20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul22 °C
 • Ankara17 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya16 °C
 • Adana21 °C
 • Antalya21 °C
 • Diyarbakır22 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri14 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel23 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'dan AYM tepkisi: Dosyanın içeriğini bilmiyorlar
Başbakan Binali Yıldırım, "Dosyanın içeriğini biz de bilmiyoruz, AYM de bilmiyor. Doğru kararı verecek olan birinci derece mahkemesidir. AYM de değerlendirmesinde birkaç husustaki iddiayı, dayanaktan yoksun bulmuş reddetmiştir" dedi.
Başbakan'dan AYM tepkisi: Dosyanın içeriğini bilmiyorlar
12 Ocak 2018 / 14:15 Güncelleme: 12 Ocak 2018 / 14:32

Başbakan Binali Yıldırım, cuma namazı çıkışında gündeme ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

AYM DOSYANIN İÇERİĞİNİ BİLMİYOR

AYM'ye bireysel başvuru hakkını bizim hükümetimiz getirdi. AYM'nin kararını beğeniririz beğenmeyiz ancak takdir edersiniz ki, ilk derece mahkemesi dosyaya hakimdir. Dosyanın içeriğini biz de bilmiyoruz, AYM de bilmiyor. Doğru kararı verecek olan birinci derece mahkemesidir. AYM de değerlendirmesinde birkaç husustaki iddiayı, dayanaktan yoksun bulmuş reddetmiştir.

Tutuklanma sebebini yeterli görmeyen bir karar almıştır. Bu davanın görüldüğü mahkemede gerekli karar verilecektir. Nöbetçöi mahkemenin kararı yeterli değildir. AYM'nin gerekçeli kararının beklenmesi istenmiştir. Buradaki verilen karar iddianame sürecine kadar olan işlemlerle ilgilidir. İddianame ve sonrası konularda mahkemenin yargılama hakkı saklıdır. 

YEREL MAHKEME HUKUKA UYGUN KARARI VERECEKTİR

Yerel mahkeme, içeriği ve AYM'nin kararlarını dikkate alarak en uygun kararı, hukuka uygun kararı verecektir. Bizim yürütme olarak beklentimiz, büyük bir mücadele verdiğimiz FETÖ terör örgütü ile mücadelenin zaafa uğramasına sebep olacak, böyle anlaşılacak kararları almamalarıdır. Bu konuda çok dikkatli davranmak hem mahkemenin hem idarenin görevidir.

BU DAHA SONUÇLANMIŞ BİR DAVA DEĞİLDİR

Mahkemeleri verdikleri kararlarla tartıştırmak hukuk devletinin ilkelerine aykırıdır. Ülkeye de hukuk sistemimize de olumlu bir katkısı yoktur. Alınan kararlar bir kesimi mutlu eder, bir kesimi mutsuz eder. Bu gayet doğal bir şey. Türkiye'de hak arama yolları açıktır. Bu dava sonuçlanmış bir dava da değil. Acele yorum yapmak mahkemeye de haksızlık olur, davaya da bir anlamda gölge düşürür. Her olaydan sonra düzenleme yapmak hukuk devletine uygun düşmez.

"İTTİFAKA OLUMLU BAKIYORUZ"

Görüşülen husus çok açıktır. MHP'nin sayın Genel Başkanı'nın daha önce net bir şekilde açıkladığı gibi 2019'da yapılacak seçimde aday çıkarmayacakları, ittifak olursa da olmazsa da sayın Cumhurbaşkanımızın adaylığını destekleyeceklerini ifade ettiler. Biz de ittifaka olumlu bakıyoruz. Bir partinin listelerinden seçime girmek değil, amblemlerini muhafaza ederek seçime gitmelerine yönelik düzenlemeye sıcak bakıyoruz. Komisyonun görevi bunun detaylarını konuşmak.

ESED'İN İDLİB'E SALDIRILARI

Suriye'de kalıcı barışın sağlanması için Türkiye başta olmak üzere Rusya ve İran inisiyatif aldı. Sahada alan kazanmak için sivilleri, diğer unsurları ayırt etmeden bir saldırıya geçmesi fevkalade yanlıştır. Bunu gerek Rusya gerek İran ile görüşüyoruz. Uyarılarımızı yapıyoruz, tedbirlerimizi alıyoruz. Milyonlarca insanın yaşadığı yerde siz terör grubu ile insanları nasıl ayırt edeceksiniz. 

Ayrıntılar geliyor..

 

 // Tarık
JohnDündar'ı avrupada ağırlayanlar, kapı kapı dolaştırarak Türkiyeme attırıp tutturanlar herhalde yeni bir talimat daha geçti bu bizim apo müridi aym üyelerine. Çünkü john'un yüzü eskidi artık eskisi kadar ilgi alaja çekmez oldu. Yeni mallar lazım. Dolayısıyla aymnin güllü malları avrupaya gönderikmek üzere yeni mallar buldular ılıcak, altan, alpay. Yerli ve milli olmanın değer ve önemi her fırsatta karşımıza çıkıyor. Anlayamayanlara duyurulur....
12 Ocak 2018 17:37
 // Şakir
Bilmiyorlar ama güllü talimatlarla hareket ediyorlar. Dosya içeriklerini bilmemeleri inanılmaz ama bundan da önemlisi dosya içeriklerini bilmek dahi istemiyorlar. Sahiplerine diyet ödeyecekler, çünkü onlar oraya atayan gül de ibgiltereye diyet ödeyecek. Yaa sen Anayasa Mahkemesi olarak hiçbir dosyayıESASTAN incelwywmezsin ki. Haa ben yaptım oldu dersen olmadığını olamayacağını görürsün....
12 Ocak 2018 16:56
 // Rafet
AYM'nin şu andaki 17 üyenin sadece 3 tanesini CB Erdoğan atamış. Ezici çoğunluk güllü aponun atadığı ve onun küreğini çeken adam(!)lar. Bu gerçekten adalet sistemi içerisindeki en büyük adaletsizlik. Bence Erdoğan bir şekilde AYM'yi dağıtmalı, yeniden yapılandırmaya gidilmeli...
12 Ocak 2018 16:47
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler