YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Yıldırım'ın anısı salonu kahkahaya boğdu
Başbakan Binali Yıldırım, geçmiş yıllarda AR-GE faaliyetlerine yeterli önem verilmediğini ifade ederek, salondakileri kahkahaya boğan bir anısını anlattı.
Başbakan Yıldırım'ın anısı salonu kahkahaya boğdu
20 Ağustos 2016 / 17:48 Güncelleme: 20 Ağustos 2016 / 17:48

Başbakan Binali Yıldırım, Kordsa Global ve Sabancı Üniversitesi Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi'nin açılış törenindeki konuşması sırasında anlattığı bir anı salondakileri kahkahaya boğdu.

İşte Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

GEMİNİN MAKİNE DAİRESİNİ UNUTMUŞLAR

Geçmiş yıllarda AR-GE faaliyetlerine yeterli önem verilmediğini anlatan Yıldırım, “2002 sonu milli gelirde AR-GE pay yüzde yarım. Şimdi yüzde 1’in üzerine çıktık. Hedef 2.5-3. O zaman araştırma geliştirme tamamen devletin işiydi. Özel sektör ‘bu işe para harcanmaz’ diyordu. 

Akla para verme işi eskiden yoktu. Parayla akıl mı satın alınır. Fuzuli masraf olarak görüyordu. Tanıdığım armatörler vardı. 

Gemi yaptıracak üç kuruş proje parasından kaçınıyor, başkasının projesini araklayıp iş yapmaya çalışıyor. Yanından çalışan ressama para vermiş proje yaptırıyor. O da projeyi yapıyor, veriyor. Gemi yapılmaya başlanıyor. 

Gemi ortaya çıkıyor bakıyor ki geminin makine dairesi unutulmuş, proje acele olduğu için. Bizim ressamı hemen yakalıyor. ‘Ne yaptın. Makine dairesini yapmayı unutmuşsun’ diyor. 

Bizimki pişkin ‘Ne kızıyorsun düşünsene adamlar fark etmeseydi daha çok yük taşıyacaktın’ diyor. Bu günlerden nerelere geldik. 

Şimdi en büyük iş akıl. Önce akla yatırım yapacağız. Akla yapılan yatırım ülkeye daha büyük katma değer olarak gelmeye devam edecek” dedi. 

ÜRETİMDE HIZ BEREKETTİR

Türkiye’nin 2015 yılında AR-GE faaliyetlerine harcadığı paranın 6 milyar TL’yi geçtiğini vurgulayarak, “Trafikte hız felaket, üretimde hız berekettir. 

Daha hızlı çalışacağız, daha çok üreteceğiz. Ürettiklerimizi satacağız, refahımızı yükselteceğiz. Dışarı satarken azimli, alırken nazlı olacağız. Cari açığımızı da azaltacağız” ifadelerini kullandı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler