YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Yardımcısı ilahi okudu
Başbakan Yardımcısı ilahi okudu
18 Ocak 2014 15:15
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, ilahi okudu.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, yoğun Bosna Hersek programı çerçevesinde dün Mostar kentindeki Karagözbey Medresesi’nin yeni binasının açılışını yaptı.

Saraybosna’daki temaslarını tamamlamasının ardından başkentten ayrılan İşler, Mostar’a hareketi sırasında otobüste ilahi söyledi. Tabiat güzellikleriyle dolu güzergah üzerinde Anadolu türkülerinin de okunduğu yolculuk sırasında keyifli anlar yaşandı.

Seyahat sırasında gazetecilerin sorularına cevaplayan Başbakan Yardımcısı İşler, Bosna Hersek’te Türkiye’ye karşı çok büyük bir ilginin olduğunu belirtti.

İşler: "Bir Sırp vatandaşı, 'huzur vbe barış olması için Türkiye'nin güçlü olması gerekir' dedi"

İşler, "Bu coğrafyanın bize çok ihtiyacı var. Dün yanımıza Sırp vatandaş geldi. Bana ifade ettiği şuydu: ’Biz Türkiye’yi çok seviyoruz. Tayyip Erdoğan’ı çok seviyoruz ve buralarda huzur, barış olması için Türkiye’nin güçlü olması gerekir’. Bu Sırp kökenli bir Bosna Hersek vatandaşı söyledi" şeklinde konuştu.

İşler, " Bizler de bu coğrafyada barış ve huzur olması için çabalıyoruz. Burada üçlü mekanizmayı kurduk. Şu ana kadar 10 toplantı yapıldı. Bu coğrafya çok acılar çekti. Tekrar bu acıların yaşanmaması lazım. Şehitliği gördünüz, hep gencecik insanlar, 20-25, 30 yaşında insanlar toprağa düştüler. Aliya İzzetbegoviç’i de bu topraklara gelmişken rahmetle anıyoruz" dedi.

Başbakan Yardımcısı ayrıca, "Türkiye’ye karşı hem sağlık merkezinin açılışında, hem temel atma töreninde gördüğünüz, büyük bir ilgi var. Dolayısıyla bizler güçlü olurak, buraya ilgimiz daha fazla olacak. Onların da ilgileri artacak" ifadelerini kullandı.

"Yaşanan kavgaların kararını milletimiz verecek"

İşler konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu dönemde bizim de birlik ve beraberliğimizi korumamız lazım. Kendi ayağımıza kurşun sıkmazsak, kendi ayağımıza çelme takmazsak, Türkiye olarak önümüz açık. Ama maalesef iç çekişmeler Türkiye’ye kan kaybettiriyor, zaman kaybettiriyor. Bunlara fırsat vermememiz lazım. Milletimiz hakem. Bu içeride yaşanan kavga, gürültü, tartışmaların da son kararını, nihayetinde milletimiz verecek. Biz milletimizin sağ duyusuna güvendik. Biz AK Parti olarak her sandıktan güven tazeleyerek çıktık. Dolayısıyla milletin hakemliğini inşallah 30 Mart’ta hep birlikte göreceğiz."

TİKA’nın faaliyetleri hakkında bilgi verdi

TİKA’nın 1992-2000 yılları arasında toplam 2241 projeye imza attığını belirten İşler, "2002-2012 yılları arasında bu rakamın 5-6 kat daha fazla olduğunu söyledi. İşler, sadece 2012’de 1867 projeye imza attı. Bu da Türkiye’nin dış yardımları 2,5 milyar doların üzerine çıktı. Diğer yardımlarla bu 2013’te, 3 milyarı buldu" diye konuştu.

TİKA’nın faaliyet gösterdiği bölgeye göre yardımların değiştiğini ifade eden İşler, "Bu coğrafyada özelikle bizim tarihimizle, kültürümüzle ilgili binaların, eserlerin restorasyonuna da büyük önem veriliyor. Sadece Balkan coğrafyasında değil Moğolistan da bile eserlerimiz restore ediliyor. O eserlere götüren yollar yapılıyor, inşa ediliyor. Dolayısıyla her yerde biz varız.

Dış politikamızda en önemli unsur, en önemli ilke, bu politikanın insan odaklı olmasıdır, ahlaki olmasıdır. Elbetteki uluslararası ilişkilerde biz de çıkarlarımızı gözetiyoruz. Ama her şey çıkar demek değildir. Dolayısıyla insan olan her yerde biz insana öncelik veriyoruz. Bundan dolayı bu coğrafyalara geldiğimiz sevildiğimizi görüyoruz. Son 11 yılda izlediğimiz politikaların ne kadar doğru olduğunu görüyoruz. Ve buradan aldığımız enerjiyi Türkiye’ye gittiğimizde de seçimlerde sinerjiye dönüştürüp 30 Mart’ta sandıkları patlatmak istiyoruz." dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler