YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Yıldırım Boğaziçi köprüsünün yeni adını açıkladı
Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul ve Ankara'da birer şehitler anıtı kurulmasını kararlaştırdıklarını ifade ederek, "Boğaziçi Köprüsü'nün adının '15 Temmuz Şehitler Köprüsü' olarak değiştirilmesine de karar verilmiştir" dedi.
Başbakan Yıldırım Boğaziçi köprüsünün yeni adını açıkladı
25 Temmuz 2016 / 22:58 Güncelleme: 25 Temmuz 2016 / 23:25

Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

İşte Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları:

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ'NÜN ADI, '15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ' OLARAK DEĞİŞTİ

İstanbul ve Ankara'da birer şehitler anıtı kurulması bugünkü Bakanlar Kurulunda kararlaştırdığımız diğer bir konudur. Darbecilerin ilk hedefi olan ve vatandaşlarımızın şehit edildiği Boğaziçi Köprüsü'nün adının '15 Temmuz Şehitler Köprüsü' olarak değiştirilmesine de karar verilmiştir.

YENİ ANAYASA BÜTÜN PARTİLERİN KATILIMIYLA YAPILACAK

Sistemin tıkanmasının doğurduğu olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak için küçük ölçekli bir anayasa değişikliği mutabakatla yapılabilir. Ancak tamamen yeni anayasanın yine bütün partilerin katılımıyla hazırlanması konusunda da görüş birliği olduğunu gördük ve bu konuda süreci devam ettirme kararı almış bulunuyoruz. 

DEVLET OHAL'İ MİLLETE DEĞİL, KENDİNE İLAN ETTİ

20 Temmuz tarihinde aldığımız OHAL ilanıyla ilgili uygulamaları ve hazırlıkları gözden geçirdik. Milletimiz OHAL'i niçin ilan ettiğimizi gayet iyi biliyor. OHAL'i devlet millete değil, kendisine ilan etti. Sebebi de 15 Temmuz'da silahlı FETÖ'nün darbe girişimidir.

Bu girişimin doğurduğu sonuçları ortadan kaldıracak düzenlemeleri süratle yapmak bu OHAL'in en önemli nedenidir. Bunun dışındaki konularda ülkede olağan üstü bir hal mevcut değildir. 

ERDOĞAN'IN LİDERLERLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ZAİRVE

Özellikle kısa vadede sistemin tıkanmasının doğurduğu olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak için küçük ölçekli bir anayasa değişikliği mutabakatla yapılabilir. Bunun altyapısını hazırlamak üzere birlikte çalışma yapacağız. 

Ancak tamamen yeni anayasanın, yine bütün partilerin katılmayla hazırlanması konusunda da bir görüş birliği olduğunu gördük ve bu konuda daha önce başlayıp yarıda kalan süreci de devam ettirme kararı almış bulunuyoruz.

Ayrıntılar geliyor...

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler