YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan'dan "İP UCU"lu açıklama
"İktidar olarak sessiz kalamazdık"
Başbakan Erdoğan'dan "İP UCU"lu açıklama
17 Haziran 2009 / 15:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taraf gazetesinde yayımlanan belgeyle ilgili olarak, ''Bu metin, içerisinde bulunan başlıklar ile değerlendirildiğinde özellikle demokrasiye yönelmiş ve demokrasiyi adeta yok etmeye yönelik bir girişimin ip uçlarıdır. Bunun doğruluğu, yanlışlığı, sahte midir, gerçek midir? Bu süreç onun takibi sürecidir. Ondan sonra da bunun faillerini bulma süreci de yine bunun içerisindedir'' dedi.


Erdoğan, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısından ayrılırken, gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Başbakan Erdoğan, ''AK Parti'nin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına 'irtica eylem planıyla' ilgili başvuruyla birlikte partinizin 'Ergenekon' soruşturmasına müdahil olduğu yorumları yapılıyor. Bu yorumları nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna şu yanıtı verdi:


''Partimle ilgili dün yapılan suç duyurusunun metni hepinize dağıtıldı. Bu suç duyurusunu yapmamızın gerekçeleri, her şeyi orada var. Çünkü bu olay, sıradan bir olay değil, bütün söz edilen bu metin, içerisinde bulunan başlıklar ile değerlendirildiğinde özellikle demokrasiye yönelmiş ve demokrasiyi adeta yok etmeye yönelik bir girişimin ip uçlarıdır. Bunun doğruluğu yanlışlığı, sahte midir, gerçek midir? Bu süreç onun takibi sürecidir. Ondan sonra da bunun faillerini bulma süreci de yine bunun içerisindedir. Burada, bir hukuk ülkesinde yapmamız gereken nedir? Savcılığı bir suç duyurusuyla devreye sokmaktır.


Bir iktidar partisi olarak bize yönelik adım karşısında tabii ki sessiz kalamayız. Şu anda bunun adımı atılmıştır. Ama böyle bir girişim de asla ülkemizde kurumların birbiriyle çatıştırılması değil, sadece bu olayın ve yahut da böyle bir adımın içerisindeki bireylerin kimler olduğunu tespit yolunda adımları atmamız da şarttır. Yaptığımız da budur.''


Erdoğan, ''İdari bir soruşturma var mı?'' sorusuna ise ''Arkadaşlar bütün o metinin içinde hepsi var'' karşılığını verdi.


Bir gazetecinin, ''Belgelerin inceletileceği yönünde bir haber var. Doğru mu? Bugün de TÜBİTAK'tasınız...'' sözleri üzerine Erdoğan, ''TÜBİTAK toplantımız, tamamen gündem ne ise o gündemdir. O gündemin dışında herhangi bir şey TÜBİTAK'la görüşülmedi'' dedi.


Başbakan Erdoğan, ''Dünkü görüşmenizden tatmin oldunuz mu, tatmin edici açıklamalar aldınız mı?'' sorusuna ise ''böyle sorulur mu?'' karşılığını verdi.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler