YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başbakan halktan özür dilesin"
"Başbakan halktan özür dilesin"
01 Haziran 2013 16:55
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, yaptığı açıklamada İstanbul’daki Gezi Parkı’nda gelinen durumun aslında hükümetin yıllardır biriktirdiği olumsuz, baskıcı politikalara karşı halkın dışa vurmuş isyanından başka bir şey olmadığını söyledi.

Cegerxwin Kültür Merkezi’nde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Demirtaş, Taksim’deki Gezi Parkı’nın ağaç katliamı ile ilgili başlayan protestoların sadece ağaç kesimine ilişkin bir tepki olmadığını söyledi.

Tepkinin tamamının oradaki ağaçlarla ilgili olmadığını düşündüğünü aktaran Demirtaş, “Bugünkü gelinen durum itibarı ile aslında hükümetin yıllardır biriktirdiği olumsuz politikalara baskıcı politikalara karşın halkın artık dışa vurmuş isyanından başka bir şey değil. Gezi Parkı’nda ortaya konulan direnişin yanındayız, BDP olarak, orada saldırıya uğrayan bütün dostlarımızın arkadaşlarımızın yanındayız. Her bir gaz, her bir jop için hükümeti bin defa kınıyorum. Milletvekillerimize, oradaki kadınlara gençlerimize insanlara yönelik bütün saldırıları açıkça kınıyorum. Biz o gazın tadını çok iyi biliriz. İstanbul’da birçok insan belki ilk defa gazın ne demek olduğunu görüyor ama neredeyse her gün bölgede günlerce gaz kullanıldı, jop kullanıldı. Yüksekova, Cizre Nusaybin Diyarbakır sokakları geçen yıl kullanılan gazdan dolayı halen kokuyor. Bunu bir müzakere karşıtlığına, Kürt sorunun çözümü karşıtlığına evriltmek isteyenler vardır, bunu kullanmak isteyeceklerdir. Biz onlarla aynı kefede onlarla aynı çizgide bu protestoların içinde değiliz” dedi.

Çözüm süreci

Son dönemlerde devam eden çözüm süreci ile ilgili de konuşan Demirtaş, sürecin ilk aşamasının şu anda ilerlediğini ifade etti. Sürecin önünde ciddi bir engelin olmadığını dile getiren Demirtaş, “Gözlemlediğimiz kadarıyla süreci zorlayacak, sıkıntıya sokacak bir müdahale de söz konusu değil, iki taraf da dikkatli davranıyor bu konuda. Hükümet bu fırsatı kaçırırsa, şu anda içinde bulunan durumu kendisi için bir fırsat olarak değerlendirip, iktidarını güçlendirme sokakta her yerde muhalefeti ezme halkı baskı altına alma gibi bir politikaya yönelirse, bugün taksimde Gezi Parkı’na yaptığı gibi bir politikayı sürdürürse, bu barış süreci Türkiye’de kalıcı demokrasiye evrilmez. Sokak direnişleri, meydan alan direnişleri, her yerde güçlenerek devam eder. Kürtler de sokaklara yabancı değil. Hükümet de bunu biliyor. Eski dönemden tek farkı silahların susmuş olmasıdır. Bu bizler açısından memnuniyet vericidir, arzuladığımız bir durumdur. Ama mücadelenin bittiği biteceği anlamına da gelmiyor. Hükümet biliyorum, polisine fazına jopuna çok güveniyor” diye konuştu.

“Başbakan'ın olgun bir şekilde halkın karşısına çıkıp özür dilemesi lazım”

Taksim ve Ankara'daki protestolara çok sert müdahalelerin gerçekleştirildiğini belirten Demirtaş, bu durumun AK Parti'nin karakterini gösterdiğini öne sürdü.

Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yüklenerek, “Başbakan'ın olgun bir şekilde halın karşısına çıkıp özür dilmesi lazım. Özeleştiri vermesi lazım. Çıkıp bir kez daha halka karşı meydan okumak yerine 'biz bildiğimizi okuruz' demek yerine açık açık çıkıp 'biz bu konuda hata yaptık polisimizde hata yapmıştır. Biz özür diliyoruz halkımızdan' deyip hukuken de aşırı güç kullanan güvenlik güçleriyle ilgili derhal soruşturma başlatması lazım. Taksim'de Ankara'da direnen insanlar da son derece haklıdır. Son derece duruşları meşrudur” şeklinde konuştu.

Taksim'deki olaylarda milletvekillerinin öldürülmeye çalışıldığını iddia eden Demirtaş, bundan İçişleri Bakanlığı'ndan valiliğe, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne kadar herkesin sorumlu olacağını kaydederek, “Özellikle milletvekillerimizin hedef alındığı açıkça öldürülmeye çalışıldığı durumda herkes şunu bilmeli ki vekiller sahipsiz değildir. Bunu defalarca ispatlamış olan bir halk var. Seçtiği vekile sahip çıkmasını da bilir. İstanbul Valisi bu konuda bir kez daha iyi düşünmeli dikkatli düşünmeli." dedi.

Anayasa çalışmaları

Bazı yasal düzenlemelerin acil olarak yapılması gerektiğinin altını çizen Demirtaş, "Gösteri hakkı, ifade özgürlüğü, miting yapma hakkı, yürüyüş yapma hakkı. Yani barışçıl yürüyüş ve gösterilerin kesinlikle özgür olması lazım. İnsanlar eğer sokakta konuşarak seslerini duyuramıyorlarsa, televizyonlarda konuşarak seslerini duyuramıyorlarsa, mitinglerde basın açıklamalarında konuşamıyorlarsa ya dağa çıkarlar ya da şehirde şiddet yoluna başvururlar. İnsanları dağa çıkaran politikalar tam da bu yasakçı politikalardı işte. İnanın ki İstanbul'da dağlar olsa şimdiye kadar birkaç genç daha çıkmıştı. Oradaki zulümden birkaç günlük faşizmden biri yola çıkarak baksanız gençler dağa çıkmıştı şimdiye kadar” ifadelerini kullandı.

İnsanlara muhalefet alanı bırakılmaması durumunda demokratik siyasetin gerçekleşemeyeceğini bildiren Demirtaş, “İnsanlara itirazlarını muhalefetlerini dile getirebilecekleri alan bırakmazsanız, orada demokratik siyaset olmaz. Seçim barajı, siyasi partiler kanunu, terörle mücadele kanunu, basın kanunu bütün bunların demokratik bir reformdan geçmesi lazım. Adalet Bakanı bir takım hazırlıklarının olduğunu belirtiyorlar Ama hangi başlıklarla içerikte olduğunu bilmiyoruz” dedi.

Demirtaş, gelecek hafta içinde yol temizliği dedikleri yapılması gereken reformları kamuoyuyla paylaşacaklarını dile getirerek, “Bu yasal reformlar kısa sürede yapılırsa yeni anayasayı yapmak daha kolay olur. Yeni anayasada nelerin yapılması gerekiyor o ayrı bir konu. Onu belki daha sonraki günlerde önümdeki ayda uzlaşama komisyonun alacağı son karara göre yeniden biz açıklayacağız. Anayasada neler acil olması gerekir bir kez daha kamuoyuna deklere edeceğiz” diye konuştu.

“Halk belki Yavuz Sultan Selim yerine Pir Sultan Abdal ismini benimseyecek”

İstanbul boğazına yeni yapılacak köprüye 'Yavuz Sultan Selim' isminin verilmesini de eleştiren Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Yeni yapılacak 3. boğaz köprüsünün tartışmalarına bakın, kafa yapıları aşağı yukarı ortaya çıkıyor. Ben yaptım, ismini koydum oldu bitti. Sanırsınız ki yeni torunu olmuş çocuğuna isim koyma hakkı kendisine ait, 'ismi Yavuz Sultan Selim olsun' diyebiliyor. Olabilir mi böyle bir şey? Bütün Türkiye'yi ilgilendiren bir meseledir. Gerçekten de bu konuda demokratik bir yaklaşım sergiliyorsanız üçüncü köprü yapılsın mı yapılmasın mı bununla ilgili İstanbul'da bir referandum yapın. Hadi referandumdan evet çıktı. İlla bir isim koyacaksanız kendi aranızda aile içi bir isim bulmak yerine onu da halka bir sorun bakalım. Halk belki Yavuz Sultan Selim yerine Pir Sultan Abdal ismini benimseyecek. Halk ne istiyorsa bir zahmet ona dikkat edin.”

Geri çekilme süreci

Gerçi çekilmenin Haziran sonu en geç Temmuz'un ortasında sonlanacağını dile getiren Demirtaş, "Artık ikinci aşama dediğimiz demokratik reformlar, anayasal süreç olacak. Türkiye’de barış mimarlarından birisinin bir adada bir hücrede tutulması herhalde sürece katkı sunmaz. İkinci aşamada bu konular ile ilgili somut gelişmeler olabilir, olmalıdır da. Biliyorsunuz hala avukatları tutuklu. Avukatlarıyla ailesiyle görüşemiyor. Sadece arada bir adaya giden BDP ve devlet heyetiyle görüşüyor. Bütün bunların değişmesi gerekiyor." diye konuştu.

 

İHA

11:58
 // Sen Kürt olamazsın
Ben de Kürdüm ama seni Kürt görmüyorum. Hele hele bu son olayda statükocuların yanında yer aldığınız için sizden nefret etmeye başladım. Kürt dediğin mert ve dürüst olur. Fırsatçı olmaz, dönek olmaz. İnadına akp!...
02 Haziran 2013 11:58
ÖZÜR KELİMESİNE CEVAB
 // yaşar
sen kimsinki sayın başbakanımızı özüre davet ediyon. sen ve yandaşların gelsin önce benden sonrada tüm türk halkından özür dileyin. sen ve yandaşların deyilmi şehit kanı döken sütü bozukları savunan.lütfen biz halkın sabrını taşırmaya calışmayın. ağır gel bakalım. hızlı gideninayağın taş takılırmış. artık yeter ağzınızdan konuşun ağzınızdan....
01 Haziran 2013 Cumartesi 17:35
ÖZÜR KELİMESİNE CEVAB
 // YAŞAR YELEKİN
SEN HEY KENDİNİ BİLMEZ SEN ÖNCE GEL BEN VE TÜM TÜRK HALKINDAN ÖZÜR DİLE. BAŞBAKANIM NE SUÇ İŞLEMİŞDE ÖZÜR DİLEYECEKMİŞ. ŞEHİT KANI DÖKEN SÜTSÜZLERİ DESTEKLEYEN SİZLER DEYİLMİSİNİZ. AĞIRDAN GEL. HIZLI GİNENİN AYAĞI TAŞA TAKILIR.
...
01 Haziran 2013 Cumartesi 17:29
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler