YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'a İsrail tavsiyesi
Başbakan'a İsrail tavsiyesi
27 Mayıs 2013 11:50
Muhafazakar Yükseliş Partisi (MYP) Lideri Ahmet Reyiz Yılmaz, Başbakan Erdoğan’a Gazze ve Batı Şeria gezisi konusunda tavsiyelerde bulunarak, “Gazze ve Şeria Gezisine İsrail’i de dahil edin” dedi.

Yılmaz, Türkiye’de özellikle dış politikada, İsrail ilişkilerinde önemli adımların atıldığı bir sürecin yaşandığını belirterek, “Bunun ekonomiye yansıması da olumlu olmuştur. Türkiye’nin menfaatleri önemlidir. Bu açıdan Gazze ve Batı Şeria gezisi yeniden yapılandırılırsa sonuç ve etki daha isabetli olur” dedi.

Türkiye’nin bölgede önemli bir dengeyi elinde tuttuğunu anlatan Ahmet Reyiz Yılmaz, bu denge politikası içerisinde herkese eşit mesafede durmanın ülke açısından büyük yararı bulunduğunu söyledi. Yılmaz, “Biz ne İsrail’e, ne de Filistin tarafına farklı mesafelerde duracak durumda değiliz. Böyle bir duruş büyük devlet ilkesi ile de uyuşmaz. Başbakan Tel-Aviv Yafo’da bulunan Osmanlı Hükümet Konağı’nı açabilir. 1917 yılında yerel direnişçiler ve İngilizler tarafından yıkılan ve İngilizlere de bölgenin devir tesliminin yapıldığı hükümet binamız restore edilmiş ve bugün önünde Türk bayrağı ile müze olarak kullanılmaktadır. Sayın Başbakan Gazze ve Şeria’ya yapacağı geziye buranın açılışını da dahil ederek Ortadoğu’ya barışçıl mesajlar verebilir. Bu durum hükümetin de, ülkenin de lehine bir yaklaşımdır” diye konuştu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler