YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan'dan Avrupa çıkarması
Başbakan Erdoğan'dan Avrupa çıkarması
05 Haziran 2014 19:00
Başbakan Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Avrupa'da ikinci ziyaretini Avusturya ve Fransa'ya gerçekleştirecek. Erdoğan, Viyana, Lyon ve Paris'te gurbetçilerle bir araya gelecek

Başbakan Tayyip Erdoğan Avusturya ve Fransa'ya gidiyor. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Avrupa'daki gurbetçi vatandaşlarla bir araya gelen ve istişarelerde bulunan Erdoğan, Köln'den sonra ikinci gezisine çıkıyor. Erdoğan'ın ikinci gezisinde ilk durağı Avusturya, ikinci durağı Fransa olacak. Erdoğan, 19 Haziran'da Avusturya'nın başkenti Viyana'ya gidecek.

Burada Türk toplumu ve Türk STK'lar ile bir araya gelecek olan Erdoğan, Viyana'dan Fransa'ya geçecek. Fransa'da Türk nüfusun yoğunlukta olduğu Lyon kentinde ve başkent Paris'te gurbetçi vatandaşlarla bir araya gelecek. 20 Haziran'daki Lyon buluşmasında Erdoğan, bu şehirdeki Türk STK'lar ile bir araya gelecek, Türk vatandaşlara, Köln ve Viyana'nın ardından, bir salon toplantısında hitap edecek. Avusturya ve Fransa'daki gurbetçilerin sorunlarını dinleyecek ve onlara Yeni Türkiye vizyonunu anlatacak olan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili Lyon'daki Türk toplumunun görüşlerini alacak. Erdoğan, Lyon'dan başkent Paris'e geçecek.

Hollande ile görüşecek

Erdoğan, ziyaretinin ikinci gününün büyük kısmını resmi temaslara ayıracak. Paris'te bir gece konaklayacak olan Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya gelecek. Erdoğan, Hollande ile ikili işbirliğinin yanında AB müzakereleri sürecinde yeni fasılların açılması konusunu da masaya yatıracak. Erdoğan yurda dönmeden önce Paris'teki Türk sivil toplumu ile de bir araya gelecek. Erdoğan'ın Paris çantasında tıkanan AB sürecinin yanında, Fransa ile ikili ilişkiler de olacak.

Erdoğan, iki ülke arasında son dönemde özellikle savunma ve enerji alanında artan işbirliğinin tüm alanlara ve siyasi konulara da yayılması için daha yakın çalışma iradesi gösterilmesini gündeme getirecek.

Fransız iş dünyasını da Türkiye'de yeni yatırımlarda bulunmaya davet edecek Erdoğan ile Hollande arasındaki ikinci ana gündem maddesi ise AB olacak. Son olarak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın yükselişe geçmesinin AB'nin üzerine inşa edildiği için kritik olduğunu savunacak olan Erdoğan, AB'nin Türkiye'ye ihtiyacının arttığını vurgulayacak.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler