YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan'dan, İstanbul mesajı!
Başbakan Erdoğan'dan, İstanbul mesajı!
06 Ekim 2013 13:11
Başbakan Erdoğan, İstanbul'un kurtuluş yıl dönümünü kutladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Çağlar boyunca farklı dinlere, farklı inanışlara, farklı kültürlere sahip toplumların özgürce ve barış içerisinde yaşadığı, kıtaları ve medeniyetleri buluşturan İstanbul, sahip olduğu değerler açısından insanlık tarihinin adeta ortak mirasıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mondros Ateşkes Anlaşması neticesinde işgale uğrayan İstanbul'un, İstiklal Harbi'nin kazanılmasının ardından bütünüyle işgalden arındığını hatırlatan Erdoğan, mesajında, "İstanbul'un işgalden kurtulduğu gün yaşanan gurur ve coşku, 1453 ruhunun yeniden canlanmasına da vesile olmuştur" ifadelerine yer verdi.

Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

"Çağlar boyunca farklı dinlere, farklı inanışlara, farklı kültürlere sahip toplumların özgürce ve barış içerisinde yaşadığı, kıtaları ve medeniyetleri buluşturan İstanbul, sahip olduğu değerler açısından insanlık tarihinin adeta ortak mirasıdır. Avrupa Kültür Başkenti olarak ilan edilen İstanbul, yapılan yatırımlar neticesinde her geçen daha da büyümekte, cazibesini artırmakta, dünyanın en önemli finans ve ticaret merkezlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Her bakımdan ülkemizin lokomotifi durumunda olan İstanbul'un daha nice yıllar dünya barışına, dünya medeniyetlerine ilham kaynağı olacağına eminim. Bu düşüncelerle aziz İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıldönümünü kutluyor; vatanı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi şükran ve rahmetle anıyor; tüm vatandaşlarımı sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler