YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başbakan Türkiye'nin en büyük medya patronu"
"Başbakan Türkiye'nin en büyük medya patronu"
12 Şubat 2014 17:24
Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Haluk Koç, yaptığı basın açıklamasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP'li Koç, "Açıkça iddia ediyorum henüz bir belge yok. Ama önemli haber kanallarında 'Alo Fatih' görevini yapacak hükümet komiserlerinin doğrudan görevlendirildiğini biliyoruz. Vermeyin yayınlamayın bunların hepsi toplumun önüne gelecek. Başbakan Türkiye'nin en büyük medya patronu. Bir haber kanalının haber yapmasına bir Başbakan, dünyanın hangi deliğinde olursa olsun, telefon edip kendi jargonu içerisinde 'yav Allah'ını seversen kardeşim ne oluyor burada' diyebilir mi? Ekmek kavgası için görevini yapan bir çok arkadaşımız olduğunu biliyorum. Bunlara hiçbir şey söylemiyoruz" dedi.

"Başbakan yolsuzluğun da hırsızlığın da tam ortasında oturuyor"

Koç, "Öteden beri ileri sürdüğümüz Yasin El Kadı, Üsame Kutup Bilal Erdoğan ekseninde İstanbul Etiler'deki polis arazisinin önce hazineye sonra KİPTAŞ'a sonra belirli bir komisyon aracılığıyla bu yapılara intikal ettirildiği ve Başbakanın doğrudan şu anda içişleri bakanı olan Efkan Ala'yı o tarihte bu işten sorumlu tuttuğu bütün konuşmalar ile ortada. Sonra Başbakan yolsuzluk, hırsızlık için tanım yapmaya çalışıyor. Oysa yolsuzluğun da hırsızlığın da tam ortasında oturuyor. Gün geçtikçe de bu ilişkiler Başbakanı maalesef bu sıfatlarla siyaseten karşı karşıya bırakıyor" dedi.

"'Kösele suratlı' olmak geçer akçe oldu"

Adalet Bakanın yayınlanan tapelerle ilgili yaptığı açıklamaları sert bir dille eleştiren CHP'li Haluk Koç, "Artık siyasette 'kösele suratlı' olmak geçer akçe oldu. Hiçbir şeyden etkilenmeyen, yaptığı arsızlıklardan, yüzsüzlüklerden yüzüne vurulduğunda bir etkilenme yansıtmayan tablolar için ifade edilir. Dün genel başkanımız bazı tapeleri açıkladı. Adalet Bakanlığı da bunun suç olduğunu söylüyor. Sayın Adalet Bakanlığı'na şunu hatırlatmak gerekiyor. Suçun içine batmış, boğazına kadara suçun içinde olan yargıyı başbakanın talimatı ile yürütmeye bağlama operasyonunda temel sorumluluk taşımış gece yarıları savcılara telefon ederek istedikleri şekilde iddianamelerin düzenlenmesi için tavsiyelerde bulunmuş, hakkın da bu şekilde fezlekeler düzenlenmiş, suçluluğu sabit bir Adalet Bakanı'nın hangi yüzle Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı'nı suçlayacak ifadeler kullanıyor. Suçlunun güçlü olduğu arzısın daha da arsızlaşarak yüzü kızarmadan yolsuzlukları soruşturan siyasilere karşı tavırlar geliştirmesi kabul edilebilecek olaylar değil" diye konuştu.

"Başbakan, aynı misaldeki gibi kendi pisliğini örtmeye çalışıyor"

Haluk Koç, "Ortaya çıkan manzarada Başbakan'ın ipe sapa gelmez açıklamaları komplo darbe lafları ile yaşananları örtme, gizleme sorgulanamaz hale getirme çabaları maalesef devam ediyor. Hani bir deyim vardır 'kedi pisliğini örter' diye. Burada Başbakan, aynı bu misaldeki gibi kendi pisliğini örtmeye çalışıyor" dedi.

"'Ali Fatih' görevini yapacak hükümet komiserlerinin görevlendirildiğini biliyoruz"

CHP'li Koç, "Açıkça iddia ediyorum henüz bir belge yok. Ama önemli haber kanallarında 'Alo Fatih' görevini yapacak hükümet komiserlerinin doğrudan görevlendirildiğini biliyoruz. Vermeyin, yayınlamayın bunların hepsi toplumun önüne gelecek. Başbakan Türkiye'nin en büyük medya patronu. Bir haber kanalının haber yapmasına bir Başbakan, dünyanın hangi deliğinde olursa olsun, telefon edip kendi jargonu içerisinde 'yav Allah'ını seversen kardeşim ne oluyor burada' diyebilir mi? Ekmek kavgası için görevini yapan bir çok arkadaşımız olduğunu biliyorum. Bunlara hiçbir şey söylemiyoruz" diye konuştu.

"Biz hepimiz aynı yolun yolcusuyuz"

Ankara-Sincan metro hattı açılış töreninde, İspanya Başbakanı'nın konuşmalarına da değinen Koç, "Binali Yıldırımı gözlerinin aradığını söyledi. Ya dünyadan haberi yok. Gözleri Binali Yıldırım'ı arıyor. Havuzun başında salma toplayan iş adamlarından milyon Ali Yıldırım'ı arıyor. Yakışır mı bir Cumhurbaşkanı'na. Bu durum bir şeyi açıkça ortaya koyuyor: Yok birbirimizden farkımız. Biz hepimiz aynı yolun yolcusuyuz. Yani sayın Cumhurbaşkanı orada mesaj veriyor ben sizdenim diyor. Bunu teyit ediyor" ifadelerine yer verdi.

"Cumhurbaşkanı'na umutsuz bir çağrıda bulunmak istiyorum"

İnternet yasasını da sert bir dille eleştiren Koç, internetteki değişikliğin bir nedeninin de Gezi eylemleri olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: "Sosyal medyayı susturarak, yargıyı baskı altına alarak, yolsuzlukları ortaya çıkaranları sürgün ederek, paralel devlet hikayeleri ile yolsuzlukların üstünü örtme telaşı içindeler. Sayın Cumhurbaşkanı'na umutsuz bir çağrıda bulunmak istiyorum. Geçmişte internet ile ilgili mesajlarınızın gereğini yerine getirerek Türkiye'yi hızla kapalı rejimin karanlık dehlizlerine sürükleyecek internet ile ilgili bu düzenlemeyi bekletmeden Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne iade etmeniz gerekiyor."

"Başbakan bir çukurda maalesef debelenmeye devam ediyor"

Koç, "12 Eylül faşizmini bu ülkede yaşayanlar, apoletli faşistlerin dahi bu apoletsiz faşistten çok daha iyi olduğunu göreceklerdir. Apoletsiz bir diktatör. Ne zamandan beri hırsızlık özel oldu. Abdestinden şüphem yok diyorsan bırak yayınlansın niye engelliyorsun Git hesap ver. Senin dindarlığın da ne yazık ki bu noktada çürüyor Sayın Başbakan. Başbakan bir çukurda maalesef debelenmeye devam ediyor" dedi.

 

 

DHA

ağzını topla
 // erdal emekci-ankara
dengesiz. ağzını topla. benim oy verdiğim bir başbakan hakkında hırsız deme. çünkü hırsız dersen bana benim oyuma hırsız demiş olursun. bu senin hiç de haddine değil.haddini bil. benim oyumun kıymetini sen belirlemeyezsin. seçim günü sandığın altına chp bayrağı asıp türkiye ye demokrasi getirdik diye nara atan senin ceddin değilmi ağzımı açtırma ben tek tip bir insan değilim. vatandaşım ve halkım. sen vekilimsin. haddini bil asıl gelince susmasını bil...
12 Şubat 2014 Çarşamba 17:43
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler