YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan hakkında suç duyurusunda bulunacağız
Başbakan hakkında suç duyurusunda bulunacağız
30 Mayıs 2013 14:45
CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Umut Oran, yıkım çalışmalarını engellemek için nöbet tutan eylemcilere destek vermek amacıyla Taksim Gezi Parkı’na geldi.

Burada açıklama yapan Umut Oran, “Biz karar verdik orayı yıkacağız” sözlerinden dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. 

Taksim Gezi Parkı’nda yıkım çalışmalarını engellemek için nöbet tutan eylemcilere polisin müdahale etmesinin ardından parka gelen CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Umut Oran açıklamalarda bulundu.

İlk olarak açıklama yapan Gürsel Tekin, “Burada İstanbul’a kente, çevreye duyarlı insanların bir araya gelerek kente sahip çıktığı bir eylemdir. Biz burada CHP milletvekili olmaktan ziyade, İstanbul’da yaşayan birer yurttaş olarak Taksim’e sahip çıkmak için buradayız.

Dün akşam Sayın Kılıçdaroğlu bir duyarlılık göstererek burada vatandaşlarımıza destek verdi. Sadece Sayın Genel Başkanımız geldiği için sabahın erken saatlerinde buradaki insanlara gaz sıkılması Sayın Kılıçdaroğlu’na ve bizlere sıkılan bir gaz olarak görüyoruz, bunu şiddetle reddediyoruz. Hiçbir hukuk sisteminde bir başbakanın kent ile ilgili bir karar verme şansı olmaz” dedi.

“Cumhurbaşkanı ile görüşmek istiyorum"

Gürsel Tekin, bir İstanbullu olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den randevu talep edeceğini belirterek, “Kendisi ile görüşmek istiyorum. Bir yurttaş olarak İstanbul’da 150 milyar doların nasıl ranta teslim edildiğini tüm Türkiye ile paylaştım Başbakan’a gönderdim, Sayın Cumhurbaşkanımız ile de paylaşmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Taksim Gezi Parkı’nda yıkım çalışmalarını engellemek için nöbet tutan eylemcilere polisin müdahale etmesini hukuksuzluk olarak nitelendiren Umut Oran şunları söyledi:

“Bugün burada yapılan büyük bir hukuksuzluk var. Bizlerde bu hukuksuzluğu engellemek için gerekli mücadeleyi yapmak için buradayız. Eğer Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletiyse, bugün sabaha karşı saat 05.00’te yaşananlar hukuk dışıdır. Bu konuda hukuk insanlarının görevini yerine getirmesi gerekir. İstanbul’da savcılar yok mu? Neden bu yasadışına müdahale etmiyorlar. Bir yerden talimat almadan hareket edemiyor mu savcılar? Burada yapılması istenen yol yasa dışıdır. Cumhuriyetin savcılarını acilen görevlerini yapmaya davet ediyorum.”

Umut Oran “Biz karar verdik orayı yıkacağız” sözlerinden dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek, “Başbakan ‘biz karar verdik orayı yıkacağız’ diyemez. Hukuken suç işliyor, konuyla ilgili de birazdan kendisine suç duyurusunda bulunacağız. Yine burada yaşananlarla ilgili de suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

 

İHA

Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler