23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul23 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya19 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır25 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa26 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan'dan Yılmaz Özdil'e sert tepki
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da, TİKA'nın programında konuştu.
Başbakan Erdoğan'dan Yılmaz Özdil'e sert tepki
19 Mayıs 2014 / 12:23 Güncelleme: 19 Mayıs 2014 / 13:30

Başbakan Erdoğan, "Millet olarak tarifi mümkün olmayan bir yaşıyoruz. Acımızı paylaşan, taziye yayınlayan, yardım öneren tüm dost ve kardeş ülkelere teşekkür ediyorum" dedi.

Yılmaz Özdil ve Yazgülü Aldoğan'a sert tepki

Başbakan Erdoğan Hürriyet gazetesi yazarı Yılmaz Özdil'in Soma'daki faciada şehit olan işçilerle ilgili söylediği sözlerden ötürü tepki gösterdi.

Erdoğan şunları söyledi:

"Biz vicdan sahibi bir milletiz. Vicdan sahibi milletin elbette vicdan sahibi devleti olacak. Fakat insanlıktan nasibini almamış, zerre kadar vicdanı olmayan, ahlak değerleriyle yakından alakalı olmayan bazı tipler de bizim mitinglerimize geldi diye, 'Onlar buna müstahaktır' diyecek kadar seviye kaybından mahrum olanlardır. Bakıyorsunuz, bir diğeri, o da farkı yok, maalesef çok çok ahlaksızca bir ifadeyi kullanıyor. Şimdi ben soruyorum: Bu yazıyı yazanların patronları acaba bunları kendi gazetelerinde nasıl barındırıyorlar  Diyorum ki sen bir patron olarak sen de aynı zihniyetin mensubusun, eğer bunları hala kapıya koyamıyorsan sen de aynı zihniyetin mensubusun" dedi.

"Soma Holding'in patronu AK Partili dediler"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma'daki maden faciasına ilişkin, "Baştan beri neler söylediler  Dediler ki 'bu patron AK Parti'lidir.' İlk defa o gün, orada gördüm. O güne kadar kendisiyle hiç görüşmüş değilim, tanımam, bilmem. Bu şirketin, holdingin sahibi kimdir bilmem, tanımam. Bu müfteriler, bu ülkede, benim milletimden zannediyorlar ki bu iftiralarla bir şey sağlaycaklar. Sağlayamazsınız. Benim milletim, bu müfterileri bu ülkede tanır" dedi.

"Kimse oyuna gelmesin"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma'daki maden faciasıyla ilgili olarak, "Tüm ailelerin mağdur edilmeyeceği şekilde her türlü tedbirimizi aldık. Yaralı kardeşlerimizle ilgili her türlü tedbirimizi aldık. Adımları atacağız ve o ocakta çalışan kardeşlerimizle ilgili de çalışmalarımızı yapacağız. Kendilerine istismara fırsat vermeyecek şekilde, bu konuda AFAD şu anda devreye girmiştir ve AFAD'ın yapacağı çalışmalar orayla ilgili hesap açılmıştır. Çünkü bunun istismarını yapanlar olur. Şu dernek, bu dernek filan bunların hepsi istismardır. AFAD, sadece bu iş için hesap açmıştır. Kimse bu oyuna gelmesin, herhangi bir destek, yardım yapacak olan varsa bu yardımın her şeyini AFAD'daki bu özel hesaba yatırsın" dedi.

"Soma'ya da Somali'ye de ulaşacak güçteyiz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Zaman zaman, bizim bu uluslararası yardımlarımız eleştiri konusu yapılıyor. İşte en son, bunu üzülerek ifade ediyorum, 'Somali'yi bırak, Soma'ya bak' tarzında insaf ve vicdan dışı ifadelerle dile getirildi. Acımız daha çok sıcakken, yaralarımız tazeyken, yüreklerimiz hala kanarken bu eleştiriler üzerinde durmayacağım. Ama şunu ifade etmek durumundayım: Biz Allah'ın izniyle, milletimizin desteğiyle, Soma'ya da ulaştık, oradaki yaraları bir an önce sardık, sarıyoruz, saracağız, ama Somali'ye de ulaşacak güçte bir devletiz artık" dedi.

"Önceden alan el konumundayken, şimdi veren el konumundayız"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İktidara geldiğimizde 2002'den önce, Türkiye alan el konumundaydı. Büyüyen ekonomiyle birlikte o dönemi kapattık artık, veren el konumuna yükseldik. Bu noktada yaptığımız yardım hamdolsun 2,5 milyar doları aşmış vaziyette, buraya geldik. Neden  Çünkü biz büyüyoruz ki veren el, alan elden hayırlıdır. Son 11 yılda sadece TİKA'ya 1 milyar liranın üzerinde kaynak aktardık. Önceki dönemlere göre yüzde 335 artış kaydettik" dedi.

TİKA'ya teşekkür

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Balkanlardaki sel felaketiyle ilgili olarak, "TİKA zaten başından itibaren işin içerisinde. Orada desteklerini sürdürüyor. Şu ana kadar 44 kişinin sel baskınlarında hayatını kaybettiği, hem can kaybının hem de maddi kaybın artacağı yönünde haberler alıyoruz. Tabi TİKA'ya burada mücadele sebebiyle teşekkür ediyorum. Gerek Bosna Hersek'te, gerek Sırbistan'da bu desteği sürdürdüler, sürdürmeye devam ediyorlar. Aynı şekilde AFAD ve Kızılayımız da yine afet bölgesinde, şu anda aktif durumdalar. Bosna Hersek ve Sırbistan halkına buradan bağsağlığı dileklerimi özellikle iletiyorum" dedi.

"Türkiye o süreçte yalnız değildi"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "19 Mayıs 1919'da başlayan, bugüne kadar da devam eden süreç, ulusal sınırlarımız içine hapsolunacak bir süreç değildir. Bize çoğu zaman şunu anlattılar; 'Türkiye saldırıya maruz kaldı, Türkiye toprakları işgal edildi, tüm dünya Türkiye'nin aleyhine tavır takındı, Türkiye yanlız bırakıldı.' Hayır. Türkiye o zor süreçte asla yanlız değildi. Her zaman ifade ediyorum; 19 Mayıs 1919'un kapılarını aralayan Çanakkale zaferimizde Anadolu ve Trakya'nın evlatları kadar, Makedonya'nın, Bosna Hersek'in, Filistin'in, Suriye'nin, Irak'ın evlatları da dedelerimizle birlikte şehit oldular" dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler