadılar. Seçim meydanlarında bütün partiler yeni anayasa diyor. Biliyorsunuz Sayın Devlet Bahçeli dedi ki, 'Artık şu anayasa meselesini halledelim. Bizim düşüncemiz yani MHP'nin düşüncesi parlamenter sistemi daha da güçlendirmek'. Ama biz de diyoruz ki darbeleri önlemek için istikrarı sürekli hale getirmek için zayıf hükümetlerle Türkiye'nin kayıplarını önlemek için mutlaka ve mutlaka güçlü, tek başına iktidar sağlayacak bir sisteme ihtiyaç var. Bu da başkanlık sistemidir. Başkanlık sistemini getirelim sorunları bitirelim. Biliyorsunuz yaptığımız referandumla birlikte cumhurbaşkanı artık vartandaş tarafından seçiliyor. Şimdi bu fiili durumu anayasa ile düzeltmek gerekiyor."

MİLLETİ BU SORUNDAN KURTARACAĞIZ

"Bahçeli bunu da söylüyor. Biz de eğer böyle diyorsanız hazırız. Gelin bu anayasa değişikliğini Meclis'ten geçirelim ve milletin önüne götürelim. Milleten korkulur mu? Darbe savuşturan milletin önünde selam durulur. Onun için bu anayasayı Meclis'e getireceğiz. Meclis'ten 330 oyu ve üstünü alır almaz doğru önünüze geleceğiz. Sizlerin onayına sunacağız. 367 dahi olsa yine millete soracağız. Çünkü bu önemli iş. Önemli işlerin adresi millettir. Her zaman ülkede krizler olunca çözümü üreten, düğümü çözen hep millet oldu. Onun için siyasetin çıkmaz sokağa girdiğinde önünü açacak tek adres milletin adresidir. Bu sefer de bunu yapacağız. Ve memleketi artık bu sorundan kurtaracağız." 

ZAMANIN RUHUNU KAYBETMEYİN!

"Buradan, Ödemiş'ten Meclis'teki partilerimize bir kez daha sesleniyorum. Gelin bu sefer bu sorumluluğu yerine getirelim. Bu şerefli görevi ihmal etmeyelim. Meclis'te bu anayasa değişikliğini gerçekleştirelim. Darbe anayasasından kurtarmakta, bu çorbada sizin de tuzunuz olsun. Bu sizlere, partilerinize gönül vermiş olan milyonlara sözünüzdür. Zamanın ruhunu kaybetmeyin."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler