YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'a 'vuvuzelalı' cevap
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'dan, Başbakan Erdoğan'a vuvuzelalı cevap.
Başbakan'a 'vuvuzelalı' cevap
14 Temmuz 2010 / 18:59 Güncelleme: 14 Temmuz 2010 / 19:08

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'MHP tabanına dil uzattığını' öne sürerek, ''Fitne fesat politikası bir Başbakan'a yakışmıyor.'' dedi. Oktay, Meclis'teki basın toplantısında vuvuzelayı bir görevliye çaldırarak, Başbakan'ın konuşmalarını vuvuzelanın çıkardığı sese benzetti.

Oktay Vural, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında bugün bir gazetede, Başbakan Erdoğan'ın ''karşılıklı eylemsizlik olsun'' sözlerine sert tepki gösterdiğinin belirtildiğini anımsatarak, ''Günaydın Sayın Başbakan demek lazım.'' ifadesini kullandı.

''Eylem olmazsa operasyonlar minimize edilir'' diyenin de Erdoğan olduğu görüşünü dile getiren Vural, ''Ne oldu Sayın Başbakan? Dün öyle, bugün böyle. Hangi Tayyip? Hangisiyle uğraşacağız? Açılım ortaklığından başka bir rolü oynamaya çalışıyorsun. Artık mızrak çuvala sığmıyor.'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın dün referandum ile ilgili '40 soru, 40 cevap' kitapçığı hazırlattıklarını söylediğini belirten Vural, referandumun '40 katır mı, 40 satır mı'dan başka bir anlam taşımadığını öne sürdü.

Vural, ''40 soruyorsun da bir tane cevap niye bekliyorsun Sayın Başbakan? Vatandaşa niye 40 soru sorup, toptan tek cevap bekliyorsun. Bu anayasa değişikliği ile milletin güçlü olandan hesap sorma devrini kapatmak istiyorlar.'' diye konuştu.

Erdoğan'ın MHP tabanı ile ilgili değerlendirmelerde bulunduğunu da belirten Vural, şu eleştirilerde bulundu: ''İşi gücü fitne. Şu tabanla, bu tabanla... Senin tabanın yok mu? Tabansız mısın sen? MHP tabanına 'faşist' diyen sen değil misin? 'Kafatasçı' diyen sen değil misin? Gittiğimiz namaza bile dil uzatan sen değil misin? Kalkmış şimdi milliyetçi ve muhafazakar bir tabana sesleniyor. Tabanı olmadığı için herhalde başka bir tabana seslenmek istiyor. Kendi işine bak. MHP'nin bu ülkeye bölünmeye götürecek anayasa değişikliği konusundaki tavrı nettir. Senin nereye gitmek istediğini dünya alem biliyor, biz de biliyoruz. Anayasa değişikliğine 'hayır' diyeceğiz, çünkü AKP'nin siyasi zihniyetine hayır diyoruz.''

Başbakan Erdoğan'ın sözlerini vuvuzelanın çıkardığı sese benzeten Vural, beraberindeki görevlinin getirdiği vuvuzelayı basın mensuplarına gösterdi.

Vuvuzelayı görevliye çaldıran Vural, ''PKK'nın muhatap alındığı süreç, bin yıllık kardeşliğimize koyduğunuz fitne ve fesat rahatsız ediyor artık milletimizi. MHP tabanı da AKP tabanı da Başbakan'ın bu siyasetinden rahatsızdır. Vuvuzela gibi oturdu artık, rahatsız ediyor. Anlamsız sözlerdir. Kuru gürültüden, vızıltadan başka bir şey değildir.'' şeklinde konuştu.

Vural, milletin anayasa değişikliğine ''hayır'' diyeceğini, verdiği yetkiyi de sandıkta geri alacağını görüşünü savunarak, şöyle konuştu:

''Buna artık nokta koyacağız. Bu zihniyeti dipnot olarak tarihin karanlığına gömeceğiz. 41 yıldır şerefle mücadele ediyoruz. Kendisine sorun bakayım, 7 -8 yıl önce tabanı neredeydi? Tabanını, fikir ve siyaset namusunu bırakıp gidenlerin 41 yıllık şerefli bir mücadeleye dil uzatmaya hakkı yok. 28 Şubat'ı görünce tabanı bırakıp sıvışanların MHP'nin tabanına iletebilecekleri hiçbir mesaj yoktur. Bu mesajlar vuvuzeladan başka bir anlam taşımıyor. İnsanlarımız artık Tayyip Erdoğan'ı gördüğü zaman televizyonu kapatıyor. Yeter artık diyorlar. Bizim tabanımıza dil uzatma. Fitne ve fesat politikası bir başbakana yakışmıyor.''

Oktay Vural, 'Sınır için özel birlik'' konusundaki bir soru üzerine, TSK'nın zaten bu konuda çalışmalarının olduğunu, bunun Genelkurmay Başkanı tarafından açıklandığını kaydetti.

''Hükümetin terörle mücadele stratejisinin olmadığını'' savunan Vural, terörle mücadele konseptinin değişmesi gerektiğini, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin buna ilişkin açıklamalar yaptığını ifade etti. CİHAN

yorumum
 // engin öz
vuvuzela = oktay vural...
15 Temmuz 2010 10:45
şeref
 // engin öz
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
14 Temmuz 2010 22:46
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler