YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başbakan, Kenan Evren'e tur bindirdi!"
"Başbakan, Kenan Evren'e tur bindirdi!"
06 Kasım 2013 14:24
CHP İstanbul Milletvekili Ayşe Danışoğlu, bugün üniversitelerde özgür bilimsel araştırmanın, eleştirel düşüncenin ve eğitimin önünde ciddi sorunlar olduğunu öne sürdü.

Danışoğlu, CHP Üniversite Sorunlarını Araştırma Komisyonu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, YÖK'ünbugün 32. yılını doldurduğunu belirtti.

YÖK kanunu değiştirilse de üniversitelerin, evrensel bilim felsefesine uygun biçimde bağımsız ve özgür çalışmalarının bu yönetim altında mümkün olmayacağını öne süren Danışoğlu, bugün üniversitelerde özgür bilimsel araştırmanın, eleştirel düşüncenin ve eğitimin önünde ciddi sorunlar olduğunu savundu. Danışoğlu, "YÖK, bilime değil hükümete hizmet etmektedir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öğrenci evleriyle ilgili açıklamasını anımsatan Danışoğlu, "Dün Başbakan'ın bir kez daha özel hayatlara müdahale ederek, kendi değerlerini topluma empoze etme ısrarlarına tanık olduk. Oysa burada ele alınması gereken sorun, üniversite öğrencilerinin onda birine bile yurtlarda barınma imkanını sağlanamamasıdır" diye konuştu.

Danışoğlu, dünyada kızlarla erkeklerin sosyal ve eğitim hayatlarında birbirinden ayrıştırıldığı ülkelerin, şiddetin, yoksulluğun kol gezdiği ülkeler olduğunu belirterek, "Biz, bunu mu hedefliyoruz " diye sordu.

"Tur bindirdi"

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, "12 Eylül'de darbeci paşalar vardı şimdi ünivesiteyi yöneten rütbeli rektörler var. Mahkemeler ceza vermeden rektörler öğrencileri üniversiteden uzaklaştırıyor" dedi.

"Hitler döneminden daha kötü günler yaşıyoruz" ifadesini kullanan Ağbaba, "Tayyip Erdoğan, Kenan Evren'e tur bindirdi" diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, Başbakan'ın açıklamalarıyla toplumun bu konuda da ayrıştırıldığını savundu.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, aile SGK primini ödeyemediğinde üniversite öğrencisinin de sağlık hizmeti alamadığını dile getirdi.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, "Tayyip Erdoğan 'kızlar erkekler bir arada ne yapıyor' diye saçmalamaya başlayınca, 12 Eylül'de, kocaları dağda olan kadınların, cinsi muayeneye götürüldüğünü hatırladım. 12 Eylül'ü, Kenan Evren'i müthiş taklit ediyorlar. Cinsel organlarla uğraşmaya devam etsinler, herhalde sonları Kenan Evren ve arkadaşları gibi olacak" diye konuştu.

Aygün, bu konuda nasıl bir yasal düzenleme yapılabileceği sorusu üzerine, "18 yaş üstündeki herkes hürdür, cinsel ilişki de dahil olmak üzere tercihleri Anayasa koruması atındadır. Şu anda yapabilecekleri hiçbir şey yok" dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler