YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'dan Bahçeli'ye Erdoğan mesajı
Başbakan'dan Bahçeli'ye Erdoğan mesajı
06 Ocak 2016 08:00
Bahçeli'nin 'başkasının sözcüsü gibi davranıyor' sözlerine Davutoğlu'nun cevabı çarpıcı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hukukuna dikkat çeken Davutoğlu, "Biz yola çıktığımız yoldaşımızı yarı yolda bırakmayız" dedi.

Yeni anayasa ve başkanlık sistemine destek için liderler turuna çıkan Başbakan Davutoğlu TBMM'de MHP lideri Bahçeli ile görüştü. Görüşmede Anayasa'da değişiklik sürecinin başlatılmalısı gerektiği konusunda fikir birliği sağlandı. Bu görüşmeye köşesinde yer veren Milliyet yazarı Serpil Çevikcan, iki lider arasında geçen ilginç diyaloğu yazdı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın zaviyesinden Türkiye'deki tıkanıklığı aşmanın yolu sistem değişikliğinden geçiyor.

Başkanlık olmazsa partili Cumhurbaşkanlığı.

Çevikcan'ın yazısında ilgili bölüm şöyle:

"Başbakan Davutoğlu iyi tanımlanmış, sigortasını içinde taşıyan bir başkanlık sistemini savunuyor.
İkisi de çift başlılığı ortadan kaldırmak gerektiğinde hemfikir.

Bu noktada, Davutoğlu'nun önceki gün MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşmesinde verdiği bir örneği paylaşmakta yarar var.

Bahçeli, köklü parlamenter sistemin korunması gerektiğinin altını kalın çizgilerle çizerken, koalisyon döneminde yaşanan büyük krizi, anayasa kitapçığının havalarda uçuştuğu Milli Güvenlik Kurulu toplantısını hatırlatan Davutoğlu, şunları söylüyor:

“Siz Ecevit ile Sezer kavgasına şahit olmuş birisiniz. Bu kavganın Türkiye'de nelere mâl olduğunu biliyorsunuz. Bugün böyle bir kriz ortaya çıkmıyorsa sistem iyi işlediği için değil. Sayın Cumhurbaşkanı ve benim aramdaki hukuk dolayısıyladır. O yüzden bu sorunu bir an önce çözmemiz gerekiyor.”

Bu sırada Bahçeli, Başbakan'a, “Başkasının sözcüsü” gibi algılandığını söylediğinde, Davutoğlu'nun verdiği yanıt çarpıcı:

“Ak Parti ile ilgili kapatma davası açılma süreci benim için de bir dönüm noktasıydı. Ben o zaman Tayyip beye, 'ben artık sizinleyim' dedim. Ve o günden sonra da bu sürece devam ediyoruz. Bugün eğer bir istikrarsızlık oluşmuyorsa, geçmişteki bu hukukumuza dayanıyor. Biz yola çıktığımız yoldaşımızı yarı yolda bırakmayız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Katar'dan dönerken aynı şeyi tersinden söylemişti.

“Çift başlılığı ortadan kaldırmak lazım. Aksi takdirde birbirinizi ne kadar sevseniz de, geçmişte ne kadar beraber olsanız da zaman zaman sıkıntılar söz konusu olabilir” demişti."

BIRAKTIKLARI YORULDU
 // :)
GÖNÜL YORGUNU ONLAR GÖNÜL...
06 Ocak 2016 Çarşamba 10:37
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler