YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan ZİRVEDE, Baykal TAKİPTE
İşte en beğenilen ve güvenilen lider anketi
Başbakan Erdoğan ZİRVEDE, Baykal TAKİPTE
22 Mayıs 2009 / 09:54 Güncelleme: 22 Mayıs 2009 / 00:00

Metropol Araştırma’nın anketine göre en beğenilen lider sıralamasında Başbakan Erdoğan yüzde 37.7 ile birinci. İkinci ise yüzde 8.7 ile Baykal...


Seçmen, 29 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’nin oy kaybındaki önemli etkenin küresel kriz olduğu görüşünde birleşti. AK Parti seçimin en kazançlı partisi olarak görülürken, en beğenilen ve en güvenilen lider sıralamasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açık ara ilk sırayı aldı. Metropol Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’nın, Mayıs 2009 itibariyle 30 ilde bin 270 kişiyle yapılan anketler sonucunda hazırladığı Siyasal Durum Araştırmasında, 29 Mart yerel seçimleri sonuçlarını değerlendirdi.


KILIÇDAROĞLU BAYKAL’I GEÇTİ


En beğenilen lider sıralamasında Recep Tayyip Erdoğan yüzde 25.7 ile birinci, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yüzde 8.7 ile ikinci, CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 4.3 ile üçüncü oldu. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise yüzde 4.1 ile dördüncü sırada yer aldı.


En çok güvenilen lider sıralamasında da Erdoğan yüzde 37.7 ile birinci olurken, Baykal’ı güvenilir bulanların oranı yüzde 8.7 oldu. Bahçeli yüzde 6 ile üçüncü sırayı aldı. Dördüncülüğe de yüzde 2 ile SP lideri Numan Kurtulmuş yerleşti.


Anket sonuçlarına göre partilerde ciddi bir oy kayması bulunmuyor. ‘Bugün milletvekili seçimi yapılsa kime oy verirdiniz?’ sorusuna halkın yüzde 37’si AK Parti, yüzde 19’u CHP, yüzde 13.7’si MHP, yüzde 5’i ise DTP yanıtını verdi.


Seçmene göre, 29 Mart yerel seçimlerinin en kazançlı partisi AK Parti diyenlerin oranı yüzde 47.9 iken, CHP diyenlerin oranı yüzde 18, MHP diyenlerin oranı ise yüzde 11.8 oldu.


AB’YE EVET DİYENLER ARTIYOR


Türkiye’nin AB’ye üyeliği için halkoylaması yapılsa halkın yüzde 57.7’si ‘evet’, yüzde 30.5’i ise ‘hayır’ oyu vereceğini belirtti. ‘Evet’ diyenlerin oranında son 5 ayda 2 puanlık artış yaşandı.


Star

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler