YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başbakan, sokaktaki insan ne diyor anlasın"
"Başbakan, sokaktaki insan ne diyor anlasın"
10 Haziran 2013 13:42
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "Başbakan, karşıt mitingler örgütleme yerine şu anda sokakta bulunan insanların ne dediğini anlama noktasında bir çaba içerisinde olmalı" dedi.

Baluken, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin, otoriter, baskıcı, toplumsal talepleri dikkate almayan anlayışının, toplumsal muhalefeti başlatan unsur olduğunu savundu.

Gelecek açısından kaygılı işaretleri içerisinde barındıran bir süreç yaşandığını belirten Baluken, "Bütün bu taleplere karşı hükümetin ve Başbakan'ın, demokrasinin sadece sandıktan ibaret olduğunu söylemesi çok yanlış bir tutumdur. Demokratik süreçler; sandığın da son derece önemli olduğu ancak bu süreçler içerisinde toplumsal hak ve özgürlük taleplerinin dikkate alındığı kesintisiz süreçlerdir. Sandıktan sandığa bir demokrasi anlayışı otoriter ve baskıcı rejim dışında bir şey kazandırmaz" şeklinde konuştu. Baluken, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar Başbakan'ın yaklaşımı, Başbakan'ın görev ve sorumluluğu noktasında yetersiz kalmıştır. Daha çok AK Parti Genel Başkanı olarak planlamalar yapmıştır. Taleplere karşı rövanşist duygularla mitingler ve etkinlikler düzenlemeye başlamış ve iki toplumsal kesimi karşı karşıya getirecek bir yaklaşım ortaya koymuştur. Bu yanlış bir tutumdur. Başbakan'ın sorumluluğu 76 milyonu kapsayacak şekilde olmalıdır. Taleplerle ilgili çözüm yöntemleri tekrar masaya yatırılmalıdır.

Başta Başbakan olmak üzere AK Parti'li yetkililer; üstten bakan, hakaret eden, tehdit eden, kibirli, buyurgan yaklaşımlarını bir an önce bir kenara bırakmalılar. Başbakan, karşıt mitingler örgütleme yerine şu anda sokakta bulunan insanların ne dediğini anlama noktasında bir çaba içerisinde olmalı. Başbakan, Ankara'da 5 farklı noktada ayrıştıran miting yapacağına, Gezi Parkı'na gidip talepleri yerinde dinlemiş olsa, bugün belki de sokakta tansiyonun bittiği bir noktaya gelinmiş olunacaktı."

Çözüm süreciyle ilgili hızla demokratik düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade eden Baluken, "AK Parti halademokratikleşmeyle ilgili somut bir adım atmadı. Bu beklentiler varken özellikle bölgeden korucuların ve askerlerin dahil olduğu operasyon haberleri geliyor. Kamuoyunda, çözüm süreci ve toplumsal taleplerle ilgili adımların atılması beklentisi var.Hem çözüm süreci ve hem toplumsal muhalefetle ilgili bu adımlar atılırsa, toplumu rahatlatacak yeni dinamikler şekillenecektir" diye konuştu.

Baluken, bir soru üzerine, demokratikleşme adımlarıyla ilgili herhangi bir süre vermek istemediklerini kaydetti.

Baluken, bir başka soru üzerine, Gezi Parkı protestolarını "ciddi bir siyasi kırılma noktası" olarak niteledi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler