YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Başbakan tahriklere kapılmamalıdır"
“Başbakan tahriklere kapılmamalıdır"
10 Haziran 2013 11:12
Muhafazakar Yükseliş Partisi (MYP) Lideri Ahmet Reyiz Yılmaz, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili konuştu.

Ahmet Reyiz Yılmaz, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan’a a tavsiyelerde bulundu.

“Dış kaynaklı bölücü bir provokasyonla karşı karşıyayız” diyen Yılmaz, “Başbakan tahriklere kapılmamalıdır. Hükümet üzerinden Türkiye’ye karşı komplo kuruluyor. Hedef yerel seçimler öncesi BDP belediyelerine özerklik kazandırmaktır. Bizim bu olayları tasvip etmemiz mümkün değildir. Bu olaylar demokratik hak arayışı değil Türkiye’yi bölmeye ve hükümetten yeni Anayasa adı altında taviz koparmaya yönelik ayaklanmaların ön hazırlığıdır. Başbakan uyanık olmalı. Tahriklere kapılmamalıdır.

Şimdi önümüzde bir yerel seçim var bu yerel seçimlerde BDP belediyelerinin özerklik talebi söz konusudur. Millet bu istekleri unutmuştur. Bu ayaklanmalar öyle sanıyorum ki bahane edilerek ülke geneline yayılıp yeni anayasa zorla kabul ettirilerek BDP lehine tavizler kopartılmak istenecektir. Kim ne derse desin bu hareket tamamen dış kaynaklı BDP için özek belediyeler oluşturmayı amaçlayan kaos hareketidir” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın üslup değiştirmesi gerektiğini belirten Yılmaz, “Milletimiz eline Türk bayrağı alan herkesi vatansever zannederek olayların büyümesine sebebiyet verecek hareketlerden kaçınmalıdır. Burada Başbakan da üslubunu yumuşatarak sapla samanı birbirinden ayırt etmelidir. Taş atan PKK militanlarına verilen aflar ayaklanmaların şehirlere taşımanın alt yapısı olmuştur. Taş atan PKK sempatizanlarına ve KCK üyelerine çıkartılan aflar şimdi bu ayaklanmaların yurt genelin de bir bölünme hareketine dönüşmesine yardım edecek insan kaynağının sokaklara yayılmasına sebebiyet vermiştir. Bu nedenle şimdi ülkeyi ve hükümeti çok daha zor bir süreç beklemektedir” açıklamasında bulundu.

Yılmaz, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin de dikkatli konuşması gerektiğini belirterek, “Bahçeli milliyetçi çocuklarımız kışkırtan açıklamalardan vazgeçmelidir. Bu meselede hükümetin yanında durarak BDP ve batı kaynaklı oluşturulmak istenen Kürt federatif yapısının alt yapısı olacak ayaklanmaların büyümesine yardım edecek provokatif açıklamalardan kaçınmalıdır” dedi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler