YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Yardımcısı İşler'den 3 TIR açıklaması!:
Başbakan Yardımcısı İşler'den 3 TIR açıklaması!:
20 Ocak 2014 13:14
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Adana'da durdurulan 3 TIR ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Adana'da durdurulan tırlara ilişkin, "Son zamanlarda hükümete karşı bir takım operasyonlar yapılmakta ve bu devlet içerisindeki 'paralel yapı' adı verilen yapıdan hareketle ve belli yerlerden talimat alarak zaman zaman 'acaba bir kriz çıkarabilir miyiz, hükümeti zora sokabilir miyiz' çabası ve gayretiyle yapılan bazı aramalar oluyor. Halbuki orada devletin görevlileri o tırların başındadır. Dolayısıyla biz Suriye halkına her zaman yardım etme gayreti içinde olacağız" dedi.

İşler, Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği İl Müftüleri İstişare Toplantısının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin son dönemde Suriye'ye giden yardım tırlarının durdurulmasına yönelik görüşünü sorması üzerine İşler, Suriye'de insanlık dramı yaşandığını belirtti.

Orada yaşanan acıların tarifinin mümkün olmadığını vurgulayan İşler, Türkiye'de ve çevre ülkelerde Suriye'den kaçan sığınmacıların olduğunu söyledi. 

Türkiye'nin her zaman Suriye halkının yanında olduğunu, onlara her türlü maddi ve manevi yardım içinde bulunduğunu dile getiren İşler, "Bu kriz çıktıktan sonraki son 2-3 yıldır zaten bizim çeşitli aralıklarla orada bulunan kardeşlerimize, Türkmen kardeşlerimiz olsun diğer kardeşlerimize, orada acı çeken kardeşlerimize, Suriyeli dostarımıza yardım götürme kafilelerimiz, kamyonlarımız, tırlarımız oldu" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dolayısıyla bu son zamanlarda hükümete karşı bir takım operasyonlar yapılmakta ve bu devlet içerisindeki 'paralel yapı' adı verilen yapıdan hareketle ve belli yerlerden talimat alarak zaman zaman 'acaba bir kriz çıkarabilir miyiz, hükümeti zora sokabilir miyiz' çabası ve gayretiyle yapılan bazı aramalar oluyor. Halbuki orada devletin görevlileri o tırların başındadır. Dolayısıyla biz Suriye halkına her zaman yardım etme gayreti içinde olacağız."

Başka bir gazetecinin "Bir MİT aracının da tırlara eşlik ettiği söyleniyor" demesi üzerine İşler, "Zaten o bölgeye MİT eşlik etmeden gidemezsiniz ki. Orada bir savaş, çatışma bölgesi var. Dolayısıyla siz gerekli güvenlik tedbirini almak durumundasınız. Almadan bu yardımları ulaştırmanız söz konusu olamaz" karşılığını verdi. 

"Kılıçdaroğlu, olayı çarpıtmıştır"

Bir gazetecinin, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'İmam hatip okullarıyla ilgili bir tören düzenleniyor. İmamlar, müftüler orada, imam hatip öğrencileri orada, CHP'yi yuhalatıyor' dedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu üzerine İşler, bunun doğru olmadığını söyledi.

İmam hatip mezunlarının zaman zaman çeşitli toplantılar düzenlediğini ifade eden İşler, "İmam hatip mezunlarının düzenlemiş olduğu toplantılara il müftüleri, imamlar davet edilmez. Böyle bir uygulama zaten söz konusu değil" diye konuştu.

Söz konusu toplantıyı İstanbul'da iki belediyenin düzenlediğini anımsatan İşler, şunları kaydetti:

"Orada hasleten imamlara veya müftülere yönelik bir toplantı yoktur. Dolayısıyla Sayın Kılıçdaroğlu her zaman olduğu gibi yine yalan söylemiştir, olayı çarpıtmıştır. Böyle bir şey gerçek değildir. Dolayısıyla maalesef Türkiyemizdeki işte çarpık muhalefet anlayışına güzel bir gösterge olduğunu düşünüyorum. Doğruları çarpıtan, bir bardak suda fırtına koparma gayreti içinde olan ve sürekli ülkede kriz ve çatışma ortamı çıkarmak isteyen muhalefet anlayışına bence Kılıçdaroğlu'nun yapmış olduğu açıklama bir örnek teşkil etmiştir."

"Bunu kabul etmemiz mümkün değil"

Siirt'te 12 yaşında anne olan ve 14 yaşında hayatını kaybeden Kader Erten hatırlatılarak "çocuk gelinler" hakkındaki görüşleri de sorulan İşler, bunun kabul edilebilir bir uygulama olmadığını belirtti.

"Böyle bir şey İslam'dan kaynaklanan bir anlayış değildir" ifadelerini kullanan İşler, şunları söyledi:

"Bu İslam'ın yanlış anlaşılmasından kaynaklanan, aslında İslam ile değil daha ziyade gelenekle oluşan, bir geleneğin ürünü olarak bu tip genç, çocuk yaşta evlilikler söz konusu. Bizim bunu İslam'dan hareketle yapılıyor şeklinde sunmamız veya anlaşılmasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Kabul edilebilir bir şey değildir. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil." 

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler