YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Musul'daki Türklerle ilgili ilk kez konuştu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Rize'de toplu açılış töreninde konuştu.
Başbakan Musul'daki Türklerle ilgili ilk kez konuştu
13 Haziran 2014 / 14:57 Güncelleme: 13 Haziran 2014 / 15:44

Başbakan Erdoğan, "Rize yüzde 68 oy oranıyla 81 il içinde en çok oy veren il oldu" dedi.

Erdoğan, "Musul'dan hem personelimizi hem de vatandaşlarımızı sağ salim evlerine döndürmek için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

Olayları takip ediyoruz

Başbakan Erdoğan: "Irak'taki güvenlik sorunları nedeniyle başkonsolosluğumuzu IŞİD unsurları işgal etti, personelimizi alarak şehrin bir başka bölgesine götürdü. Başkonsolosluğumuzda 49 personelimiz ve bazı aile fertleri bulunuyordu, orada tır taşımacılığı yapan şoförlerimiz, fabrikalardan çalışan vatandaşlarımız var. Bütün bunları yakın takipteyiz, başta şahsım, Dışişleri, Milli İstihbarat, silahlı kuvvetlerimiz takip ediyoruz, bire bir her an. Şahsen kendim olmak üzere başkonsolosumuzla görüşmem oldu. Bu personelimizin ve aile fertlerinin geri dönmeleri için girişimlerimiz devam ediyor."

Kılıçdaroğlu Esed'le el ele

Başbakan Erdoğan: (Kılıçdaroğlu'nun "Ortadoğu'daki siyasetinizi kabul etmiyoruz" ifadeleri)" Biz zaten senin Ortadoğu'daki siyasetimizi kabul edeceğini bekleyemeyiz ki, böyle bir şey yok ki. Sen Beşşar Esed ile el elesin, biz ise karşı karşıyayız, aramızdaki fark bu. Sen katillerle el tutuyorsun, biz ise katillerle karşı karşıya duruyoruz farkımız bu. Biz mazlumların yanındayız, mağdurların yanındayız."

"Utanmadan, sıkılmadan şu Kılıçdaroğlu denilen adam 'bayrağı' diyor, 'Erdoğan indirdi' diyor. Bu millet senin yüzüne tükürür, tükürür. Sen bunu Erdoğan'a nasıl söylersin  Sen bir defa Hakkari'ye Türk bayrağıyla giren adam değilsin, sen Hakkari'ye PKK'nın gölgesinde giren adamsın."

Bahçeli'nin dünyadan haberi yok

Başbakan Erdoğan, "Bahçeli çıkıyor ne diyor, 'hemen asker müdahale etmeli, hemen orada gereken silahlı girişim neyse bunu da yapmalı'. Bahçeli senin dünyadan haberin yok galiba, burada 100'e yakın vatandaşım şu anda bunların elinde. Onların başına bir şey geldiğinde bunu neyle izah edeceksin  Biz şimdi tereyağından kıl çeker gibi acaba bunu başarabilir miyiz, bunun gayreti içerisindeyiz. Diyoruz ki; 'geç olsun, ama inşallah hayırlı olsun.' Onun için sabırla diplomatik yollarla bu işi yürütmenin gayreti içindeyiz. Biz sabırlıyız."

Çözüm süreci birilerinin iddia ettiği gibi...

Başbakan Erdoğan: "Çözüm Süreci, birilerinin iddia ettiği gibi bir boyun eğme, taviz verme süreci asla değildir, olmamıştır. Bunu böyle zannedenler varsa büyük yanılgı içindedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti hiç kimse karşısında boyun eğmez, hiç kimseye taviz vermez. Biz, birliği, dirliği, kardeşliği daha da yüceltmenin peşindeyiz. Bu ülkeyi huzur ve emniyete kavuşturmak için ne yapmak gerekiyorsa sadece onu yaptık ve onu yapıyoruz. Ne yapıyorsak 77 milyon için, ülkemiz için yapıyoruz, bunu istismar etmeye, bunu şımarıkça fırsatcılığa çevirmeye çalışanlar da karşılarında bizi bulurlar. Onun için sağduyulu olacağız, ama vakur olacağız, büyük bir devlet, millete yakışan neyse onu yapacağız."

Musul'daki birinci önceliğimiz...

Başbakan Erdoğan: "Türkiye büyük bir ülkedir. Bu büyük ülkeye yakışır şekilde davranacak, soğukkanlı şekilde gerekli adımları atacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Şu anda birinci önceliğimiz Musul'daki vatandaşlarımızın can güvenliğidir. Bu yüzden muhalefet partileri gibi davranamayız. Çünkü onların sırtında yük küfesi yok. Onlar rahatlar. Onlar kuru sıkı atıyor."

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

- Sabırla, diplomatik yollarla bu işi yürütmenin gayreti içindeyiz. Muhalefetin derdi problemi büyütmek

- Biz 12 yılda Türkiye'yi bir dünya ülkesi konumuna yükselttik

- 81 vilayette kendi bayrağını dalgalandıramayanlar bayrak olayını istismar ediyorlar.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler