YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan kızdı ve sert konuştu
Başbakan kızdı ve sert konuştu
07 Temmuz 2014 00:21
Erdoğan Erzurum'da yaptığı mitingde dış politika konusunda İhsanoğlu'na sert tepki göstererek, Filistin davasında kararsız kalmasını eleştirdi.

Dış politika konusunda her zaman hakkın, adaletin ve barışın yanında olduklarını vurgulayan Erdoğan, "Bakın Erzurum işgal edildiğinde sadece Türkiye değil, bölgemizdeki tüm dost ve kardeş ülkeler endişelenmiş, çok yerde göz yaşları sel olarak akmıştı. Erzurum, mülk-ü İslam'ın kilidi olarak görülmüştür ve işgali herkesi üzmüştür. Bugün güçlü bir ülke olarak dost ve kardeşlerimize asla sırtımızı dönemeyiz. Tarih boyunca  bize gösterilen ahde vefaya bigane kalamayız" diye konuştu.

Filistin'in davasının kendi davalarını olduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çıkmış söylediği lafa bak, 'Filistin davasında tarafsız kalmalıyız' diyor. Şu hale bak. Bu ne büyük gaflettir. Bitaraf olan bertaraf olur bunu böyle biliniz. Hak vardır, batıl vardır. Ya hakkın yanında olacaksın, ya batılın. Efendim biz tarafsız oluruz diyemezsin. Ortada bir hak mücadelesi, bir batıl mücadelesi var. Tabii ki hakkın yanında yer alacaksın. Hakkın yanında yer alamıyorsan zaten bu milletle beraber yürümüyorsun demektir.

Çok açık söylüyorum: Mısır'daki mağdurların davası bizim davamızdır. Libya'daki mağdurların davası bizim davamızdır. Irak'taki mağdurların davası bizim davasıdır. Suriye'deki mağdurların, mazlumların davası bizim davamızdır. Myanmar'daki, Pattani'deki mazlumların davası bizim davamızdır. Biz bunlara duyarsız kalamayız. Biz, Açe'ye donanma gönderen bir ecdadın torunlarıyız. Biz zulme uğrayan bir kabile var diye Hint Yarımadası'na donanma gönderen bir evladın torunlarıyız.

Biz bunlara duyarsız kalamayız. Ama duyarsız kalanlar varsa ben inanıyorum ki kenti tarihinden biganedir, habersizdir. Biz o terbiyeyle yetişmedik. Kusura bakmasınlar. Bizim yetişme şeklimiz, tarzımız çok farklı. Zaten o ruh yoksa, o şuur yoksa, bu millete de bunların verebileceği hiçbir şey yoktur. Bunu da böyle bilmemiz lazım. Bizim tüylerimiz bu olaylar karşısında diken diken olmalıdır."

Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Erdoğan, "Erzurum işgal edildiğinde, İstanbul işgal edildiğinde tarafsız kalmayan kardeşlerimizin şimdi başı dara düştüğünde biz tarafsız olamayız. Bu nankörlüktür. Bu tarihin, kimliğin inkarıdır. Dengeler adına hareket edenler hakkı unuturlar, vicdanı unuturlar. Biz hiçbir zaman vicdanı kurumuş bir millet olmadık. Allah'In izniyle de küresel meselelere hep vicdan terazisiyle bakmaya devam edeceğiz" dedi.

"Söz, karar, mühür sizde"

Milletin ferasetine ve basiretine her zaman inandıklarını, en zor zamanlarda millete gittiklerini, hakemliğine, takdirine başvurduklarını bildiren Erdoğan, bu yüzden dünya geri giderken Türkiye'nin ileriye gittiğini, bu yılın da ilk çeyreğinde Avrupa'da en iyi büyüme hızı yüzde 0,8 iken Türkiye'nin yüzde 4,3 ile büyümesini sürdürdüğünü anımsattı.

Göreve geldiklerinde 36 milyar dolar olan ihracatın 156 milyar dolara çıktığını, enflasyonun yüzde 30, faizin de yüzde 63'ten tek haneli rakamlara indiğini anlatan Erdoğan, aradaki farkların vatandaşın cebinde kaldığını söyledi. Erdoğan, "Eksikler tabii ki var, dünyanın her yerinde eksiklik var, olmayan yok. Ama biz o eksikleri gidere gidere şu anda bir yere geliyoruz. İnşallah milletin kararına, Allah'ın kararına inanmış kadro olarak biz inanıyorum ki 10 Ağustos'ta sizin vereceğiniz kararla farklı türkiye'yi inşa etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Vatandaşlardan 10 Ağustos'ta oylarını kullanmalarını, sandığın namusuna sahip çıkmalarını isteyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Ben şimdiden 10 Ağustos için hayırlı, mübarek olsun diyorum. Söz, karar, mühür sizde. Gelemeyenleri muhakkak sandığa getirin. Çünkü yeni Türkiye'nin cumhurbaşkanını seçeceksiniz. Onun için bu çok önemli. Ben Erzurum'dan büyük bir oy patlaması, rekor bekliyorum. Nasıl olsa kazanacağız diye rehavete kapılmak yok. 10 Ağustos'a kadar bize tatil yok. Tatile gidenlerden eğer gittikleri yerde oy kullanamazlarsa evlerine dönüp oy kullanmalarını özellikle rica ediyorum. Çünkü tarih yazacaksınız. Ne diyeceksiniz biliyor musunuz bir gün, milletin cumhurbaşkanını seçtiği gün ben de oyumu gidip kullandım diyeceksiniz."

Ekmel efendi Gezi(!)lerinle komiksin
 // Mühr-ü Süleyman
Gezi(!)de dolaşacağına, adam ol, önce Çanakkale'ye git. Orada
Şehit listesinde Gazze'li, Kahire'li, Kudüs, Şam'lıyı bulacaksın
Anlayışın kıt ama ne kadar kıt olsan da, Gazze'de, Kahire'de neden tarafsız olamayacağımızı ancak o zaman anlayacaksın
Kimyagerliğin dışında, kariyerindeki adam gibi tek rütbeyi de, Adam gibi Adam, Uzun Adam'ın gayret ve çabalarıyla aldığını sakın unutma
RTE'a vefasızlık edebilirsin ama Çanakkale'deki şehit kardeşlerimize vefasızlıktan UTANMALISIN, hadsiz a...
07 Temmuz 2014 Pazartesi 03:13
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler