YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Yıldırım, İsrail anlaşmasının detaylarını açıkladı
Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yıldırım, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik görüşmeler ve müzakerelerde dün itibarıyla bir mutabakat metninde iki tarafça uzlaşıldığını belirtti.
Başbakan Yıldırım, İsrail anlaşmasının detaylarını açıkladı
27 Haziran 2016 / 13:30 Güncelleme: 27 Haziran 2016 / 13:40

Başbakan Binali Yıldırım, İsrail ile anlaşmanın detaylarını açıkladı.

Yıldırım, iki ülke arasında gerçekleştirilen müzakereler sonucunda mutabakat metninde uzlaşıldığını belirtti.

İşte Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları:

MUTABAKAT METNİNDE İKİ TARAFÇA UZLAŞMA SAĞLANDI

Başbakan Yıldırım, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik görüşmeler ve müzakerelerde dün itibarıyla bir mutabakat metninde iki tarafça uzlaşıldığını belirterek, "Böylece ilişkilerin normale döndürülmesiyle ilgili süreç başlamış oldu. Mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız Türkiye tarafından ve İsrail tarafından da muhatabı ile imzalanacak. O imzadan sonra onay süreçleri var" dedi.

TOKİ'NİN GAZZE'DE KONUT PROJESİ VAR

TOKİ'nin Gazze'de konut projesi var. Bunun da önünü bu şekilde açmış oluyoruz. Cenin bölgesindeki Erez sanayi bölgesinin yapımına hız verilmesi konusu da yine bu mutabakat çerçevesinde mümkün hale geliyor. Varılan mutabakatın ülkemize, Filistinli kardeşlerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz.

İSRAİL 20 MİLYON DOLAR TAZMİNAT ÖDEYECEK

Mavi Marmara olayında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına tazminat ödenecektir. Bu tazminat miktarı da 20 milyon dolar tutarındadır.

FİLİSTİN AMBARGOSU TÜRKİYE ÖNCÜLÜĞÜNDE BÜYÜK ÖLÇÜDE KALKTI

Gazze bölgesi başta olmak üzere Filistin'e topyekun uygulanan ambargo Türkiye'nin öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor. Diğer yandan da Mavi Marmara'da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tazminat ödenmesi şartı yerine gelmiş oluyor. En önemlisi de İsrail'in 2010'da gerçekleşen bu baskından dolayı Türkiye'den özür dilemesi sağlanmış oluyor. Hayırlı uğurlu olsun.

HEM TÜRK HALKININ, HEM DE İSRAİL HALKININ YARARINA

İsrail hükümetine de Türk hükümetine de görevler düşmektedir. Bu mutabakatı en iyi şekilde işletmek, bölgede ilişkileri normalleştirmek hem Türk halkının hem de İsrail halkının yararınadır. Bu konuda gereken gayretin gösterileceğine inanıyorum.

 // osman
Her serdebi hayir vardir bunu ser olarak goruyoruz ama bundaan hayir cikacak allahin izniyle...
27 Haziran 2016 20:02
ne verdik
 // ömer
Birşey almadığımız anlaşılıyorda almışız gibi görünen bunca şeyin karşılığında ne yada neler verdik!!?...
27 Haziran 2016 18:49
Bu anlaşmaya en çok mr. gülen sevinmiş olmalı
 // merak ediyorum?
Acaba mr. gülen'lede bir anlaşma planınız varmı Ak parti olarak sayın Yıldırım? Bizi sırtımızdan vuran almanların savunma bakanının ısrarınıda geri çevirmediniz nede olsa....
27 Haziran 2016 Pazartesi 16:19
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler