YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Hamitabad Santrali'nin ihalesini iptal etmeli'
Başbakan Hamitabad Santrali'nin ihalesini iptal etmeli'
22 Mart 2013 13:49
CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan, yıllık geliri 2 milyar dolarken, 105 milyon dolar teklif verilen Hamitabad Santrali'nin ihalesinin iptalini istedi.

Kesimoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ''2013'ün, AK Parti tarafından yağma ve talan yılı ilan edildiğini; ormanların, meraların, kıyıların, madenlerin yok pahasına, dört nala satıldığını'' öne sürdü.

''Üste para vererek sat gitsin'' anlayışının vardığı son noktanın, Hamitabad Elektrik Üretim A.Ş olduğunu belirten Kesimoğlu, Hamitabad AŞ'nin yıllık 1,3 milyar kW saat elektrik ürettiğini, Trakya'nın yanı sıra İstanbul'un Avrupa yakasına da elektrik verdiğini söyledi.

Kesimoğlu, Hamitabad'ın özelleştirilmesi için ilk ihalenin 2011'de açıldığını ancak kimsenin katılmadığını, ikinci ihaleye de teklif veren çıkmadığını, bunun üzerine teklif verme süresinin uzatıldığını kaydetti. Kesimoğlu, 28 Şubat 2013'te yeterlilik alan 4 gruptan 3'ünün teklif verdiğini, 6 Mart'taki açık artırmaya 2 firmanın katıldığını, 96 milyon dolardan başlayan açık artırmanın 105 milyon dolarda bittiğini, ihaleyi LİMAK'ın kazandığını belirtti.

CHP'li Kesimoğlu, 105 milyon dolar teklif verilen Hamitabad Santrali'nin yıllık gelirinin 2 milyar dolar, bankalardaki nakitinin 81 milyon lira, mevcut yedek parça stok değerinin 8 milyon lira, son 5 yıl içinde yenileştirme, bakım-onarım için harcanan paranın 185 milyon lira, tanklarında stoklanmış mazot değerinin ise 30 milyon lira olduğunu kaydetti. Kesimoğlu, bu tanklardaki mazotun da ''değerli bir AK Parti'li büyük tarafından doldurulduğuna yönelik iddiaların bulunduğunu'' söyledi.

''Bütün bunlara, üste para verilerek yapılan özelleştirme denmezse ne denir '' diye soran Kesimoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın köprü ve otoyol ihalesine yönelik ''Bu paraya köprü ve otoyolları verirsek vatan haini oluruz'' sözüne işaret etti. Kesimoğlu, ''Hamitabad Santrali'ni bir aylık cirosuna devrederseniz ne olur '' dedi.

Kesimoğlu, Başbakan Erdoğan'dan satışı onaylamamasını ve ihaleyi iptal etmesini isteyerek, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun satışı onaylaması halinde ihalenin ve kararın iptali için dava açacağını sözlerine ekledi.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler