YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başbakan, onu bunu suçlayarak kendisini savunmaya çalışıyor"
"Başbakan, onu bunu suçlayarak kendisini savunmaya çalışıyor"
"Başbakan, onu bunu suçlayarak kendisini savunmaya çalışıyor"
02 Aralık 2008 / 16:10 Güncelleme: 02 Aralık 2008 / 00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, IMF ile anlaşma olmadığı için HÜkümetin, ekonomik krize karşı paket açıklayamadığını iddia etti.


Baykal, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.


Türkiye ekonomisinin çok büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu, kriz her geçen gün derinleştiğini ve yaygınlaştığını öne süren Baykal, ''Toplumun her kesimi kriz gerçeğiyle yüzleşmeye başladı'' dedi.


Baykal, Türkiye'nin 2008 yılı Kasım ayı ihracatının, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 22.3 azaldığını, 2001 yılı krizindeki işsizlik tablosundan daha vahim bir tabloyla karşı karşıya olunduğunu ileri sürdü.


Hükümetin krizi kabul etmek istemediğini, önce ''Kriz yok. Bizi teğet geçecek...'', sonra da ''Kriz inişe geçti...'' denildiğini anlatan Baykal, ancak bunlar söylendikten sonra Türkiye'de üzüntü verici olayların ortaya çıkmaya başladığını, en önemli kuruluşların birbiri ardına kapandığını, kredi kartı borçlularıyla ilgili takibatın ''sosyal facia'' haline geldiğini iddia etti. Baykal, ''Başbakan, krizi saklamaya çalıştı, örtbas etmeye çalıştı'' dedi.


''BAŞBAKAN, KENDİNİ SAVUNMAYA ÇALIŞIYOR''


Başbakan Erdoğan'ın iş adamları ve bankaları suçladığını öne süren Baykal, ''Başbakan, onu bunu suçluyor ama sakın yanılmayın. Başbakan siyaset yapıyor. Aslında Başbakan, kendisini savunuyor. Başbakan, onu bunu suçlayarak kendisini savunmaya çalışıyor. Sorumluluğu kendi üzerinden başkalarına yansıtmaya, atmaya çalışıyor'' diye konuştu.


Büyüme hızının, 2006 yılından beri düştüğünü anlatan Baykal, şunları kaydetti:


''Türkiye'de ekonomik daralmanın altında yatan pek çok neden var. Ama o nedenlerden bir tanesine dikkatinizi çekmek istiyorum; bu Hükümet, Türkiye'yi devraldığı zaman, Türkiye ekonomisi cari açık vermeyen bir ekonomiydi. Türkiye, bu iktidarla birlikte cari açık vermeye başlamıştır. Sıfır cari açık devralmıştır. 2002'den itibaren cari açık başlamıştır ve bugün, 50 milyar dolar civarında cari açık noktasına gelmiştir. Cari açık problemi, bu Hükümetin eseri olarak ortaya çıkmıştır. Cari açık probleminin altında, bu Hükümetin izlediği maliye, para ve kur politikası vardır. Bu Hükümetin izlediği, 'borçlan ve harca' politikası, Türkiye'yi cari açık problemiyle karşı karşıya getirmiştir.


Cari açık tartışmaları olduğu zaman, 'cari açığı ödüyoruz' diyorlardı. Ne oldu? Şimdi Türkiye, cari açığı olmadan fabrikasını çalıştıramaz halde, bacasını tüttüremez halde, mutfağındaki tencereyi kaynatamaz halde. İşsiz insanına, iş veremez halde. Kriz, geldi yakaladı Türkiye'yi. Neyle yakaladı? Dışarıya angaje olmuş bir ekonomi politikası getirdin, cari açığa mahkum bir ekonomi politikası getirdin. Cari açık alışkanlığı içine soktun. Uyuşturucu bağımlılığı gibi, yüksek faizle elde edilmiş, düşük kurla idare ettirilen bir kur politikasına Türkiye'yi alıştırdın... Şimdi o sürdürülemez olunca sıkıntı başladı. 'Benim alakam yok, dünyanın sorunu.' Dünyanın sorunu değil, senin sorunun. Bu politikayı sen getirdin.''


PAKET TARTIŞMALARI


Ekonomik krize karşı bir türlü paket açıklanamadığını ifade eden Baykal,  ''Bir paket söylemidir gidiyor. Hindistan'a giderken açıklanacak denildi. 'Gelince açıklayacağım' dedi Başbakan. Gitti paket yok, geldi paket yok. Başbakan, 'paket beklemeyin, illa paket mi olacak, biz zaten yapıyoruz' demeye başladı. Paket konusundaki toplumsal talebin karşısında somut, inandırıcı, gerçekçi bir açıklama koyamıyor. Durumu idare etmeye çalışıyor'' diye konuştu.


Baykal, ekonomik paket konusunda tereddüt, savsaklama, belirsizlik ve uzama konusunun, IMF karşısında takınılan tavırla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini ileri sürerek, Başbakan Erdoğan'ın ''Bizim IMF'ye ihtiyacımız yok. Bizim paraya ihtiyacımız yok. Güvene ihtiyacımız var. Onun için IMF ile anlaşırız'' dediğini ifade etti.


''Başka bir sürü ülke anlaştı, sen niye IMF ile anlaşamıyorsun?'' diye sorulduğu zaman, ''Kalkınma hızımızı yüksek tutacağız. IMF düşük tutmamızı istiyor'' karşılığının verildiğini öne süren Baykal, sözlerine şöyle devam etti:


''IMF, kalkınma hızımızı düşük tutmamızı istiyorsa, IMF olmadan senin Türkiye'yi getirdiğin noktada daha yüksek bir kalkınma hızını gerçekleştirmek senin elindeyse, o kalkınma hızını gerçekleştirmezsen namertsin! Daha IMF gelmemiş, ihracat yüzde 22.3 düştü. Bu neyi gösteriyor? Kalkınma hızımızın çok yüksek olacağını mı gösteriyor?.. Senin elinde Türkiye tıkanma noktasına geldi. Küçülen Türkiye'ye senin elinde geldi. IMF'ye şimdi sen gidiyorsun.


Paket niye çıkmıyor? IMF ile anlaşma olmadığı için paket çıkmıyor. IMF ile anlaşmada ne bekliyor? Para bekliyor para, döviz bekliyor. O konu belli olmadığı için, IMF'den gelecek paranın adı konulamadığı için de IMF ile anlaşma yapılamıyor. IMF ile tartışmanın konusu, Türkiye'ye ne kadar yardım yapılacağıdır.''


Baykal, ekonomik paket çıkmadığı için krizin yaygınlaştığını, Türkiye'nin ise ''seyrettiğini'' iddia ederek, şöyle konuştu:


''Madem kriz global... Dünyanın kaç ülkesi IMF'nin kapısında? Pek çok ülke paket açıklarken IMF anlaşmasını mı bekledi? Kendine güvenen ciddi ülkeler, IMF ile anlaşma olsun olmasın, ne yapılması gerektiğine karar verdiler ve onu uyguladılar. Sen niye yapmıyorsun? IMF'ye mahkum, muhtaç bir noktaya Türkiye'nin getirilmiş olduğunun en somut delili budur... 'Teğet geçti, teğet geçti' diyor Başbakan. Canım, bir Başbakan böyle bir şey söyleyince, ben dedim, acaba Sayın Başbakan'ın okulda geometri dersi mi düşüktü? O konuyu iyi öğrendi mi? O noktada bir eksiklik var galiba... Yoksa yaşanan gerçek ortada. Teğet konusunu hocaları tam ona anlatamamışlar galiba. Bu konuda, ek çalışmaya Başbakan'ın ihtiyacı var.''


ÖĞRENCİ BURSLARI


Baykal, üniversite öğrencilerine verilen burslara da değinerek, 2004 yılında çıkarılan bir kanunla, bazı kamu kuruluşları ile üniversitelerin burs verme olanaklarının engellendiğini söyledi. ''Üniversitenin elinden kendi öğrencisine burs verme olanağı alındı'' diyen Baykal, bu konudaki yetkinin, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna verildiğini anlattı. Anayasa Mahkemesinin, arzu ettikleri değişikliği gerçekleştirmediğini ifade eden Baykal, şunları söyledi:


''Bizim amacımız bu konuda herhangi bir kısıtlama getirmek değildir. Bugün verilmekte olan bursların daha çoğunun, daha çok kuruluş tarafından verilebilmesine olanak sağlamaktır. Bu konuda bir tekelin, monopolün kurulmamasını güvence altına almaktır. İlla gidip birisinin önünde diz çökerek, iktidarda kim varsa, onun siyasi takdirlerinin doğrultusunda, kredi, burs edinme zorunluluğundan Türk gençliğini kurtarmak gerektiğine inanıyoruz. Bunun için  mücadele ediyoruz.''


Baykal, Dünya Özürlüler Günü dolayısıyla da özürlülerin sorunlarına değindi. Baykal, özürlü vatandaşların sorunlarının çözümü için yapılan yasal düzenlemelerin hayata geçirilemediğini söyledi.


CHP Genel Başkanı Baykal, Japonya'da düzenlenen kıtalararası şampiyonada birinci olan Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımını da kutladı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler