YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Yıldırım'dan Musul uyarısı
Başbakan Yıldırım'dan Musul uyarısı
04 Ekim 2016 13:02
Başbakan Yıldırım, Musul operasyonuna YPG/PYD'nin eklenmesinin bölgede yeni bir fitili ateşlemek olduğunu söyleyerek, "Irak'ta da kardeş kanının akmasına sebep olacak tehlikeli girişimlere müsamaha gösterilmemelidir" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Grup Toplantısında gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Yapılması planlanan Musul operasyonuna da değinen Yıldırım ABD'ye, YPG/PYD uyarısını bir kez daha yineledi. Başbakan Yıldırım, YPG'nin operasyonlara katılmasının bölgede yeni bir ateşin fitilini yakacağını söyledi.  

İşte Başbakan'ın o açıklamaları:

MÜTTEFİKLERİMİZİN MUSUL KURGUSU SAYDAM DEĞİL

Musul ve Telafer'de de bir hareketlilik gözüküyor. DAEŞ operasyonu sonrası mezhepler çatışması merkezi haline gelmesinden kaygı duyuyoruz. Müttefiklerimizin Musul harekatı kurgusu saydam değil. ABD yönetimi Musul konusunda da farklı görüşlerin etkisi altında ilerlemeye devam ediyor. 

Bu yol Irak için de, Iraklılar için de, bölge kardeşliği için de pek hayırlı değil. Şii milislere teslim etmek, işin içinde YPG/PYD terör örgütünü eklemek yeni bir ateşin fitilini yakmak demektir. Biz bunun için temaslarımızı sürdürüyoruz.

YAPILMAYA ÇALIŞILAN YENİ BİR ÇATIŞMA ALANI OLUŞTURMAK

Telafer Sünni ve Şii nüfusunun yaşadığı bölge. Bu yapının bozulması büyük bir felaketin başlaması anlamına geliyor. Yapılan veya yapılmaya çalışan şey, Türkmenleri birbiriyle çatışmaya sürüklemek ve yeni bir çatışma alanı oluşturmak. Demografik yapıların bozulması ve etnik alanların kaşınması istikrar getirmeyeceği gibi çatışmaları derinleştirecektir. 

KARDEŞ KANI AKMASINA MÜSAMAHA GÖSTERİLMEMELİDİR

Osmanlı'nın bu topraklardan ayrılmasından beri kandan ve gözyaşından kurtulamayan bu coğrafyanın istikrarına kavuşması çözümle mümkündür. Suriye'nin toprak bütünlüğü bizim için önemilidir. Bütün etnik grupların birlikte, kardeşçe yaşaması bizim en önemli önceliğimizdir. Irak'ta da kardeş kanının akmasına sebep olacak tehlikeli girişimlere müsamaha gösterilmemelidir. Bölgenin huzuru, insanların geleceğine göre projeler yapılması gerek. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler