YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan'dan o isimlere sert tepki
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu.
Başbakan Erdoğan'dan o isimlere sert tepki
20 Mayıs 2014 / 11:47 Güncelleme: 20 Mayıs 2014 / 12:47

Başbakan Erdoğan konuşmasında 1 dakikalık saygı duruşu ve birer Fatiha okumaya davet ederek başladı.

Erdoğan, Taner Yıldız için "gece gündüz yaptığı çalışmalar için Allah kendisinden razı olsun" dedi.

Yılmaz Özdil'e sert çıktı

Başbakan Erdoğan, Hürriyet Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil için, "Çıkmış bir insan müsveddesi, Soma'daki madencilerin bizim Manisa'da yaptığımız mitinglerde baretlerle oraya katılmalarını gerekçe göstererek bunlar buna müstahakmış diyor. Neymiş sadece zeybek oynarken diz çökermiş. Önce sen patronunun önünde, şöhretin, seviyesizliğin, basitliğin önünde nasıl diz çöktüğünü öğren. Evet, sürüngen sürüngendir, ayağa kalkamaz ki diz çöksün.

Bir başkası çıkmış, yine aynı patronun dalkavuklarından, o da diyor ki "Ne şehit ne gazi, bunlar niyazi" diyor.

Bir başka ahlaksız çıkmış, bunun bir musibet olduğunu, o madencilerin ve bu milletin bunu hakettiğini söyleyecek kadar şerefini, insanlığını, haysiyetini ayaklar altına alıyor. Niye  Çünkü Pensilvanya'daki örgüt liderini bir elebaşı gibi değil haşa bir mehdi, mesih gibi görüyor. 'Ocaklarına ateş düşsün' dedi ya, zavallı, şükrediyor. Liderinin o bedduasının tuttuğunu, o bedduanın da Soma'da masum madencileri bulduğuna inanıyor. Yazıklar olsun, bırakın milleti, bu toprakları, bu dine yaptığıınız ahlaksızca saldırıdan dolayı yazıklar olsun."

"Asıl sizin vicdanınıza beton dökülmüş"

Başbakan Erdoğan: "Daha ilk andan itibaren medyada, özellikle sosyal medyada akla hayale gelmeyecek yalanlar yayılmaya başlandı. Neymiş  'İçeride o kadar değil şu kadar işçi varmış, kazanın sebebi şuymuş, madenin sahibi buymuş, madenin ortağı bilmem kimmiş, yardım ekipleri Soma'ya sokulmamış, AK Parti'liler avukatlara saldırmış, madende 15 yaşında çocuk çalıştırılmış, Suriyeli çocuklar çalıştırılmış, içeride 120 Suriyeli işçi öldü, üzerlerine beton döküldü' diye yazanlar, konuşanlar bile çıktı. Asıl sizin vicdanınıza beton dökülmüş."

"Her şehit benim kardeşimdir"

Başbakan Erdoğan: "Soma'da o kömür madeninde emeğiyle çalışan, alınteri dökerek kazançların en helali peşinde koşan, maalesef yaşanna kaza ile hayatlarını yitiren her bir şehit benim öz be öz kardeşimdir. Biz aynı davanın neferleriyiz. Aynı hissiyatın, aynı dünyanın, aynı iklimin kardeşleriyiz. Biz onların kömür karalarını onurumuz bildiğimiz için birbirimize kardeş olduk."

"Maalesef 301 kardeşimiz hayatını kaybetti"

Başbakan Erdoğan, "Toplamda, 2 bin 743 personel, 258 kara aracı ve 9 hava aracı Soma'da hem arama kurtarma çalışmalarına, hem yaralıların tedavisine hem de defin çalışmalarına, yakınların rehabilitasyonuna, çeşitli ihtiyaçlarının karşılanmasına hizmet etti. Arama kurtarma çalışmaları 4 gün sürdü. 486 işçimizi madenden sağ çıkardık maalesef 301 kardeşimizi kaybettik. AFAD 156 personel ve 45 araç, Sağlık Bakanlığı 405 personel ve 62 ambulans ile Soma'da hizmet verdi" dedi.

Hz. Ömer'in sözlerini örnek gösterdi

Başbakan Erdoğan: "Acıları ortak olanlar, aynı anda yas tutanlar millettir. Bu ülkenin Başbakanı olarak, Dicle'nin kenarında kurdun kaptığı koyun, benim mesuliyetim altındadır. Bu ülkenin bakanları milletvekilleri, aynı mesuliyet sizlerin de üzerindedir."

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

 Ya Rabbi bu kardeşlerimizi şehitlik ile mükafatlandır dieyrek dua ediyoruz. 

- Cenazelerimizi toprağa vermeden,sinsice pusuda bekleyenler, kendilerine yakışanı yapmaya başladı

- Soma'da kaza haberi alınır alınmaz, devlet tüm kurumları ve imkanlarıyla olay yerine ulaşmıştır

- Ankara'da ilk andan itibaren Soma'daki bütün detayları tespit ettik, ihtiyaçları karşılamaya başladık

- Madende hayatını kaybeden işçilerimizin yasal olarak şehit sayılması için talimat verdim  

- Ankara'daki milli gün resepsiyonunu iptal eden Norveç ve İsrail'e teşekkür ediyorum

- Bu can alıcı sorunun üzerine kararlı bir şekilde gidilecektir 

- 30 yıldır canımızdan can alan terörü bitirmek için,canımızı ortaya koyduk,çözüm dedik, barış dedik, kardeşlik dedik

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler