YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan'dan o sözlere yanıt
Başbakan Erdoğan'dan o sözlere yanıt
19 Mayıs 2014 15:10
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Biz milletimiz desteği ile de Soma’ya da ulaştık, oradaki yaraları sardık, saracağız ama Somali’ye de ulaşacak güçte bir devletiz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Biz Allah’ın izni, milletimiz desteğiyle de Soma’ya da ulaştık, oradaki yaraları sardık, saracağız ama Somali’ye de ulaşacak güçte bir devletiz” dedi.

Türkiye Koordinasyon ve İşbirliği Ajansınca (TİKA) Filistin, Makedonya, Somali, Tunus ve Gürcistan'da yapımı tamamlanan projelerin eş zamanlı açılış töreninden konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin yurtdışında yaptığı yardım çalışmalarını anlattı. “El uzatmak bizim milli kültürümüzdür” diyen Başbakan Erdoğan, “İktidara geldiğimizde 2002’den önce Türkiye alan el konumundaydı. Büyüyen ekonomi ile birlikte o dönemi kapattık artık veren el konumuna yükseldik. Yılda bu noktada yaptığımız yardım 2.5 milyar doları aşmış vaziyette. Veren el alan elden hayırlıdır. Son 12 yılda sadece TİKA’ya 1 milyar liranın üzerinde kaynak aktardık. TİKA kurulduğu yıldan buyana 15 bin proje gerçekleştirdi. 13 bin adedini son 112 yılda başardı. Kalkınma yardımlarında üst üste dünyada birinci olduk” diye konuştu.

Türkiye’nin uluslararası yardımların eleştiri konusu yapıldığını belirten Erdoğan, “‘Somali’yi bırak Soma’ya bak’ tarzında insan ve vicdan dışı ifadeler üretildi. Acımız çok sıcakken, yaralarımız tazeyken, yürüklerimiz kanarken bu eleştiriler üzerinde durmayacağız. Biz Allah’ın izni, milletimiz desteği ile de Soma’ya da ulaştık, oradaki yaraları sardık, saracağız ama Somali’ye de ulaşacak güçte bir devletiz. Biz 2002 yılı öncesi Türkiye değiliz artık” şeklinde konuştu.

Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler