YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'a ODTÜ eleştirisi
CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, üniversitelerin Başbakan'ın malı olmadığını, gençlerin ne düşünüp ne söyleyeceğine Başbakan'ın karar veremeyeceğini belirtti.
Başbakan'a ODTÜ eleştirisi
28 Aralık 2012 / 10:44 Güncelleme: 28 Aralık 2012 / 11:35

 

Tarhan, yaptığı yazılı açıklamada, ''Geçmişten acılı bazı rektörler ODTÜ'ye kızmış, Başbakan'ın 'kınayın' fetvasına da uyarak ODTÜ'yü kınamışlar ama neticede tavşan ODTÜ'ye küsmüş, ODTÜ'nün haberi olmamış'' ifadesini kullandı.
 
''Türkiye'nin gururu bir üniversiteyi mahkum etmeye çalışanların düştüğü durum kısaca bu olmuş, bu yolla kimsenin bilmediği üniversitelerinin adlarını duyurma fırsatı bulmuşlardır'' diyen Tarhan, başarılı üniversiteler sıralamasına giremeyenlerin bu sayede ''ODTÜ'yü en şiddetli kınayanlar listesine de, göze de girmeyi başardıklarını'' öne sürdü.
 
Bir tarafta iktidarın rektörleri, bir tarafta ODTÜ ruhu olursa, hangisine itibar edileceğini kamuoyunun takdirine bıraktığını belirten Tarhan, öğrencilerini koruyup kollayan saygın hocaların diğerlerine örnek olmasını diledi. Tarhan, açıklamasında şunları kaydetti:
 
''Demokratik hiçbir tepkinin şiddete dönüşmemesi ve bunu arzulayanların tuzağına da düşülmemesi son derece önemlidir. Ancak Başbakan'ın taş, sopa edebiyatı da kabak tadı vermiştir. HES'lere hayır diyenlerin, Cumhuriyet Bayramı'nda elinde bayrak bayram kutlayan yaşlıların, öğretmenlerin, memurların elinde taş, sopa mı vardı  Hopa'da ölen, Ankara'da kaburgaları kırılan, Tortum'da yaşmaklarından sürüklenen, ODTÜ'de ölüm tehlikesi geçirenler taşlı sopalı terörist; üniversiteye TOMA'lar, koruma ordusuyla girip, kışkırtanlar masum muydu  Dün de ODTÜ ayaktaydı ancak kışkırtma olmayınca olaysız tepki neymiş gösterdi işte dünya aleme.
 
Başbakan ayağını denk alsın. O istedi diye de biz haksızlığa uğrayanın, özgürlük talebinde bulunanın yanında olmaktan vazgeçecek değiliz. O istedi diye Türk uydularını takdir, ABD'nin uydularını ise tekdir etmekten vazgeçecek değiliz.
 
Uyarıyoruz: üniversiteler Başbakan'ın malı değildir. Gençlerin ne düşünüp ne söyleyeceğine Başbakan  karar veremez. Başbakan, elini üniversiteden çeksin. Gerginlikten beslenmekten vazgeçsin. Eğer, bunu yapamayacaksa, çocuklara 'asarsın, kesersin' öğüdü ile meşhur Başbakan, o zaman o elini korkak alıştırmasın. İtiraz etmeyenlere yandaşlık bildirileri yazdırmaya devam ederken, itiraz eden üniversiteleri ise, yaktırıp, yıktırıp yerine medreseler kurdursun. İçine kindar genç sivillerini yerleştiriversin olsun bitsin. Olmadı, 'yazıklar olsun' haykırışı ile zaten göreve hazırlanan vazifeşinas gazetecilerine 'işte o öğrenciler, işte o hocalar' başlığı attırıversin.
 
Çok başbakanlar geldi geçti bu ülkeden, fanidir onlar da. Ancak, hiçbirinin öfkeden çatlayan sesi vicdanının sesini bu denli bastırmamıştı. Hiçbiri nefreti 3600 koruma ve ileri demokrasi gazı ile organize hale getirmeyi bu denli başaramamıştı. Hiçbiri 'hizmet' kalitesini gazla ölçmemişti. Hiçbiri kindarlık şiarıyla ülkeyi kamplaştırmada hizmet erbabı ile birlikte hizmette bu kadar sınır tanımamıştı. Eseri ile övünebilir.''
 
 
AA
 
Kamu vicdanı
 // genç osman
Bahsini ettiğin kamu vicdanı nedense hep sizi cezalandırıyor. Meydan asla ve asla size kalmayacak. Asıl sizin O süslü püslü sözlerinin altındaki kin ve nefretinizi kamu vicdanı çok iyi görmektedir. Bir gün sizde çektiğiniz küreklerin boşa olduğunu anlayacak ve Başbakana saygı duruşunda bulunacaksınız....
28 Aralık 2012 14:27
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler