YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başbakan giderse kimse üzülmez"
"Başbakan giderse kimse üzülmez"
13 Mayıs 2013 13:06
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Suriye’de sınır diye bir şey kalmadığını belirterek devletin sınıfta kaldığını söyledi.

Gürsel Tekin, Aydın’da 18 Mayıs’ta gerçekleştirecekleri Demokrasi ve Özgürlük Mitingi öncesi tüm CHP’li Ege bölgesi illeri başkanları, yüksek disiplin kurulu üyeleri ve CHP’li vekillerle birlikte düzenlediği basın toplantısında, Hatay Reyhanlı’daki patlamalarda MİT’in önceden haber vermesine karşın neden önlem alınmadığını sordu.

Gazetecilerden, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a MİT’in uyarısını neden dikkate almadıklarını sormalarını isteyen Gürsel Tekin, şöyle konuştu: “Sayın Bülent Arınç galiba burada. Sayın Arınç'a bizim adımıza şu soruyu sorabilirseniz çok mutlu oluruz. İzmir'de olduğunu duydum. MİT'in vermiş olduğu bilgi doğru mudur değil midir? Bu saate kadar bir yalanlama gelmedi. Doğruysa neden önlem alınamadı, bunların cevabını istiyoruz. Bize cevap vermiyorlar ama size cevap verebilirler diye düşünüyorum.”

CHP İzmir İl Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda iktidara yüklenen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, hükümet yetkililerinin Reyhanlı’daki patlamanın hemen ardından sorumluları bildiklerine dair açıklama yapmasını şaşırtıcı bulduklarını söyledi.

Başbakan giderse kimse üzülmez

Başbakanın saldırıdan bir hafta önceki açıklamalarında bile Suriye ile ilgili saldırgan bir dil kullandığını kaydeden Tekin, Başbakan Erdoğan’ın ‘Bırakıp giderim’ açıklamalarına yanıt vermeyi de ihmal etmedi.

Saldırıdan bir hafta önce Sayın Başbakanın demeçlerinin ortada olduğunu anlatan Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Başbakan Suriye konusunda her zaman çok savaşçı bir dil kullanmıştır, sabır taşmıştır, gereğini yapacağım demiştir. Bunlar diplomatik olarak savaşçı bir dildir. Sayın Başbakan bırakıp gidecekse kimse üzülmez merak etmesin. Sayın Başbakan eğer vicdanen Suriye'deki olaylardan dolayı bırakıp gidecekse Ortadoğu coğrafyasına baktığımızda sadece Suriye değil otoriter yapının yaratmış olduğu çokça insanın nasıl katledildiğini hep beraber görmüş oluruz. Irak'ta 1,5 milyon insan öldürüldü. Keşke Sayın Başbakan aynı duyarlılığı orada da gösterseydi.”

MİT’in uyarısı neden dikkate alınmadı?

Tekin, hükümet yetkililerinin gazete ve televizyonlara sansür uygulamasının da kabul edilemez olduğunu kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerçekten şaşırtıcı. Bu kadar hızlı, bu kadar çevik neredeyse benzer olayların baktığınızda altı ay sekiz ay sonuç beklerken bu kadar önemli bir olayda iktidar yetkilileri elleriyle koymuş gibi kimin yaptığını biliyoruz dediler. MİT'in açıklaması var; 23 Nisan günü devletin tüm birimlerine olası önümüzdeki süreçte Rakka şehrinde, Rakka şehri şu anda muhaliflerin kontrolünde olan tek şehirdir orada üç tane bombalı aracın Türkiye'ye sınıra girebilme ihtimalinin olacağını MİT uyarmıştır.”

Tekin, konuşmasında hükümet yetkililerine şu soruları yöneltti: “Bir; bu uyarı geldiyse niye önlem alınmadı? Güvenlik zaafiyeti mi var. İki, Rakka'daki muhaliflerle ilişkinizin hangi boyutta olduğunu kamuoyuna açıklayın.”

Sıkıyönetim ilan ederek, ekranları karartarak, gazeteleri kapatarak bu işleri kapatmalarının mümkün olmadığını anlatan Tekin, şöyle konuştu: “Kapatsa ne olur. Açıyor musunuz uluslararası televizyonları. Açın görün. Eğer bugün Reyhanlı'daki sorunları görmek istiyorsanız, dünya gazetelerine bakın bir de kendi gazetelerinize bakın. Baskıcı anlayış, işte 1 Mayıs'ta yasak koy, Reyhanlı'da gazete ve televizyonlara yasak koy, yerel mahkeme kararıyla hepsini karartmaya çalış. Bu baskıcı anlayış olduğu için biz miting yapıyoruz. Arkadaşlarımızla dün gece görüştüm. Çok sayıda kayıp var, ulaşılamayan insan sayısı çok. Sağ mı ölü mü kimse net olarak bilmiyor. CHP'nin özellikle Hatay'daki oluşabilecek sıkıntıyı zamanında uyarması, iktidarın da burada kayıtsız kalmasını kamuoyunun dikkatine sunmak istiyorum.”

Reyhanlı patlamasında onlarca insanın hayatını kaybetmesine karşın AK Partili yöneticilerin bir düğüne katılmasıyla ilgili sorusunu yanıtlayan Gürsel Tekin, “Benzer olaylar daha önce de olmuştu. Onu AKP'lilere soracaksınız. Onu AKP'lilere soracaksınız. Vicdanları ne kadar el veriyor bilmiyorum” dedi.

Ülkemizin olağanüstü dönemler yaşadığını anlatan Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “12 Eylül dönemini yaşayan insanlarız. Hiçbir şey değişmedi. Apoletliler gitti apoletsizler geldi. Eğer bir ülkede basına ve medyaya sansür uygulanıyorsa orada demokrasi ve özgürlükler askıya alınmıştır.”

Tekin, Türkiye’nin başta Suriye olmak üzere dış politikasını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini savunarak sözlerine şöyle devam etti: “Son üç gün Reyhanlı'da 20 milletvekili arkadaşımız var. Hatay'da oluşabilecek sorunları gündeme taşıyabilecek tek siyasi parti CHP olmasına rağmen, bugüne kadar Hatay'da oluşabilecek olumsuzlukların önüne iktidar ne yazık ki geçememiştir. Bilgi kirliliği içerisinde olaydan sonra hükümet yetkilileri, 'Kimin yaptığını biliyoruz' dediler. AKP'nin bu yanlış politikalardan vazgeçmesi lazım. Maalesef dış politikada gelmiş olduğumuz nokta kabul edebileceğimiz bir nokta değildir. Suriye konusunda biz kendimizi yeniden gözden geçirmek zorundayız.”

Bir gazetecinin CHP’nin yas ilan edilmesi talebinin uygulanmamasıyla ilgili sorusunu da yanıtlayan Gürsel Tekin, şunları söyledi: “Bundan daha büyük felaket olabilir mi? Gerçi AKP yas ilan etti. AKP karartarak, yasak getirerek yas ilan etti. Doğrusu inşallah sayısı yükselmez. Çok sayıda ağır yaralı var. Umud ediyorum ki burada kalır. 50'ye yakın yurttaşımızın hayatını kaybetmesi herhalde yas gerektirecek bir durumdur.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Suriye’de sınır diye bir şey kalmadığını söyledi. Devletin sınıfta kaldığını belirten Gürsel Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Raporu biz kamuoyuyla paylaştık. Özellikle Hatay Suriye sınırı. Sınır diye bir şey yok. Gazete ve televizyonlar ısrarla sınır diye veriyor. Gittiğinizde sınırın olmadığını, uzun süredir sınırların kaldırıldığını göreceksiniz. Keza sadece Hatay'da değil bölgedeki tüm illere gittiğinizde çok ciddi huzursuzluk var. Bölgede çok ciddi sıkıntı var. İktidara sorduğunuzda onlar da sağlıklı yanıt veremiyor. Giriş çıkışlar net değil. Kayıt altına alınabilmiş değil. Devlet burada sınıfta kalmış.”

Miting düzenliyoruz

Gürsel Tekin, Aydın’da gerçekleştirecekleri mitingin ardından Türkiye’nin başka illerinde de miting düzenleyeceklerini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Ayın 18'inde ilk mitingi Aydın'da yapacağız. CHP MYK karar alarak miting yapmaya karar verdi. Neden bunlara ihtiyaç duyuldu, seçim dönemi olmaksızın. Siyasi partiler bir yıl önce niye buna ihtiyaç duyar. Belki gecikmiş bir takvimdir. Ne yazık ki her gün aşama aşama demokrasi ve özgürlüğün nasıl tırpanlandığını, yok edildiğini görüyoruz. Adeta başkanlık sisteminin tartışıldığı günümüzde otoriter başkanlık sistemiyle yönetilir hale geldik. Neredeyse her şeye Sayın Başbakan karar veriyor. Nerede miting yapılıp yapılmayacağını, nerede caminin yapılıp yapılmayacağını, hangi yurttaşımızın kaç çocuk yapıp yapmayacağını, yargının nasıl karar verip vermeyeceğini, gazetelerin nasıl yazıp yazmayacağına ne yazık ki Sayın Başbakan karar veriyor. Demokrasi ve özgürlüğünün neredeyse rafa kaldırıldığı, basın ve televizyonlara sansür uygulandığı bir dönemde ana muhalefet parti olarak demokrasi ve özgürlük hassasiyetimiz içinde milletle buluşmaya gidiyoruz. Birinci mitingimizin adı Demokrasi ve Özgürlük Mitingi. İlk mitingi Aydın'da yapacağız. Akşam saat altıda ondan sonraki mitinglerimizi de sizlere duyuracağız. Tamamı aynı temalı olacak. Aydın'da nasıl demokrasi zaafa uğramışsa Erzurum'da da uğramıştır, Mersin'de de. Bu Türkiye'nin dört bir yanında miting yapacağız. Ramazan ayına denk gelecek, aynı zamanda yaz olduğu için Eylül'den sonra planlayacağız.”

 

İHA

ben üzülürüm
 // kuyubarak
Tekin bey kendi adına konuş bence Başbakan siyaseti braksa en çok sen üzülürsün...
13 Mayıs 2013 Pazartesi 13:58
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler