YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan esnaf ve sanatkarlara ardı ardına müjdeler sıraladı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara ATO Congresium'da "TESKOMB Yeni Türkiye Buluşması" toplantısında konuştu. Davutoğlu, esnaf kültürüne her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğunu belirterek dört önemli müjde verdi.
Başbakan esnaf ve sanatkarlara ardı ardına müjdeler sıraladı
14 Ocak 2015 / 12:10 Güncelleme: 14 Ocak 2015 / 12:22

Başbakan Ahmet Davutoğlu, akademik öğretiminden aldığı eğitimden daha fazlasını babasının dükkanında esnafla olan ilişkilerinden aldığını ve çok şey öğrendiğini, belirterek, "Esnafın sözü senettir, başka belgeye gerek yok" dedi.

Davutoğlu, esnaf ve sanatkarlara ve kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra edenlere ardı ardına müjdeler sıraladı.

İşte o müjdeler:

AVM'lerde esnaf ve kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri yapanları bulundurma zorunluluğu

"Esnaf ve sanatkar kültürünün devamı için perakende ticarette ne tedbir alınması gerekiyorsa aldık, bu bizim için bir prensip meselesidir. Sizi gittikçe cesamet kazanan ve büyüyen yapılar karşısında kesinlikle ezdirmeyeceğiz. Alışveriş merkezi açılması kriterlerini değiştirdik ve her alışveriş merkezinde esnaf ve sanatkarımıza en az yüzde 5 pay yer ayrılması zorunluluğu getirdik. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere ise yüzde 3 yer verilecek. Kira bedelleri ise, dörtte bir oranında olacak"

Ustalara faizsiz kredi

Başbakan Davutoğlu: "Biz, ustalık mertebesine gelmiş kardeşlerimize özel bir imkan tanıyalım dedik. 3 yıl ustalık belgesi olup yeni işyeri açmış olan kardeşlerimize faizsiz kredi vereceğiz. Yola çıkana yolun hayırlı olsun demek gerek. Ona bereket olsun, hayrolsun, yolun ve helal rızkın bereketli olsun diyebilmek için faizsiz kredi vereceğiz."

"Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere faizsiz kredi verilecek"

"Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere faizsiz kredi verilecek. Bu meslekleri yaşatmak bizim için bir görevse, sadece görev değil, emanetse, kültürel mirassa kredide faiz düşünülebilir mi?  Bu mesleklerde çalışana faizsiz kredi verilecek."

Halk Bankası kredileri arttı

"Bu sene 600 milyona çıkardığımız Halk Bankası kredilerinin faizlerini karşılama miktarını, 'Yüz milyon artıralım' denildi, ben bununla da yetinmedim, 150 milyon artırıyoruz."

"Bu ülke esnafı yazar kasa fırlattığı 2001-2002 şartlarına dönmeyecek"

 "Siz bu toplumun orta direğisiniz, siz çok geniş kitlelerle toplumun huzurunu ve bekasını temsil ediyorsunuz. Helal rızık kavramını hayatınızda daim kılarak herkese yaşayan bir ders veriyorsunuz. Sizlerin her zaman yanınızda olacağız. Hiç merak etmeyin, bir daha bu ülke esnafı yazar kasa fırlattığı 2001-2002 şartlarına dönmeyecek."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler