YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'a seslendi: "Çık milletin önüne konuş"
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "İzmir’den tekrar sesleniyorum. Çık milletin önüne konuş” diyerek Başbakan Erdoğan’a seslendi.
Başbakan'a seslendi: "Çık milletin önüne konuş"
02 Mart 2013 / 14:12 Güncelleme: 02 Mart 2013 / 14:24

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kentte fuarcılık sektörünü büyüterek dünya standartlarına taşıma hedefi doğrultusunda projelendirilen yeni fuar merkezinin temeli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla atıldı.
 
Törene Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Gökhan Günaydın, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, CHP İzmir Milletvekilleri, İzmirli PM Üyeleri, İl Başkanı Ali Engin, İl Genel Meclis Başkanı Serdar Değirmenci ilçe belediye başkanları, il yönetimi, il disiplin kurulu yönetimi, ilçe başkanları katıldı.
 
"Çık milletin önüne konuş"
 
Kılıçdaroğlu, İmralı ile yapılan görüşme tutanaklarının basına yansıması ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmadığını belirterek, "Çık milletin önüne konuş, ne düşünüyorsun" dedi. CHP lideri, şunları söyledi:
 
"Türkiye iyi yönetilmiyor. Tüm komşularımızla kavgalıyız. Neden hangi gerekçeyle? Suriye, İran ve Irak ile alıp veremediğimiz nedir? Barış içinde yaşamak varken hakların kardeşliği varken bu nedir?
 
Suriye'de akrabaları olan Türkiye'de yurttaşlar var. Bu güzel coğrafyada Batı'nın egemen güçlerinin tuzağına düşmeden neden savaş neden kavga? Bakınız, 2002 yılını düşünün, sıfır terör. Rahmetli Ecevit dönemi. 2013'ü düşünün. Neden 10 yılda bu noktaya geldik? Türkiye'ye 10 yılda terör batağına sokan düzeni hangi gerekçe ile haklı göreceğiz? Kim yönetiyor ülkeyi? İki gün önce gazetelere tutanaklar yansıdı. Tartışmayı bıraktık haberi kim sızdırıyor bunun üzerinde duruyor. Gazeteci arkadaşım görevini yapmış.
 
Şimdi ülkeyi yöneten Başbakan'dan yanıt bekliyoruz. Konuşmasını bekliyoruz. Sen ne düşünüyorsun bu konuda? Çık milletin önünde açıkça görüşünü beyan et. Bunu bekliyoruz biz. Bir tarafta olanı gördük şimdi ortağın öbür yanına bakmamız gerekiyor. Öbür ortak konuşacak. 'Benim konuşmaya hakkım yok' diyemez. Eğer bu ülkeyi adam gibi yönetiyorsan devlet adamı kimliği ile yönetiyorsan yanıtını bekliyorum. Çık milletin önüne ve konuş, Ne düşünüyorsun."
 
Yargı eleştirisi
 
Törende konuşan Kılıçdaroğlu, Tüm Türkiye’nin İzmir’i örnek bir kent olarak kabul ettiğini söyleyerek Büyükşehir yargılamalarını da eleştirdi. CHP lideri şunları söyledi:  “İzmir hepimizin üzerinde titrediği bir kent. Tüm Türkiye  burayı örnek alıyor. burası sevginin egemen olduğu, insanların sokaklarda özgürce dolaştığı bir kent. Yeşilin ranta kurban edilmediği bir kent. Bu fuar bittiğinde göreceksiniz Türkiye’nin en büyük kenti olacak.
 
Bir belediye başkanının görevi, sadece yönetmek değil, halkına sahip çıkmaktır. Bu projeden ötürü kendisine teşekkür ediyorum. Bu belediye başkanı 397yılla  yargılanıyor. Demokrasinin hakim olduğu ülkede eğer 397 yıl ile yargılanıyorsanız orada adalet yoktur. Adalet farklı bir kavram. Adalet milletin vicdanındadır. Yargıcın kararı vatandaşın vicdanında ölçütüdür. Bu ülkede onlarca insan idam edildi. Sillivri de daha savunmasını yapmayan insanları yıllarca yargılıyorlar. Yazarı, düşünürü, vekili hapiste olan bir ülkede adaletten söz edilemez. Adaletin olmadığı bir yerde özgürce düşüncemizi ifade edemeyiz. Adaletli günleri özleyeceğiz v e hep birlikte mücadele edeceğiz. Bu ülkede adalet ya gelecek ya da gelecek.
 
İzmir'e övgüler yağdırdı
 
Konuşmasında İzmir’e övgüler yağdıran Kılıçdaroğlu, İzmir’in diğer kentlere her alanda öncülük yaptığını ifade ederek şunları söyledi:  
 
“İzmir’in bizim tarihimizde çok önemli yeri var. Burası her alanda öncülük yapan bir kent. Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan yer. Sadece İzmirlilerin değil tüm Türkiye’nin gözbebeği. En sağlıklı gelişen 4. metropol İzmir.  İzmir’in bu başarısının altında olan belediye başkanlarımızı yürekten kurtlarım. Bizim belediye başkanlarımızın özellikleri var. Pek çok yeniliğin altında hep onların imzası vardır. İlk metronun temelini bir CHPli başkan attı. İlk otoyolun temelini biz attık. Fuarın altında da CHPli belediye başkanlarının imzası var. Tüm Türkiye’nin örnek aldığı doğal yaşam parkının altında da.Önce kendine değil, önce kentine, önce halkıma hizmet edeceğim diyen bir siyasal anlayışa sahip CHPli başkanlarımız.
 
400 milyon liralık dev yatırım
 
Gaziemir’deki yeni fuar merkezi, toplam 337 bin metrekarelik alanda kurulacak. İlk etapta 110 bin metrekare alan üzerinde 7 tane sergi holü yapılacak. Holler, tek ya da aynı anda birden fazla fuara hizmet verebilecek şekilde teras şeklinde tasarlanacak ve birbirlerine geçişleri olacak. Fuarda 93 bin metrekarelik kapalı otopark alanı yapılarak ziyaretçi ve katılımcıların hizmetine sunulacak.
 
Fuar alanında ayrıca, 12 bin metrekarelik fuar sokağı, 865 metrekarelik seminer salonu yer alacak. 11 bin 300 metrekarelik alanda ise kafeterya, restoran ve idari binalar bulunacak. Tesis, sergi holleri, seminer salonları, geniş otoparkı ve sosyal donatı alanları ile uluslararası standartlarda olacak. Kurulacak seyir kulesi, fuar katılımcı ve ziyaretçilerine farklı bir ortam sunacak.
 
Amfi tiyatro şeklinde hazırlanacak meydan ise fuarlar süresince çekim merkezi haline gelecek. Yeni fuar kompleksi projesinde, daha sonra gelebilecek talepleri karşılamak amacıyla, 2. etapta kullanılmak üzere 70 bin metrekarelik bir rezerv alanı oluşturuldu. Rezerv alan haricinde ayrıca, 42 bin metrekarelik bir alan da otel ve kongre merkezi için ayrıldı. Kente kazandırılacak bu dev yatırımın maliyeti, kamulaştırma dahil yaklaşık 400 milyon TL’ye ulaşacak.
 
 
 
İHA
 
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler