YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan'dan Ayasofya mesajı
161 yıl önce Osmanlı padişanlarından Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan Ortaköy Camii Başbakan Erdoğan tarafından ibadete açıldı.
Başbakan Erdoğan'dan Ayasofya mesajı
06 Haziran 2014 / 15:05 Güncelleme: 06 Haziran 2014 / 15:30

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan cami açılışında açıklama yaptı. Erdoğan cami cemaatine camileri dolduralım çağrısında bulundu. 

Ayasofya sloganlarına yanıt

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Ortaköy Camii’nin açılışında konuştu.

Bazı vatandaşların Ayosofya diye bağırması üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bize düşen bir görev var. Camiyi cemaatsiz bırakmayacağız, dolması lazım. Sultanahmet Camisi, Süleymaniye Camisi, Fatih Camiisi’nin dolması lazım. Yan tarafında Sultanahmet’i bir dolduralım bakalım. 

Ama teravihi namazlarında değil, bayram namazında değil, sabah namazlarını dolduralım. Onları bir halledelim, sonra gerisi gelir." 

Ortaköy Cami (Büyük Mecidiye Cami) tarihçesi 

Ortaköy Camii, (Büyük Mecidiye) Sultan Abdülmecit tarafından Mimar Nigoğos Balyan’a 1853 yılında yaptırıldı. Barok üslubunda yapılan cami, büyük selatin camilerinde olduğu gibi harim ve hünkar bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Merdivenle çıkılan yapının tek şerefeli iki minaresi bulunuyor. Duvarları beyaz kesme taştan yapılan caminin tek kubbesinin duvarları pembe mozaikten yapılmış.

Büyük Mecidiye Camii, halk arasında Ortaköy Camii, İstanbul Boğaziçi’nde Beşiktaş ilçesinin, Ortaköy semtinde sahilde bulunan Neo Barok tarzında bir camiidir. Ortaköy Camii, Sultan Abdülmecit tarafından Mimar Nigoğos Balyan’a 1853 yılında yaptırılmıştır. Oldukça zarif bir yapı olan Ortaköy Camii Barok üslubundadır. Boğaziçi’nde eşsiz bir konuma yerleştirilmiştir. Bütün selatin camilerinde olduğu gibi harim ve hünkar bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşur. Geniş ve yüksek pencereler Boğaz’ın değişken ışıklarını Ortaköy Camiinin içine taşıyacak biçimde düzenlenmiştir.

Merdivenle çıkılan Ortaköy Camii'nin tek şerefeli iki minaresi vardır. Duvarları beyaz kesme taştan yapılmıştır. Tek kubbenin duvarları pembe mozaiktendir. Mihrap mozaik ve mermerden, mimber ise somaki kaplı mermerden yapılmıştır ve ince bir işçiliğin ürünüdür.

 

AA

ne olur hiç gitmeyin
 // bahar sarı
helaal olsun size eminim artık 50 yılda bir gelirmiş sizin gibi belliki sizinle uğraşanlar boşuna tutuşmuyorlarmış Allahım sizi korusun.o kadar huzurluyumki sadece evimde namaz kılarak huzuru bulduğum bu dar alan genişliyor dısarıda korkmayacam artık siz bence bu dinin halifesisiniz hakkımızda bu zaten müslüman itikatlı bir adalete güvenmelidir.....
06 Haziran 2014 Cuma 16:57
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler