YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'a CIA eleştirisi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, CIA Başkanı David Petraeus'la görüşmesini eleştirdi.
Başbakan'a CIA eleştirisi
21 Mart 2012 / 15:29 Güncelleme: 21 Mart 2012 / 15:42

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CIA Başkanı'nın Türkiye ziyareti ve Başbakan'la yaptığı görüşmeyi anımsatarak, ''Hem 'büyük devlet' diyeceksin, 'Türkiye butik devlet değildir' diyeceksin, kendi muhatabın olmayan birisini makamında kabul edip görüşeceksin. Anlamakta zorlanıyorum'' ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hafta sonu Niğde'ye yaptığı ziyareti hatırlatan Kılıçdaroğlu, ''patates üreticisinin dertli'' olduğunu söyledi.

10 yıl önce yılda 6 milyon ton patates üretildiğini belirten Kılıçdaroğlu, ''AKP iktidara geldi, 10 yıl geçti, Türkiye'de üretilen patates miktarı 4,5 milyon tona düştü'' dedi.

Niğde'de aralarında AK Parti ilçe başkanının da bulunduğu üreticilerin çoğunun icralık olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, 10 yıl öncesine göre patatesin kilogram fiyatında fazla değişiklik olmamasına karşın mazotun fiyatının ise 1 liradan 4 liraya çıktığını söyledi. Kılıçdaroğlu, Niğdeliler'den daha fazla milletvekili için söz aldığını kaydetti.

Niğdeliler'in kendisine ''Bu iktidarda insaf var mıdır  Vicdan var mıdır '' diye sorduklarını belirten Kılıçdaroğlu, kendisinin de ''İnsafı ve vicdanı bu iktidarda aramayın. O insaf ve vicdan CHP'de vardır'' dediğini dile getirdi.

Afganistan'da şehit olan 12 Türk askerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, ''Acı bir olayı yaşadık, 12 askerimiz bizden 3 bin 500 kilometre uzakta, Afganistan'da görev yaparken şehit düştüler. Yüreklerimiz dağlandı. Acıyı paylaştık, aileleri ziyaret ettik. Biz ne söylersek söyleyelim ateş düştüğü yeri yakar. Büyüklerimizin söylediği bir şey var; 'Allah kimseye evlat acısı vermesin.' O anneleri dinlerken, onların yanına giderken, duygulanmamak mümkün değil. İnsanın gözleri doluyor. 3 bin 500 kilometre uzakta görev yapıyorlar. Görev şehidi o arkadaşlar'' dedi. 


-''Tertemiz alınlarından öpüyorum''-


Şehitlerin adlarını okuyan Kılıçdaroğlu, bu ülkenin birliği ve beraberliği için şehit olduklarını anımsattı.Şehitliğin en yüce mertebe olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, ''O şehitleri yetiştiren annelerin ellerinden, o şehitlerin de tertemiz alınlarından öpüyorum ve onları saygıyla selamlıyorum'' diye konuştu.

Vatanın herkesin ortak malı olduğunu ve vatan denilen şeyin sadece topraktan ibaret olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, vatanın aynı zamanda millet, hürriyet ve özgürlük olduğunu vurguladı.

Vatanın herkesin karnının doyduğu yer olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ''Ülkelerimizin bağımsızlığı için mücadele ettiğimiz yerdir vatan, onun için siz özgürlüğü, demokrasiyi insan haklarını savunursanız, bir anlamda vatanı da savunuyorsunuz demektir. 12 Mehmetçiğin şehit olması da bu vatan dediğimiz gerçeğin bir başka somut ifadesidir'' dedi.

12 askerin şehit olması üzerine bir sorgulama yaptığını ve ''Bizim orada ne işimiz vardı '' diye soru sorduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, bazılarının ise bunu yadırgadığını hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, ''Bizim, 'neden şehit oldular ' diye soru sormamızı yadırgıyorlarsa, ben onları yadırgıyorum ve kınıyorum. Şehitlerimizin canı bizim için değerlidir. Bırakın canını, her şehidimizin saçının teli bile bizim için önemlidir. Onları oralara vatan uğruna gönderdik, ama insanımızın değerli olduğunu unutmamamız, sorgulamamız lazım. Siz şehidinizin değerini vermezseniz, ülkenizin de değerini bilmezsiniz. Kendi insanımıza değer vereceğiz. Vatanı savunmak, insanımızı savunmak bir bütündür, olaya böyle bakmak gerekiyor'' ifadelerini kullandı.


-''CHP her türlü katkıyı vermeye hazırdır''-


Şehitler ve gazilerle ilgili çok sorunlar olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, Niğde'de şehit ve gazilerle ilgili bir derneğin şubesini açtıklarını anımsattı.

Başbakan'ın bugün şehit ve gazilerle ilgili kanun tekliflerini, tasarılarını parlamentoya getireceklerini söylediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''CHP olarak, şehit, gazi, dul ve yetimleriyle ilgili 5 tane kanun teklifi hazırlamışız. Söylediklerinin tamamı bunların içinde. 12 askerimiz şehit olduktan sonra akılları başlarına geldi. Oysa CHP, daha olayın başında şehit yakınlarını dinledi, bu kanun tekliflerini sundu. Bizden kopya alıyorlar, varsın alsınlar...''


-CIA Başkanı'nın Türkiye ziyareti-


''Geçen hafta sayın Başbakan'ın çok özel bir misafiri vardı. ABD istihbarat teşkilatı CIA'nın Başkanı Ankara'ya gelmişti. Sayın Başbakan CIA Başkanı'nı kabul etti, niye kabul etti anlamakta zorlanıyorum'' diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Hem 'büyük devlet' diyeceksin, 'Türkiye butik devlet değildir' diyeceksin, kendi muhatabın olmayan birisini makamında kabul edip görüşeceksin. Anlamakta zorlanıyorum. Biliyorsunuz bu CIA Başkanı ile Recep Tayyip Erdoğan arasında bir de özel bir ilişki var. Bunlar eski arkadaşlar, özel hukukları var. Hatırlarsınız 4 Temmuz 2003'te, Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentinde bizim askerlerimizin başına çuval geçiren Amerikan askerlerinin komutanıydı bu kişi. Şimdi bu geliyor, sayın Başbakan bunu davet ediyor, geliyor, oturuyor, konuşuyorlar. Ne konuşuyorsun sen sayın Başbakan. Başını uzatıyorsun, çuval geçiriliyorlar. Bu ilişkinin sorulması ve sorgulanması lazım.

Biliyorsunuz CIA Başkanı, Başkan olmadan önce de Afganistan'da NATO birliklerinin komutanıydı. Çuval olayından sonra gazeteciler sayın Başbakan'a, 'ABD'ye nota verecek misiniz ' diye soruyorlar. Yanıtını çoğunuz unutmuş olabilirsiniz, ben hatırlatmak isterim. Şöyle diyor sayın Başbakan; 'Bakın nota dediğiniz konu müzik notası değildir. Bunların bir ağırlığı vardır, aklınıza esince nota verilmez.'

Senin askerinin başına çuval geçirilecek, sen ABD'ye 'Ya arkadaş ne yapıyorsunuz, bunu yapamazsınız' diye cesaret edip soru dahi soramıyorsunuz. Şimdi kalkmış efeleniyorsun. Afganistan'a 12 şehit var, 'Türkiye büyük devlet.' Türkiye'nin büyük devlet olduğuna inanıyorum da sen küçük bir Başbakansın, sorunumuz bu. Askerinin başına çuval geçirilecek, beyefendiyi alıp karşılayacaksın, Allah bilir başını uzatmışsındır, senin de başına çuval geçirecek. Hiç bir ülke başka bir ülkenin çıkarını savunmaz. Sen kendi ülkenin çıkarını savunmazsan, başkası gelip savunmaz, herkes kendi ülkesinin çıkarını savunur. Dış politikanın özü budur. Türkiye'nin çıkarını ancak biz savunuruz.''

''Hem 'büyük devletim' diyeceksin hem soru sormaktan korkacaksın, sonra da kalkıp Türkiye'de efeleneceksin. Yemezler. O efelenmeye izin vermeyiz'' ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, ''Senin gerçek kimliğini ben bu millete anlatacağım. Sözüm var, ahdim var, senin ne mal olduğunu ben anlatacağım'' diye konuştu.


-1 Mart 2003 tezkeresi-


1 Mart 2003 tezkeresinin CHP'nin kararlı duruşu ile reddedildiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Eğer Ortadoğu'da bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin bir saygınlığı varsa ki, sen çoğunu allak bullak ettin, 1 Mart 2003 tezkeresinin yüzündendir. Afganistan'dan 12 şehit geldi, bütün Türkiye ağladı. 1 Mart'taki tezkere geçseydi, 12 değil belki 12 bin şehidimiz gelecekti. Biz hiç kimsenin burnunun kanamasını istemeyiz. Bu ülkede herkes özgürlük içinde yaşayabilmelidir. Başka topraklarda bizim işimiz yok. Birilerinin taşeronluğunu yaparak, buralara gitmeyi doğru bulmadık. Her zaman karşı çıktık, yine karşı çıkmaya devam edeceğiz.''

''1 Mart tezkeresinin reddedilerek binlerce şehidin olmasının önünü kestiklerini'' belirten Kılıçdaroğlu, gelinen noktada ise farklı bir yerde olunduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''CIA Başkanı geliyor, Başbakan kabul ediyor. Devlet protokolünde olmayan bir kural içinde kabul ediyor. Yeni vazife almış memurlar gibi heyecanla bir şeylere sarılmaya başlıyorlar. Neymiş, Suriye'de tampon bölge kuracaklarmış, bunun adı savaştır ve işgaldir. Senin ne işin var Suriye'de. Irak'ta 1,5 milyon Müslüman öldürülürken sesin çıkmıyordu da, Suriye'de olunca mı sesin çıkmaya başladı  Irak'ta yüz binlerce Müslüman kadına Amerikan askerleri tecavüz ederken, sen o askerlere başarı diledin mi, dilemedin mi 

Birilerine tampon ya da taşeron olmaktan vazgeç. Birilerinin tamponu olmak zorunda mısın  Birilerinin taşeronu olmak zorunda mısın  Türkiye onurlu bir devlettir. Kurucu önderimizin bir cümlesi vardır, 'yurtta barış, dünyada barış.' İşin özü budur. Sosyalist enternasyonalin toplantısı olacak, beyefendideki paniğe bak. 'Efendim Suriye'ye destek vermek için.'

Dur bakalım, daha toplantı olmadı, rahatsız toplantı olmasından. Gerçeklerin bu millet tarafından öğrenilmesinden rahatsız. Malum ya, Suriye'de iki tane 'teröristimiz' daha var, sarı basın kartı olmadığı için iki gazetecimiz. Sesi çıkıyor mu  Ben o gazetecileri kurtarayım diye yola çıktı mı  Onların da tercümanı biz olacağız. Onların da sorunlarıyla CHP olarak biz ilgileneceğiz. Sosyalist Enternasyonal burada toplanacak. Türkiye büyük, onurlu devlet, Türkiye çıkarlarını savunan devlet, Türkiye'de onun aklının almadığı onurlu bir muhalefet var. Onun kafası almaz ama biz bunu yapacağız. Hazır buraya gelmişken CIA Başkanı, oturup bir basın toplantısı yapsalardı iyi olurdu. Belki bu Uludere'de öldürülen 34 yurttaşımızın katili kim onu öğrenirdik bari hiç değilse.'' AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler