YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Yıldırım: Almanya'da kabul edilen karar tarihi bir hatadır
Başbakan Binali Yıldırım, "Üzerinde hukukçuların bile anlaşamadığı bu karar Türk milleti tarafından asla kabul edilemez, yok hükmünde bir karardır. Bu kararla birlikte Almanya'yla Türkiye ilişkileri gerçek anlamda zedelenmiştir" dedi.
Başbakan Yıldırım: Almanya'da kabul edilen karar tarihi bir hatadır
03 Haziran 2016 / 07:55 Güncelleme: 03 Haziran 2016 / 10:06

Başbakan Binali Yıldırım Azerbaycan ziyaret öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. 

İşte Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

ALMANYA'NIN  YAPTIĞI TARİHİ BİR HATA

Yıldırım yaptığı açıklamada, "Dün Almanya parlamentosunda kabul edilen karar esasında dost ve müttefikimiz Almanya'nın parlamentosunun tarihi bir hatasıdır. Üzerinde hukukçuların bile anlaşamadığı bu karar Türk milleti tarafından asla kabul edilemez, yok hükmünde bir karardır.

BU KARARLA BİRLİKTE ALMANYA - TÜRKİYE İLİŞKİLERİ ZEDELENMİŞTİR

Önümüzdeki günlerde alınan bu kararın ne şekilde değerlendirileceği enine boyuna ele alınacak, Türkiye olarak gereken tavır ve davranış neyse bunu tereddütsüz yerine getireceğiz. Bu kararla Almanya'yla Türkiye ilişkileri gerçek anlamda zedelenmiştir

Almanya'yla ilişkilerimizin bir anda kötüleşmesini kimse beklememeli. Biz bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini düşüyoruz. Bırakın bu işleri tarihçiler konuşsun. Eski defterleri karıştırmaya başlarsak en az hesabı olanın Türkiye olduğunu herkes bilmeli

ÜMİT EDERİZ Kİ HATADAN DÖNERLER

650 kişilik Alman Parlamentosunda sadece 250 civarında temsilcinin katılmış olması aslında Alman Parlamentosunun çoğunluğunun bu kararı içine sindiremediğini de ortaya koymuştur. Şartlar ne olursa olsun biz dostlarımızla, müttefiklerimizle ilişkilerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Ümit ediyoruz ki yanlış hesap Bağdat'a gitmeden geri döner ve aklıselim galip gelir."

ERMENİSTAN'IN TERÖR ÖRGÜTLERİNE KUCAK AÇTIĞI SIR DEĞİLDİR

Ermenistan'ın tarih boyunca kışkırtmalarla birtakım yanlış işler yaptığını dünya alem biliyor. Geçmişte ülkemize yönelik terör faaliyetlerinin bizzat içinde yer almış ve birçok diplomatımızın hayatına kastetmiş, Ermeni çetelerini maalesef azmettirmiştir. Bugün örtülü olarak başka yönlerden de terör örgütlerine kucak açtığı artık bir sır değildir.

CUMHURBAŞKANINA SORUMLULUK DOĞMUŞTUR

Dün il başkanları toplantısında yaptığım konuşmada bir hususu bazı yazılı basın organlarında çarpıtılmış olarak gördüm, bu konuda da bir açıklık getirmek isterim. 'Anayasa ne derse desin fiili olarak cumhurbaşkanının siyasi sorumluluğu doğmuştur.'

Orada söylenen şey şudur; her ne kadar Anayasa 'Cumhurbaşkanı sorumsuzdur' dese de yapılan anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanının halk tarafından doğrudan seçilmesiyle birlikte doğal olarak siyasi sorumluluğu doğmuştur. Çünkü vatandaş oy verdiği insandan hesap sorar.

Siyasetin özü ve esası budur. Bu gerçekliği anayasayla düzeltme ihtiyacı vardır. Aksi halde burada sürekli bir tartışma alanı devam edecektir. Söylediğim budur.Bazıları bunu 'anayasayı tanımıyor' filan diye çarpıtmaya çalışmışlar. Artık bu ucuz medya oyunlarından vazgeçmek lazım.

 

AZERBAYCAN'LA İLİŞKİLER

Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkiler en iyi noktasındadır. Özellikle son günlerde yaptığımız TANAP projesi çok stratejik bir projedir.

ARABA'larınız
 // bayram tosun
öncelikle altlarınızdaki ALMAN arabalardan vazgeçin sonrasını düşünürsünüz,...
03 Haziran 2016 Cuma 15:17
 // Milli İrade
Alman otomobillerine mototlu taşıt vergisi arttırılsın......
03 Haziran 2016 08:40
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler